خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/03/09 11:30:22
سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس انتقاد کردند:

پلنگ و یوز ایرانی در سراشیبی تند انقراض/تجهیزات پیشرفته ضامن احیای گونه‌های در حال انقراض

نمایندگان مردم در خانه ملت با ابراز نگرانی از وضعیت بحرانی یوز و پلنگ ایرانی بر لزوم توسعه مناطق حفاظت شده برای احیای نسل حیوانات در حال انقراض تاکید کردند.
پلنگ و یوز ایرانی در سراشیبی تند انقراض/تجهیزات پیشرفته ضامن احیای گونه‌های در حال انقراض نمایندگان مردم در خانه ملت با ابراز نگرانی از وضعیت بحرانی یوز و پلنگ ایرانی بر لزوم توسعه مناطق حفاظت شده برای احیای نسل حیوانات در حال انقراض تاکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201705103152279939.jpg پلنگ,و,یوز,ایرانی,در,سراشیبی,تند,انقراض/تجهیزات,پیشرفته,ضامن,احیای,گونه‌های,در,حال,انقراض Icana

خبرگزاری خانه ملت-گروه اجتماعی؛ گل زری فرخنده بخش-متاسفانه امروزه روند انقراض نسل گونه هایی مانند پلنگ، یوزپلنگ، گور ایرانی، خرس سیاه، خرس قهوه ای و دیگر گونه های حیات وحش به دلیل بدرفتاری با طبیعت با سرعت نگران کننده ای افزایش یافته است.

طبق گزارش‌ بین‌المللی اتحادیه جهانی حفاظت، هر ۲۰ دقیقه یک گونه در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض اضافه می شود که بر این اساس در ایران عواملی مانند توسعه راه‌سازی و بهره‌برداری از معادن، فعالیت های گسترده صنعتی، تغییر کاربری اراضی، تخریب روز افزون زیستگاه‌های طبیعی، عوامل انسانی و ... باعث شده جمعیت حیات وحش با کاهشی نگران گننده روبرو شود این در حالی است که با حذف هر گونه جانوری از چرخه طبیعت کره خاکی یک قدم به سمت نابودی پیش خواهد رفت.

متاسفانه حدود 76 گونه جانوری کشور در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار داشته و امروزه از گونه هایی مانند شیر خوزستان و ببر مازندران تنها نامی باقی مانده است.

از سال 1386 تا نیمه اول سال 1393، گوشت خواران با حدود 49 درصد تلفات بیشترین سهم مرگ و میر را به خود اختصاص داده و مهمترین عامل در مرگ و میر آنها تصادفات جاده ای ثبت شده است به گونه ای که این عامل به تنهایی 62 درصد مرگ و میرها را شامل می شود.

در این رابطه مجلس در لایحه برنامه ششم وظایف زیست محیطی دولت را تعیین کرده که تدوین و اجرای برنامه های حفاظت از مناطق چهارگانه محیط زیست و خطر انقراض حیات وحش با رویکرد بهره گیری از ظرفیت های داوطلبانه اشخاص حقیقی و حقوقی یکی از این وظایف است نمایندگان تاکید دارند دستگاه های متولی باید مناطق ویژه ای برای احیا و تکثیر نسل گونه های نادر جانوری احداث کنند و اعتبارات آن را دولت باید تامین کند تا این مصوبه تحقق یابد.

نمایندگان مجلس کاهش نسل گونه های نادر جانوری را بیانگر ضعف سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از این گونه ها است می دانند و بر لزوم ایجاد یک فضا و منطقه حفاظت شده مناسب برای پرورش و احیای نسل حیات وحش تاکید دارند.

بهارستان نشینان معتقدند با توجه به اینکه تعداد این گونه های ارزشمند سالانه رو به کاهش است باید روش های انتخابی حفاظتی موثرتر و کارآمدتر در دستور کار قرار گیرد.

طبق نظر نمایندگان شکارچیان غیرمجاز تهدیدی جدی برای گونه های در حال انقراض و محیط بانان به شمار می روند و محیط بانان از تجهیزات و امکانات کافی برای مقابله با آنها برخوردار نیستند؛ نمایندگان تاکید دارند باید حمایت های قانونی لازم از محیط بانان صورت گرفته و صلاحیت و امکانات لازم برای حفاظت از گونه های در معرض انقراض و همچنین انجام ماموریت ها به محیط بانان داده شود.

برخی از نمایندگان بر این باورند اگر سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از گونه های در معرض انقراض با کمبود منابع مواجه است کمبودها را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند.

بهارستان نشینان تاکید دارند سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت و احیای نسل گونه های نادر جانوری با کمبود منابع و امکانات روبرو است از این رو نیاز است منابع بیشتری برای حفاظت از گونه های نادر جانوری در اختیار این دستگاه قرار گیرد زیرا وضعیت پلنگ و یوز ایرانی بحرانی بوده و بهبود وضعیت آنها نیازمند اختصاص منابع ویژه است.

بختیاری: زنگ خطر انقراض یوزایرانی به صدا درآمده است/ شکارچیان غیرمجاز، تهدیدی جدی برای گونه های در حال انقراض

علی بختیاری ، عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه وضعیت گونه های نادر جانوری کشور بحرانی است، گفت: متاسفانه وضعیت گونه های جانوری مانند پلنگ و یوز ایرانی مطلوب نبوده و به دلیل بی توجهی نسل آنها در معرض انقراض و  تهدید قرار دارد.

علی بختیاری 3406756/21/2016 3:56:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102494316089_Thum.jpg

علی بختیاری

حفاظت و صیانت از گونه های در معرض انقراض وظیفه ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست/ خطر انقراض نسل یوز و پلنگ ایرانی جدی گرفته شود

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حفاظت و صیانت از گونه های در معرض انقراض وظیفه ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست است، افزود: این دستگاه باید همانند دیگر مسائل زیست محیطی خطر انقراض یوز و پلنگ ایرانی را جدی گرفته و با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از انقراض نسل آنها جلوگیری کند.

بی توجهی دستگاه های مسئول، عدم شناسایی محل زیست، کمبود غذا، تخریب زیستگاه، شکار، تصادفات جاده ای عوامل موثر در کاهش نسل یوز و پلنگ ایرانی

وی بی توجهی دستگاه های مسئول، عدم شناسایی محل زیست، بیماری، کمبود غذا، تخریب زیستگاه، شکار، قاچاق، تصادفات جاده ای و ... را در کاهش نسل پلنگ و یوز ایرانی موثر دانست و درباره گرفتار شدن پلنگ ها در تله های شکار گراز، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید با تدابیر ویژه نسبت به مدیریت این موضوع و ایمن سازی محل تردد و زیست پلنگ ایرانی اقدام کرده و با فرهنگ سازی مناسب، روستاییان را نسبت به خطر تله گذاری برای حیات وحش آگاه کنند.

شکارچیان غیرمجاز تهدیدی جدی برای گونه های در حال انقراض و محیط بانان

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه شکارچیان غیرمجاز تهدیدی جدی برای گونه های در حال انقراض و محیط بانان محسوب شده و محیط بانان از تجهیزات و امکانات کافی برای مقابله با آنها برخوردار نیستند، افزود: باید حمایت های قانونی لازم از محیط بانان صورت گرفته و صلاحیت و امکانات لازم برای حفاظت از گونه های در معرض انقراض و همچنین انجام ماموریت ها به محیط بانان داده شود.

آماری از تعداد پلنگ و یوز ایرانی در دست نیست/ محل زیست گونه ها شناسایی و ایمن سازی شود

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس دهم، با بیان اینکه آماری از تعداد پلنگ و یوز ایرانی در دست نیست، جلوگیری از انقراض نسل آنها را مستلزم تلاش و توجه جدی دستگاه های مسئول دانست و تصریح کرد: از آنجایی که این گونه ها در معرض انقراض قرار دارند بنابراین به صورت جدی نیاز است دستگاه های مسئول محل زیست آنها را در کشور شناسایی و نسبت به  ایمن سازی زیستگاه آنها اقدام کنند.

اگر محیط زیست برای حفاظت از گونه های در معرض انقراض با کمبود منابع مواجه است کمبودها را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از گونه های در معرض انقراض با کمبود منابع مواجه است کمبودها را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند، تصریح کرد: باید زنگ خطر انقراض نسل یوز و پلنگ ایرانی در کشور به صدا درآید، محل زیست آنها تحت پایش شدید قرار گرفته و همچنین احیای نسل آنها در دستور کار قرار گیرد.

علی اکبری: تخریب زیستگاه، بزرگترین تهدید پلنگ ایرانی/کمبود امکانات سازمان محیط زیست برای احیای نسل حیوانات در حال انقراض

علی اکبری ، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره سریال گرفتار شدن پلنگ ها در تله های شکار گراز بر لزوم ایمن سازی زیستگاه این گونه در معرض انقراض تاکید کرد و گفت: تخریب زیستگاه ها و تغییر اکوسیستم منجر به کمبود و نبود منابع غذایی مناسب برای پلنگ ایرانی شده از این رو حیات وحش برای تامین غذا به حریم روستاها پناه می برند که گرفتار تله های سیمی و شکارچیان می شوند که در این باره به صورت جدی نیاز است محل زیست این گونه ایمن سازی شود.

علی اکبری نماینده شیراز 3406756/21/2016 2:02:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109819789265_Thum.jpg

علی اکبری نماینده شیراز

فضای زیست پلنگ ایرانی محدودتر شده و وضعیت این گونه مناسب نیست

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه فضای زیست پلنگ ایرانی محدودتر شده و وضعیت این گونه مناسب نیست، افزود: تخریب زیستگاه بزرگترین تهدید پلنگ ایرانی به شمار می رود؛ هر چند روستاییان و کشاورزان برای حفاظت از  مزارع و دام خود در مقابل گراز اقدام به نصب تله های سیمی می کنند اما ممکن است برخی افراد برای تفریح نسبت به این کار اقدام کنند بنابراین لازم است این افراد شناسایی و با آنها به صورت جدی برخورد شود.

وی با تاکید بر اینکه نیاز است راهکارهایی برای حفاظت از مال و دام کشاورزان در مقابل گرازهای مهاجم در نظر گرفته شود، تصریح کرد: بهتر است از فناوری های روز دنیا برای جلوگیری از ورود پلنگ ایرانی به حریم روستاها و مزارع  استفاده شود  که نسل این گونه بیشتر از این در معرض انقراض قرار نگیرد.

ضرورت احیای نسل پلنگ ایرانی

این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم احیای نسل پلنگ ایرانی تاکید کرد و ادامه داد: دستگاه های نظارتی باید برای احیای نسل و بهبود وضعیت این گونه نادر جانوری گام برداشته و همچنین دستگاه های فرهنگ سازی با فرهنگ سازی و تولید برنامه های مناسب انقراض نسل این گونه را به مردم هشدار دهند.

برای حفاظت از گونه های نادر جانوری خلاء قانونی نداریم/ لزوم استفاده از تجارب بین المللی برای احیای نسل پلنگ ایرانی

اکبری با بیان اینکه برای حفاظت از گونه های نادر جانوری خلاء قانونی نداریم بر لزوم استفاده از تجارب بین المللی برای احیای نسل پلنگ ایرانی تاکید کرد و گفت: احیای نسل این گونه نادر جانوری نیازمند استفاده از تجارب سازمان های بین المللی و دیگر کشورها است.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، در رابطه با عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از گونه های نادر جانوری، افزود: با توجه به امکانات و بودجه محدود این دستگاه عملکرد مناسبی در جهت حفاظت از گونه های نادر داشته است البته شرح وظایف محیط زیست فراسازمانی و بین بخشی بوده و نباید وارد فعالیت های اجرایی شود بلکه باید به سمت سیاستگذاری و اعمال نظارت گام بردارد و بخش خصوصی را وارد فعالیت های اجرایی کند.

سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت و احیای نسل گونه های نادر جانوری با کمبود منابع و امکانات روبرو است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت و احیای نسل گونه های نادر جانوری با کمبود منابع و امکانات روبرو است، تصریح کرد: در این رابطه نیاز است منابع بیشتری برای حفاظت از گونه های نادر جانوری در اختیار این دستگاه قرار گیرد زیرا وضعیت پلنگ و یوز ایرانی بحرانی بوده و بهبود وضعیت آنها نیازمند اختصاص منابع ویژه است.

اکبری: ضعف محیط زیست عامل کاهش نسل گونه‌های نادر جانوری/لزوم توسعه مناطق حفاظت‌شده برای احیای نسل جانوران

علی اکبری ، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ابراز نگرانی از وضعیت گونه های نادر جانوری کشور، گفت: نسل حیوانات ارزشمند کشور در معرض تهدید قرار داشته و سالانه تعداد زیادی از آنها به دلیل عوامل مختلف جان خود را از دست می دهند.

علی اکبری 3406756/21/2016 1:56:06 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105631488938_Thum.jpg

علی اکبری

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کاهش نسل گونه های نادر جانوری بیانگر ضعف سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از این گونه ها است، افزود: ایجاد یک فضا و منطقه حفاظت شده مناسب برای پرورش و احیای نسل گونه های نادر جانوری امری بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

وی با یادآوری اینکه گونه های نادر جانوری استان گلستان در معرض و آماج شکارچیان غیرمجاز قرار دارند، تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد این گونه های ارزشمند سالانه رو به کاهش است باید روش های انتخابی حفاظتی موثرتر و کارآمد تر در دستور کار قرار گیرد.

حیات یوز و پلنگ ایرانی به دلیل عواملی مانند کاهش پوشش گیاهی، شکار، تله گذاری، تخریب زیستگاه و از بین رفتن زنجیره غذایی و سوانح جاده ای در معرض تهدید قرار دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه حیات یوز و پلنگ ایرانی به دلیل عواملی مانند کاهش پوشش گیاهی، شکار، تله گذاری، تخریب زیستگاه و از بین رفتن زنجیره غذایی و سوانح جاده ای در معرض تهدید قرار دارد، ادامه داد: شکارچیان غیرمجاز تهدیدی جدی برای یوز و پلنگ ایرانی به شمار می روند و از سویی از بین رفتن زنجیره غذایی در کاهش نسل این گونه های  بسیار موثر واقع شده است.

اکبری با اشاره به برنامه عملی حفاظت از گونه های نادر در معرض تهدید در برنامه ششم توسعه، گفت: انتظار می رود دستگاه های متولی مناطق ویژه ای برای احیا و تکثیر نسل این گونه ها احداث کنند البته باید اعتبارات این موضوع از سوی دولت تامین شود تا مصوبه مذکور تحقق یابد.

نقش سوانح جاده ای در کاهش نسل یوز ایرانی قابل توجه است/ لزوم نصب تابلوهای عبور یوز در جاده ها

نماینده مردم بجنورد در مجلس دهم، با بیان اینکه نقش سوانح جاده ای در کاهش نسل یوز ایرانی قابل توجه است بر لزوم نصب تابلوهای عبور یوز در جاده های شلوغ و پرتردد تاکید کرد و ادامه داد: باید به ایمن سازی جاده هایی که از محل زیست این گونه نادر جانوری عبور می کند اقدام و در صورت امکان در محل زیست این گونه ها جاده سازی نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شوای اسلامی، یادآور شد: سازمان حفاظت محیط زیست باید بپذیرد عملکرد درستی در حفاظت از گونه های نادر جانوری نداشته و از این به بعد باید تلاش های خود را افزایش و نواقص و مشکلات سد راه حفاظت از این گونه ها را مرتفع کند تا در آینده ای نزدیک شاهد انقراض نسل گونه هایی مانند پلنگ، یوز، خرس قهوه ای، سمندر قرمز و دیگر گونه ها نباشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet