شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/03 19:28:00
سرویس بین الملل

دیدار رئیس مجلس بلاروس با وزیر امور خارجه ایران

**بوریس باتورا رئیس مجلس بلاروس که برای دیدار رسمی در تهران به سر می‌برد، امروز (چهارشنبه)‌ با منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در خصوص راه‌های تحکیم مناسبات بحث و تبادل نظر کرد.

رئیس مجلس بلاروس در این دیدار گفت: روابط نزدیک و همه جانبه دو کشور روند مثبتی را طی می‌کند و این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ما مطمئن هستیم روابط دو کشور منافع زیادی برای ملت‌های ما به همراه دارد و به همین دلیل مجلس حامی گسترش همکاری‌ها است.

باتورا اظهار داشت: مجلس بلاروس در راستای گسترش مراودات تجارت آزاد دو کشور حمایت خود را به طور کتبی اعلام کرده است.

وی همچنین برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات را به دولت و ملت ایران تبریک گفت.

متکی نیز در این دیدار با اشاره به روابط استراتژیک و جامع‌الاطراف دو کشور، گفت: زیرساخت‌های مناسبات با اراده جدی مقامات دو کشور در حال پایه‌ریزی است و بر همین اساس چشم‌انداز همکاری‌ها بر اساس منافع دو ملت بسیار روشن است.

وزیر امور خارجه ایران افزود: در پرتو گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه استخراج نفت می‌توانیم همکاری‌های سه جانبه ایران، روسیه و بلاروس پیرامون نفت، انرژی و سوخت و کالا را در دستور کار قرار دهیم.

وی ضمن تشکر از تبریک رئیس مجلس بلاروس در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری، گفت: انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بزرگ‌ترین حماسه حضور مردم بعد از رفراندوم جمهوری اسلامی بود که مردم با رای خود دیدگاه‌ها و عملکرد رئیس جمهور را مورد تایید قرار دادند.

متکی افزود: همزمان با انتخابات ما انتخابات پارلمان اروپا نیز برگزار شد که در برخی از کشورها 25 درصد از مردم مشارکت کردند که این امر می‌تواند تفاوت فاحش میزان مشروعیت و ظرفیت دموکراتیک ایران با اروپا را تبیین کند.

وزیر خارجه اظهار داشت: برخی کشورهای خاص غربی که خود را با شرایط جدید دچار مشکل می‌دیدند بازی جدیدی شروع کردند، آنها فکر می‌کردند مانند جنگ تحمیلی که با کمک صدام، بحران به راه انداختند می‌توانند با تحریک فرصت‌طلبان، جنگ داخلی راه بیندازند. اما این بازی برای کشوری همچون ایران و ظرفیت‌های متنوع آن، غیر کارا است.

متکی افزود: در دور جدید مناسبات ایران با کشورهای دوست، تقویت مناسبات و مواضع و رویکرد‌های عدالت‌خواهانه و صلح‌طلبانه دولت نهم تداوم خواهد یافت.

وی در پایان حمایت‌های مجالس دو کشور را سرمایه مهمی برای تعمیق مناسبات ارزیابی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet