انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/24 10:49:00
سرویس بین الملل

رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا: مجالس ایران و ایتالیا نقش مهمی برای تقویت همکاری های میان دو کشور دارند

برتی نوتی نقش پارلمان ها را برای تسهیل ارتباطات میان ملت های مختلف را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: مجالس ایران و ایتالیا نقش مهمی برای تقویت همکاری ها و گفتگو میان دو کشور دارند.

رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا بعد از ظهر روز دوشنبه در نخستین نشست مشترک گروه های دوستی پارلمانی دو کشور با تاکید بر نقش و جایگاه بسیار مهم ایران در منطقه گفت: روابط دوستانه و محکم دو کشور موجب تقویت صلح پایدار و همزیستی فرهنگ ها و مذاهب گوناگون می شود.

آقای برتی نوتی افزود: تفاوت های مذهبی و فرهنگی دو کشور نه تنها مانعی برای گسترش روابط فی مابین نیست بلکه عاملی برای ارتقا و تعمیق روز افزون همکاری های دوجانبه می باشد.

رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا در ادامه با بیان اینکه تروریسم و طرفداران جنگ از تمدن ها سوء استفاده می کنند گفت: باید تلاش بیشتری در جهت همزیستی فرهنگ ها و مذاهب صورت گیرد و ایران و ایتالیا نقش مهمی در این زمینه دارند.

در ادامه این نشست آقای ریولانته رئیس گروه کاری با جمهوری اسلامی ایران در مجلس نمایندگان ایتالیا نیز هدف نشست مشترک گروه های دوستی پارلمانی دو کشور را تقویت زمینه های همکاری دو کشور دانست و خاطرنشان کرد: ایران کشور بزرگ و پرقدرتی در منطقه حساس خاورمیانه است و تقویت روابط با ایران برای ایتالیا حائز اهمیت است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حق کشورها برای بهره گیری از فناوری های نوین در زمینه انرژی تصریح کرد: هیچ کشوری نمی توانند ملت ها را از داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای محروم کند.

آقای شهریار مشیری رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ایتالیا در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به علائق مشترک دیرین فرهنگی میان دو ملت ایران و ایتالیا گفت: گفتگو میان پارلمان های دو کشور در جهت مقابله با چالش ها و تهدیدهای پیش رو حائز اهمیت است.

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه جهانی با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و دیگر چالش های جهانی به مبنای اصول و اهداف مشترک آماده همکاری با سایر کشورها است افزود: اقدامات یک جانبه و اعمال معیارهای دوگانه نه تنها موجب تقویت و پیچیده گی هر چه بیشتر تروریسم می شود.

وی تصریح کرد: فعالیت های مربوط به مبارزه با تروریسم باید در سازمان ملل متمرکز شود و معیارهای جهانی در این مبارزه تعریف و مورد توجه قرار گیرد.

آقای مشیری در ادامه به سیاست کشورمان در خاورمیانه اشاره کرد و اظهار داشت: باید میان پدیده تروریسم و مبارزات مشروع ملت ها جهت آزادی سرزمین شان تفکیک قایل شد.

وی سیاست توسعه طلبی و ترور رژیم صهیونیستی را عامل بحران در خاورمیانه دانست.

در ادامه این نشست طرفین پیرامون راه های تقویت همکاری های دو کشور در زمینه با مبارزه با مواد مخدر بحث و تبادل نظر کردند.

طرف ایتالیایی با قدردانی از تلاش های جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر نقش ایران را در این زمینه بسیار مهم دانست.

اعضای هیات ایرانی نیز در این گفتگوها با اشاره به هزینه های بسیار سنگین انسانی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر بر لزوم افزایش همکاری بین المللی بویژه کشورهای اروپایی با کشورمان در این زمینه تاکید کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet