شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1396/03/05 11:52:01
سرویس اقتصادی
در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی صورت گرفت؛

تاکید کمیسیون اقتصادی بر رفع موانع کسب و کار در استان کرمانشاه/ دغدغه فعالان اقتصادی استان پیگیری می شود

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم توسعه متوازن تمامی استان ها و رفع مشکلات اقتصادی و ایجاد اشتغال زایی در استان کرمانشاه تاکید کردند.
تاکید کمیسیون اقتصادی بر رفع موانع کسب و کار در استان کرمانشاه/ دغدغه فعالان اقتصادی استان پیگیری می شود اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم توسعه متوازن تمامی استان ها و رفع مشکلات اقتصادی و ایجاد اشتغال زایی در استان کرمانشاه تاکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201705106159429927.jpg تاکید,کمیسیون,اقتصادی,بر,رفع,موانع,کسب,و,کار,در,استان,کرمانشاه/,دغدغه,فعالان,اقتصادی,استان,پیگیری,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در استانداری کرمانشاه که با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: بحث ساختارهای متمرکز در برنامه ریزی کشور از گذشته مطرح  است  و باعث شده که وضعیتی نامتقارن در حوزه اقتصاد استان‌های وجود داشته باشد بطور مثال کشور نرخ بیکاری دو استان مختلف متفاوت است.

وی افزود: یکی از اقدامات در برنامه ششم این بود که اختیارات شورای برنامه ریزی را افزایش یابد. در همه استانها شورای برنامه ریزی خیلی موثر نیست۹۰ درصد سرفصل‌های بودجه جاری در استان‌ها در جای دیگر بسته شده و شورای  برنامه ریزی فقط صورت جلسه می‌نویسد.

پور ابراهیمی افزود: استاندار یک نشست یک روزه بگذارد و احکام استانی که باید مدیران شما روی آن متمرکز شوند و تک تک برنامه‌ها را بررسی کنید اگر نیاز بود از مجلس هم در خدمت باشیم اعلام کنید. ما استان کرمانشاه را پاره‌ای از کشور می‌دانیم نگاه ما ملی است، یکی از ابهامات سهم اختیارات استانی در تخصیص بودجه‌ را شورای برنامه ریزی افزایش دهد.

وی گفت: استانداری که خیلی نتواند برای مسائل استانش تصمیم بگیرد نمی تواند برای استانش مفید باشد. استانداری که تمام تصمیمات دستگاه های صنعت و معدن و کشاورزی و راه و دارایی مالیات آن در مرکز گرفته می شود و اختیارات لازم را ندارد نمی‌تواند موثر باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در برنامه ششم بخش های زیادی از این اختیارات کاملا مشخص شده که به استان واگذار شود، نمونه آن شورای عالی معادن که بخش زیادی از اختیارات در این بخش تفویض می‌شود.در برنامه ششم برای اولین بار دیپلماسی اقتصادی لحاظ شد.

پورابراهیمی افزود: ماده  ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه به منظور استقرار نظام برنامه  ریزی توسعه سرزمینی و نظارت بر اجرای آن، شورای عالی آمایش سرزمین با مسئولیت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با وظایف ذیل تشکیل می‌ شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم سه چالش برای استان کرمانشاه مطرح کنیم چالش اول بیکاری است. در بند ب به منظور تسریع و تشویق سرمایه گذاری صنعتی و معدنی کشور اقداماتی توسط دولت انجام می‌شود شامل این موارد است که شهرستان های غیربرخوردار از اشتغال که نرخ بیکاری آنها بالاتر از میانگین کشوری است تمام مواردی که مشمول مناطق آزاد، معافیت هایی که برای مناطق ویژه است اعمال می‌شود.

پورابراهیمی گفت: در بحث معافیت مالیاتی بسته ما مصوبه برنامه ششم توسعه است بدین شرح که بخش ب تک ماده ۳۲ قانون برنامه ششم شامل معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی در مناطق غیربرخودار از اشتغال به میزان معافیت‌های منظور شده در مناطق آزاد تجاری صنعتی اعمال می‌شود توسعه واحد و نیز تولید کالای جدید در این واحدها  مشمول این قانون می‌باشد.  این موضوعات را مصوب کردیم و اکنون در اختیار شما است.

 وی در خصوص بحث رایزنان بازرگانی در خارج از کشور گفت:در برنامه ششم برای اولین بار مدیر دیپلماسی اقتصادی مطرح است و اعتقاد ما در کمیسیون اقتصادی این بود و  من در صحن علنی مجلس از وزیر امور خارجه سوال کردم که جایگاه وزارت امور خارجه در حوزه  حمایت از فعالان اقتصادی در خارج  از کشور چیست و کجاست؟

پور ابراهیمی افزود: نشست کمیسون اقتصادی را با آقای ظریف برگزار کردیم ایشان هم اعلام آمادگی کرد تا از دیپلماسی اقتصادی حمایت کند.

وی افزود: ما ظرفیت بزرگ اقتصادی در روسیه داریم یک خط اعتباری ۵ میلیارد دلار برای طرح های و یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلار بعد از سفر آقای رئیس جمهور آنجا با آقای پوتین بستند ظرفیت بسیار خوبی برای تامین مالی وجود دارد مشکلاتی وجود داشت که اخیرا برطرف شده است.اولویت رئیس جمهور باید رسیدگی به معضلات اقتصادی باشد.

پور ابراهیمی گفت: استان کرمانشاه زرخیز است و این متوسط بارندگی بزرگترین ظرفیت تولید است ما آماده‌ایم از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای ایجاد طرح های صنعتی حوزه فرآوری و غیره برای استان کرمانشاه کمک کنیم. مجلس و کمیسیون اقتصادی تمام قد ایستاده تا در کنار شما به حل مشکلات بپردازد.

وی افزود: کمیسیون اقتصادی اعلام آمادگی می‌کند که از تمام ظرفیت خود برای کمک به دولت و حل مشکلات اقتصادی استفاده شود اما از دولت نیز انتظاراتی داریم الان آقای رئیس جمهور در حال بررسی هستند تا کابینه جدید را معرفی کنند، ما اعتقاد داریم که اولویت تمرکز و توجه ویژه آقای رئیس جمهور باید به معضلات اقتصادی باشد امروز گره مسائل کشور در حوزه اقتصادی است.

پور ابراهمی افزود: ۵ عضو اصلی اقتصادی است که شامل رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، وزیر صنعت معدن، رئیس سازمان برنامه و بودجه که موتور حرکت را تنطیم می‌کند و دیگری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. درخواست ما از آقای رئیس جمهور این است که با یک وسواس و دقت و نگاه ویژه و تخصصی رصد و پیگیری کند تا تیم اعضای کابینه کسانی باشند که بتوانند تحولات مهم اقتصادی را به سرانجان برسانند.

وی افزود: ما انتطار تعامل اعضای کمیسون اقتصادی و کابینه را داریم. اختلاف نظرات در وزاری کابینه باعث چالش در مسائل اقتصادی می شود از اقای رئیس جمهور انتظار داریم تیمی که در حوزه اقتصادی معرفی می کند همراه باشند از دولت در حوزه اقتصادی باید صدای واحد به گوش برسد در غیر اینصورت چالش اقتصادی ایجاد می‌شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هیچ وزیری نمی تواند موفق باشد مگر تعامل مثبت با مجلس داشته باشد و دیگر انتظار ما موضوع بحث جسارت در تصمیم گیری است؛ ما امروز نیازمند مدیران جسوری هستیم تا در اقتصاد تصمیمات جسورانه بگیرند اقتصاد کشور با رویکرد محافظه کاری اداره نخواهد شد.
پور ابراهیمی گفت: هدفمندی یارانه ها که مورد اعتراض همه بوده نیاز به یک مدیر جسور دارد که بتواند این موضوع را تصمیم گیری کند و مجلس نهایت اهتمام را به این موضوعات دارد.

همچنین در این جلسه زهرا سعیدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: وظیفه اصلی کمیسیون اقتصادی، قانون گذاری و نظارت است.

وی افزود: تلاش می‌کنیم که هم موانع کسب و کار رفع شود و هم تسهیل کردن فعالیت‌های اقتصادی و منطقی کردن اندازه دولت را در پی داشته باشد و لذا باید توانمندی های بخش خصوصی و راهکارهایی که بتواند این تنگناها را برطرف کند بشناسیم.
سعیدی گفت: از کارخانه بازیافت خانم دکتر شیرزادی در کرمانشاه بازدید کردیم ایشان به عشق وطن آمدند و کار کردند.
وی افزود: بیکاری نه تنها یک بحران که یک ابربحران در کشور ما شده و هرکسی که مانند خانم شیرزادی در زمینه ایجاد اشتغال همت بگمارد به نظر من باید کمکش کرد و از استاندار محترم خواهش می کنم بدهی هایی که شهرداری دارد پرداخت شود.
سعیدی گفت: ان شاءالله بتوانیم یک کنسرسیوم صادراتی و یک شرکت توانمند صادراتی در تک تک استان‌ها در صنعت کشور بسازیم و سیاست های تشویقی برای کارفرمایان در نظر بگیریم و با توسعه راه های کشور زمینه ارتقا شغل و کسب و کار را فراهم خواهد شد.
همچنین سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این جلسه افزود: کرمانشاه با داشتن تمدن دیرینه ایرانی اسلامی سابقه درخشانی از ایثارگری دارد.
وی گفت: آنچه به عنوان دغدغه اصلی از سوی مسئولین استان مطرح می شود مربوط به بودجه است، در راستای تقویت بودجه استان، در مجلس گام‌های موثری را می توان برداشت


بخش خصوصی در صف مقدم جهاد اقتصادی است
حسینی افزود: بیاییم بخش خصوصی را بازوی توانمند و موثر و اصلی خودمان در هر استان بدانیم اگر این کار محقق شود و اگر دید مسئولان استان -کما اینکه میدانم اراده محکم و قوی مسئولان استان بر حمایت از بخش خصوصی است- در کنار نمایندگان محترم استان به نحوی که بخش خصوصی را که امروز صف مقدم جهاد اقتصادی هست ببینید با این رویکرد در کنار بخش خصوصی باشید نه با دیدگاهی که غالبا در رسانه ملی متاسفانه منعکس می شود و بخش خصوصی و کارخانه دار و تولیدکننده را تضعیف میکنند. با دیدگاهی که بدانید بخش خصوصی جهاد اقتصادی می کنند، این بخش در شرایط سخت تحریم کار کردند.
وی گفت: مهمترین کاری که می توان در راستای حمایت از تولید و اشتغال در سال جاری و سالهای آتی انجام داد این است که بخش خصوصی را بطور جدی حمایت کرد و این حمایت باید در راستای استعدادهای منطقه و ظرفیت های استان باشد.
حسینی افزود: مسئولین و نمایندگان استان بیشتر نخبه های استان که بعضا در خارج از استان و کشور هستند را شناسایی کنند و حمایت کنید تا موانعی که پیشرو است کمتر شود. در برنامه ششم توسعه رشد ۲.۸ درصدی مدنظر است.
وی افزود: صنایع و شهرک‌های صنعتی فعال در استان باید با دانشگاه ها مرتبط شود.
همچنین آقاپور علیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این نشست گفت: دردی در صنعت و در استراتژی های اقتصادی کشور است که در همه استان ها مشترک است اما باید به دنبال درمان آن باشیم.
وی گفت: نخود ایرانی به خاطر بسته بندی و عدم اصلاح ساختاری و عدم انجام فرآوری های لازم از قیمت نامناسبی برخوردار نیست.
آقاپور علیشاهی افزود: یکی از مشکلات این استان در رابطه با مناطق مرزی و صرافی ها است، یکی از شکایت هایی که در مناطق مرزی داریم درباره صرافی ها است و این کار از کمیسیون اقتصادی بر می آید که صرافی های بخش خصوصی فعال شوند و فعالیت صرافی های دولتی هم بیشتر شود و ساعت فعالیتشان بیشتر شود.
وی افزود: در کرمانشاه کشت حبوبات را داریم، در ۲۰۱۷ از طرف سازمان جهانی فائو سال حبوبات نامگذاری شده از این ظرفیت باید استفاده کنیم بویژه از ظرفیت هم مرزی با عراق و مصرف بسیار زیاد نخود در بین کشورهای استفاده کنیم اما آمارهایی که دیدم خیلی نگران کننده بود امسال ۱۸ هزار تن واردات نخود داشتیم و این خیلی خطرناک است.
آقاپور علیشاهی گفت: نخود ایرانی متاسفانه به خاطر بسته بندی و عدم اصلاح ساختاری و عدم انجام فرآوری های لازم از قیمت نامناسبی برخوردار نیست، باید پایلوتی در استان برای بحث مصالح ساختمانی تعریف شود و اگر تا ۶ تا ۹ ماه دیگر این سهم بازار را نتوانیم تسخیر کنیم این امتیاز را از دست خواهیم داد.
بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این جلسه گفت: ما باید ابتدا ساختارهای مدیریتی را در کشور اصلاح کنیم و بر اساس آن ساختار برنامه‌هایمان را بچینیم.
وی با اشاره به بیکاری ۲۲ درصدی استان کرمانشاه افزود: امروز وزیر کار در مجلس اعلام کرد که سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر به جمع متقاضیان کار اضافه می شود در حالیکه ما در حداکثر توان ۷۰۰ هزار شغل را توانستیم در سال گذشته ایجاد کنیم و ۵۵۰هزار شغل کم داریم در ۴ تا ۵ سال آینده چه شرایطی خواهیم داشت اگر فرض کنیم ۳ و نیم میلیون بیکار داشته باشیم... تا سه سال آینده یک میلیون فارغ التحصیل لیسانس و دکتری به بیکاران ما اضافه می شود.
بهمنی گفت: ما امروز صحبت از رشد اقتصادی می کنیم رشد اقتصادی زیباست اما خوب است که ناشی از تولید و صنعت و مسکن و معدن باشد.
وی گفت: مبارزه با بیکاری جهاد ملی می خواهد.

بهمنی با اشاره به امکانات بالقوه استان کرمانشاه گفت:در کشور وجود تورم یک رقمی نمی تواند سود بالای ۲۰ درصد داشته باشد.
شکری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این نشست با تاکید بر ضرورت اعمال کنترل و نظارت گفت: در مناطق مختلف کشور، مالیات ها باید برای انگیزه جذب سرمایه گذاری متفاوت باشد.

گفتنی است در این جلسه رازانی استاندار کرمانشاه و مدیران این استان حضور داشتند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet