خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/03/02 15:15:23
سرویس اجتماعی
اکبری مطرح کرد:

ضعف محیط زیست عامل کاهش نسل گونه‌های نادر جانوری/لزوم توسعه مناطق حفاظت‌شده برای احیای نسل جانوران

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه کاهش نسل گونه های نادر جانوری بیانگر ضعف محیط زیست در حفاظت از این گونه ها است بر لزوم ایجاد منطقه حفاظت شده مناسب برای پرورش و احیای نسل این گونه ها تاکید کرد.
ضعف محیط زیست عامل کاهش نسل گونه‌های نادر جانوری/لزوم توسعه مناطق حفاظت‌شده برای احیای نسل جانوران عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه کاهش نسل گونه های نادر جانوری بیانگر ضعف محیط زیست در حفاظت از این گونه ها است بر لزوم ایجاد منطقه حفاظت شده مناسب برای پرورش و احیای نسل این گونه ها تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105631488938.jpg ضعف,محیط,زیست,عامل,کاهش,نسل,گونه‌های,نادر,جانوری/لزوم,توسعه,مناطق,حفاظت‌شده,برای,احیای,نسل,جانوران Icana

علی اکبری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ابراز نگرانی از وضعیت گونه های نادر جانوری کشور، گفت: نسل حیوانات ارزشمند کشور در معرض تهدید قرار داشته و سالانه تعداد زیادی از آنها به دلیل عوامل مختلف جان خود را از دست می دهند.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کاهش نسل گونه های نادر جانوری بیانگر ضعف سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از این گونه ها است، افزود: ایجاد یک فضا و منطقه حفاظت شده مناسب برای پرورش و احیای نسل گونه های نادر جانوری امری بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

وی با یادآوری اینکه گونه های نادر جانوری استان گلستان در معرض و آماج شکارچیان غیرمجاز قرار دارند، تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد این گونه های ارزشمند سالانه رو به کاهش است باید روش های انتخابی حفاظتی موثرتر و کارآمد تر در دستور کار قرار گیرد.

حیات یوز و پلنگ ایرانی به دلیل عواملی مانند کاهش پوشش گیاهی، شکار، تله گذاری، تخریب زیستگاه و از بین رفتن زنجیره غذایی و سوانح جاده ای در معرض تهدید قرار دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه حیات یوز و پلنگ ایرانی به دلیل عواملی مانند کاهش پوشش گیاهی، شکار، تله گذاری، تخریب زیستگاه و از بین رفتن زنجیره غذایی و سوانح جاده ای در معرض تهدید قرار دارد، ادامه داد: شکارچیان غیرمجاز تهدیدی جدی برای یوز و پلنگ ایرانی به شمار می روند و از سویی از بین رفتن زنجیره غذایی در کاهش نسل این گونه های  بسیار موثر واقع شده است.

اکبری با اشاره به برنامه عملی حفاظت از گونه های نادر در معرض تهدید در برنامه ششم توسعه، گفت: انتظار می رود دستگاه های متولی مناطق ویژه ای برای احیا و تکثیر نسل این گونه ها احداث کنند البته باید اعتبارات این موضوع از سوی دولت تامین شود تا مصوبه مذکور تحقق یابد.

نقش سوانح جاده ای در کاهش نسل یوز ایرانی قابل توجه است/ لزوم نصب تابلوهای عبور یوز در جاده ها

نماینده مردم بجنورد در مجلس دهم، با بیان اینکه نقش سوانح جاده ای در کاهش نسل یوز ایرانی قابل توجه است بر لزوم نصب تابلوهای عبور یوز در جاده های شلوغ و پرتردد تاکید کرد و ادامه داد: باید به ایمن سازی جاده هایی که از محل زیست این گونه نادر جانوری عبور می کند اقدام و در صورت امکان در محل زیست این گونه ها جاده سازی نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شوای اسلامی، یادآور شد: سازمان حفاظت محیط زیست باید بپذیرد عملکرد درستی در حفاظت از گونه های نادر جانوری نداشته و از این به بعد باید تلاش های خود را افزایش و نواقص و مشکلات سد راه حفاظت از این گونه ها را مرتفع کند تا در آینده ای نزدیک شاهد انقراض نسل گونه هایی مانند پلنگ، یوز، خرس قهوه ای، سمندر قرمز و دیگر گونه ها نباشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet