هدر موبایل
1388/04/03 09:47:00
سرویس صحن

رای‌گیری برای کلیات طرح اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی به جلسه بعدی موکول شد

**بدلیل عزیمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای دیدار با رهبر معظم انقلاب، رای‌گیری برای کلیات طرح اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی به جلسه علنی بعدی موکول شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، این طرح در جلسه علنی روز چهارشنبه مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت و پس از اظهارات موافق و مخالف، به دلیل فرا رسیدن زمان عزیمت نمایندگان به بیت مقام معظم رهبری، رییس مجلس رای‌گیری برای کلیات آن را به جلسه بعدی مجلس موکول کرد.

این گزارش می‌افزاید: طراحان این طرح در مقدمه توجیهی طرح آورده‌اند که خدمت نظام وظیفه یکی از ارکان دفاعی و امنیتی کشور بوده که دامنه آثار آن اغلب ابتاع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به خصوص جوانان ذکور و ابعاد امنیتی، دفاعی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و روانی جامعه را در برمی‌گیرد. امروز در ضرورت بازنگری در قانون نظام وظیفه براساس مقتضیات و شرایط روز تردیدی نیست. مواد اصلاحی در این طرح با همکاری همه دستگاه‌های ذی ربط خصوصا ستاد کل نیروهای مسلح تهیه شده است.

محمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مخالفت با این طرح اظهار داشت: با توجه به نیاز کشور به وجود ارتش حرفه‌ای به همکاران پیشنهاد می‌کنم به این طرح رای ندهند تا زمینه برای ارائه یک طرح جامع و جدی در جهت تشکیل ارتش حرفه‌ای فراهم شود.

وی افزود: بر این اساس طرح ارائه شده نمی‌تواند پاسخگوی نیاز وضع حال جامعه باشد.

علی اصغر یوسف نژاد نماینده ساری در موافقت با کلیات این طرح گفت: آنچه که در این طرح برجسته است استفاده از تخصص سربازان در دوره خدمت است.

وی افزود: کمیسیون امنیت ملی به عنوان کمیسیون تخصصی مجلس و ستاد نیروهای مسلح با همکاری یکدیگر طرحی را پیشنهاد کرده‌اند که تا اندازه‌ای مشکلات فعلی جامعه در آن دیده شده لذا تصویب آن می‌تواند بهتر از وضع موجود است که شاهد بخشنامه‌های متعددی در مورد قانون نظام وظیفه هستیم می‌باشد.

محمدرضا خباز نماینده کاشمر در مخالفت با کلیات این طرح اظهار داشت: طرح اصلاح قانون خدمت وظیفه که از سوی همکاران پیشنهاد شده اقدام خوبی است اما با توجه به اینکه به وظایف و اختیارات مقام معظم رهبری در اصل 110 قانون اساسی مرتبط است لذا در مراحل تصویب نهایی دچار مشکل خواهد شد همانطور که طرح زکات نیز به چنین سرنوشتی دچار شده است.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم اجازه دهید دولت این طرح را ارائه دهد و در مرحله بعد مجلس به آن بپردازد.

حسن کامران عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در موافقت با این طرح اظهار داشت: کمیسیون یک کار مهم و تعیین کننده برای اصلاح مشکلات نظام وظیفه در کشور انجام داده است و امیدواریم که همکاران به تصویب آن رای دهند.

حسن نوروزی نماینده رباط کریم در مخالفت با این طرح گفت: همانطور که دیگر دوستان مخالف هم گفتند این طرح در مغایرت با اصول قانون اساسی است.

وی افزود: همکاران بیشتر جنبه رفاهی، احساسی و مراجعاتی که به آنها می‌شود را مبنای ارائه این اصلاحیه قرار داده‌اند که چنین رویکردی بعدا با مشکل مواجه خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: ادامه رسیدگی به طرح اصلاح قانون نظام وظیفه عمومی بدلیل همزمانی دیدار نمایندگان با مقام معظم رهبری به جلسه بعدی مجلس موکول شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet