پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/04/06 11:33:00
سرویس کمیسیون ها

دستورکار کمیسیون‌های مجلس

**دستورکارهای جلسات کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در روزهای هفتم تا یازدهم تیرماه اعلام شد.

کمیسیون آموزش و تحقیقات
به  گزارش خبرنگار خانه ملت،  کمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی طرح‌‌‌‌‌‌‌های "ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمان‌های مردم نهاد (غیردولتی)"، "تشکیل ستاد و دبیرخانه دائمی تحقق اهداف نامگذاری ستاد" و "افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی" را در دستور کار این هفته خود دارد.

همچنین در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون آموزش و تحقیقات سؤال 37 نفر از نمایندگان از علوم، تحقیقات و فناوری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اعضای این کمیسیون همچنین ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی در سال تحصیلی جدید را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد.
کارگروه تحقیقات حوزوی کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز در این هفته به بررسی وضعیت قرآنی در آموزش و پرورشمی‌پردازد و کارگروه تحقیقات و فناوری بررسی لایحه حمایت‌از شرکت‌های‌دانش‌بنیان ادامه می‌دهد.

انتخابات هیات رییسه کارگروه آموزش عالی این کمیسیون نیز روز سه‌شنبه برگزار می‌شود.

 

کمیسیون اجتماعی
کمیسیون اجتماعی در روز یکشنبه در خصوص  جابه‌جایی "عفت شریعتی" نماینده مشهد و کلات از این کمیسیون به کمیسیون شوراها و امنیت داخلی کشور تصمیم می‌گیرد.

انتخابات هیأت رئیسه  این کمیسیون نیز در همین روز انجام می‌گیرد.

انتخابات هیات رییسه‌های کارگروه‌های کمیسیون اجتماعی نیز در روز دوشنبه صورت می‌گیرد.

رسیدگی به طرح ساماندهی نظام اداری دولت و طرح یک فوریتی خدمات رسانی به ایثارگران نیز در دستورکار روز سه‌شنبه این کمیسیون قرار دارد.

بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار (کددار) و طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی  نیز در دستورکاراین هفته کارگروه اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی می‌باشد.

کمیسیون اقتصادی
کمیسیون اقتصادی روز یکشنبه به بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح زکات می‌پردازد.

همچنین بررسی لایحه اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری، صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1372 و  بررسی لایحه موافقتنامه تجارت ترجیحی بین جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین؛ لایحه اصلاح ماده (117) تنفیذی قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موضوع ماده (36) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1383 (در اجراء ماده 146) و بررسی طرح اصلاح ماده (1) قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی مصوب 1386 در دستورکار روز یکشنبه این کمیسیون قرار دارد.

این کمیسیون در جلسه روز سه‌شنبه خود نیز با حضور  وزرای صنایع و معادن، امور اقتصادی و دارایی، رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، به بررسی عملکرد اجراء قانون سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی خواهد پرداخت.

اعضای کمیسیون اقتصادی سپس با حضور در وزارتخانه بازرگانی در نشستی با وزیر و معاونین وی، گزارش عملکرد این وزارتخانه را استماع خواهند کرد.
کارگروه تجاری این کمیسیون نیز در هفته جاری به بررسی لایحه اساسنامه هیأت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات خواهد پرداخت.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
در جلسه روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بررسی طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران  ادامه خواهد یافت.

در جلسه روز سه‌شنبه این کمیسیون  وزیر کشور جهت پاسخگویی به سؤال مشترک "محمدرضا تابش"، "سیدفاضل موسوی"، "قدرت‌الله علیخانی"، "امیر طاهرخانی"، "محمدرضا خباز"، "اقبال محمدی"، "پیمان فروزش"، گمصطفی کواکبیان"، "سیروس سازدار"، "مسعود پزشکیان"، "محمدعلی کریمی"، "محمدحسین مقیمی"، "علی‌اکبر اولیاء"، "جمشید انصاری"، "سیدمصطفی ذوالقدر"، "نصرالله ترابی قهفرحی"، سیداحمدرضا دستغیب"(سیدفخرالدین)، "داریوش قمری" و "علی اسلامی‌پناه" به ترتیب نمایندگان اردکان، خدابنده، قزوین، آبیک و البرز، تاکستان، کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد، مریوان و سروآباد، زاهدان، سمنان، مرندوجلفا، تبریز،اسکو و آذرشهر، کرمان و راور، خمین، یزد و صدوق، زنجان‌وطارم، بندرعباس، حاجی‌آباد، قشم، ابوموسی و خمیر، شهرکرد، شیراز، ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول، جیرفت و عنبرآباد در این کمیسیون حضور می‌یابد.
همچنین "صادق محصولی"  سوال مشترک "جمشید انصاری"، "نصرالله ترابی قهفرحی"، "سیداحمدرضا دستغیب"(سیدفخرالدین)، "سعدالله نصیری‌قیداری"، "محمدمهدی‌شهریاری"، "حسین‌امیری‌خامکانی"، "محسن‌نریمان"، "محمدعلی پرتوی"، "مهرداد بائوج لاهوتی"، "سیدحسین هاشمی"، "امین شعبانی"، "انوشیروان محسنی بندپیگ، "جهانبخش امینی"، "محمدتقی بختیاری"، "سیدمهدی صادق"، "روبرت‌بگلریان"، "عبدالله کعبی"، "گئورک‌وارطان"، "مصطفی‌کواکبیان"، "بهمن اخوان"، "محمدرضا خباز"، "سیدمحمدمهدی پورفاطمی"، "علی‌اکبر اولیاء"، "اقبال محمدی"، "سیدجلال یحیی‌زاده فیروزآباد"، "عبدالجبار کرمی"، "داریوش قمری"، "پیمان‌فروزش"، "سیدعماد حسینی"، "حمید سعادت"، "محمدرضاسجادیان"، "شکور اکبرنژاد"، "فخرالدین‌حیدری"، "محمدقسیم عثمانی"، "امیدوار رضایی میرقائد"، "علی اسلامی‌پناه"، "محمدعلی کریمی"، "غلامحسین مسعودی ریحان"، "سیدمصطفی ذوالقدر"، "غلامعلی میگلی‌نژاد"، "محمدحسین مقیمی"، "سیروس سازدار"، "یونس اسدی"، "یوناتن‌بت‌کلیا"، "مسعود پزشکیان"، "بهمن مرادنیا"، "سیداحمد آوایی"، "فرهاد دلق‌پوش"، "جلال‌محمودزاده"، "شهریار طاهرپور"، "سیامک مره‌صدق" و "محمدرضا تابش" به ترتیب نمایندگان زنجان و طارم، شهرکرد، شیراز، زنجان و طارم، بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان، زرند و کوهبنان، بابل، سردشت و پیرانشهر، لنگرود، میانه، سنندج، کامیاران و دیواندره، نوشهر و چالوس، کرمانشاه، بافت، آستانه اشرفیه، مسیحیان ارامنه جنوب، آبادان، مسیحیان ارامنه شمال، سمنان، تفرش و آشتیان، کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد، دشتی و تنگستان، یزد و صدوق، مریوان و سروآباد، تفت و میبد، سنندج، کامیاران‌و دیواندره، ایلام، ایوان، مهران، شیروان‌وچرداول، زاهدان، قروه و دهکان، نجف‌آباد، تیران و کرون، خواف و رشتخوار، تبریز، اسکو و آذرشهر، سقز و بانه، بوکان، مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا، جیرفت و عنبرآباد، کرمان و راور، اهر و هریس، بندرعباس، حاجی‌آباد، قشم، ابوموسی و خمیر، بوشهر، گناوه و دیلم، خمین، مرند و جلفا، مشکین‌شهر، آشوریان و کلدانی، تبریز، اسکو و آذرشهر، بیجار، دزفول، آستارا، مهاباد، تویسرکان، کلیمیان و اردکان را پاسخ خواهد داد .
همچنین  "حسن کامران" نماینده  اصفهان،‌ "جلال محمودزاده" نماینده مهاباد،‌ "اقبال محمدی" نماینده مریوان و سروآباد، "علی عزتی" نماینده دهلران، آبدانان و دره‌شهر،‌  "محمدعلی پرتوی" نماینده سردشت‌ نیز سوالات جداگانه خود را از وزیر کشور مطرح خواهند کرد.

وزیراطلاعات نیز در این هفته با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به سؤال مشترک "محمدرضا تابش"، "محمدحسین مقیمی"، "محمدعلی کریمی"، "جمشید انصاری"، "سیدفاضل موسوی"، "سیدمصطفی ذوالقدر"، "امیرطاهرخانی"، "نصرالله ترابی قهفرحی"، "مصطفی کواکبیان"، "علی اسلامی‌پناه"، "سیروس سازدار"، "سیداحمدرضا دستغیب" (سیدفخرالدین)، "مسعود پزشکیان"، "حسین هاشمیان" و "داریوش قمری" به ترتیب نمایندگان اردکان، خمین، کرمان و راور، زنجان و طارم، خدابنده، بندرعباس، حاجی‌آباد، قشم ابوموسی و خمیر، تاکستان، شهرکرد، سمنان، جیرفت و عنبرآباد، مرند و جلفا، شیراز، تبریز، اسکو و آذرشهر، رفسنجان، ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول پاسخگو خواهد بود.
کارگروه امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در هفته جاری بررسی طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی در دستور کار خود دارد.

 

کمیسیون انرژی
کمیسیون انرژی در این هفته بررسی آخرین اخبار و  استماع گزارشی از فعالیت‌ها، عملکرد و پروژه‌های سازمان انرژی‌های نو را در دستورکار خود دارد.
همچنین این کمیسیون عملکرد صنایع نفت و گاز طی برنامه چهارم توسعه وهمچنین برنامه‌های پیشنهادی در برنامه پنجم را  با دعوت از وزیر نفت و معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری مورد بررسی قرار می‌دهد.
بررسی عملکرد صنعت برق کشور طی برنامه چهارم توسعه و برنامه‌های پیشنهادی در برنامه پنجم نیز با  حضور وزیر  نیرو و معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری  نیز دیگر دستورکار کمییون انرژی در هفته جاری می‌باشد.

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

 معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور در جلسه روز یکشنبه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گزارشی از عملکرد قانون بودجه سال 1387 کل کشور ارائه خواهند کرد.
همچنین آموزش فشرده کار با رایانه و برنامه‌های کاربردی مربوط به آن از سوی دفتر فناوری اطلاعات مجلس در دستور کار روز سه‌شنبه  این کمیسیون خواهد بود.
کارگروه اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات برای بررسی طرح دریافت مابه‌التفاوت از واردات برنج و صرف آن در توسعه و بهبود کشت برنج، کارگروه اجتماعی جهت بررسی طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و کارگروه امور عمومی به منظور بررسی  طرح یک فوریتی نحوه اجراء اصل یکصد و شصتم (160) قانون اساسی و تبیین وظایف و اختیارات وزارت دادگستری در هفته جاری تشکیل جلسه خواهند داد.

کمیسیون بهداشت و درمان

در جلسه روز یکشنبه کمیسیون بهداشت و درمان، مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر و خاص گزارشی از عملکرد خود و همچنین گزارشی در خصوص "امور حرف وابسته به دندانپزشکی" ارائه خواهد کرد.

در روز سه‌شنبه نیز  اعضای کمیسیون به بررسی گزارش عملکرد سال 1387 سازمان بهزیستی کشور و تبیین  برنامه‌های آتی این سازمان خواهند پرداخت.

بحث و تبادل نظر پیرامون اصلاح الگوی مصرف و چگونگی تحقق این مهم در امور و وظایف مربوط به کمیسیون بهداشت و درمان از دیگر دستورکارهای این کمیسیون در هفته جاری است.

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی

جلسه کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس جهت رسیدگی به ساختار تشکیلات اداری مجلس در روز دوشنبه بر گزار خواهد شد.
همچنین جلسه کارگروه تخصصی این کمیسیون برای رسیدگی به ساختار تشکیلات اداری مجلس در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه تشکیل خواهد شد.

کمیسیون صنایع و معادن

کمیسیون صنایع و معادن در این هفته به بررسی طرح اصلاح ماده (1) قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی مصوب 1386 خواهد پرداخت.

کارگروه‌های تخصصی این کمیسیون نیز گزارش‌هایی از عملکرد یکسالهخود ارائه خواهند داد. انتخابات هیأت رئیسه‌های این کارگروه‌ها نیز در این هفته برگزار می‌شود. اعضای کمیسیون صنایع و معادن در روز دوشنبه از بانک صنعت و معدن بازدید می‌کنند.

این کمیسیون همچنین در روز سه‌شنبه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بررسی نحوه و روند واگذاری شرکت مخابرات ایران و همچنین نحوه و روند واگذاری اپراتور سوم تلفن همراه خواهد پرداخت.

 

کمیسیون عمران

کمیسیون عمران در روز یکشنبه با حضور وزیر کشور به بررسی عملکرد معاونت عمرانی وزارت کشور طی برنامه چهارم و برنامه‌های پیشنهادی جهت برنامه پنجم خواهد پرداخت.

اعضای این کمیسون در اینهفته ضمن سفر به استان کرمان از پروژه‌های عمرانی این استان بازدید خواهند کرد.

در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون  عمران وزیر نیرو به سؤالات "مجید ناصری‌نژاد" نماینده شادگان و "عسکر جلالیان" نماینده دیر، کنگان و جم پاسخ خواهد داد.

همچنین وزیر راه و ترابری نیز جهت پاسخگویی به سؤالات "محمد سقایی" نماینده نی‌ریز و استهبان،‌ "محمدحسین فرهنگی" نماینده تبریز، بهمن محمدیاری نماینده طوالش، "محمدقیوم دهقانی" نماینده ایرانشهر،‌ "کاظم جلالی" نماینده شاهرود، "مجید نصیرپور" نماینده سراب،‌ رحیمی و ونایی نمایندگان ملایر و سنایی نماینده نهاوند در این کمیسیون حضور می‌یابد.

بررسی طرح تأسیس شرکت‌های تعاونی توسعه عمران شهرستانی نیز از دیگر دستور کار های این کمیسیون در  هفته جاری می‌باشد.
با تشکیل  کار گروه مسکن و شهر سازی   در  این کمیسیون ‌عملکرد قانون‌ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن طی برنامه چهارم و همچنین  بررسی آئین‌نامه داخلی کارگروهها مورد بررسی قرار خواهد گرفت .
 در روز سه شنبه نیز  بررسی‌عملکرد قانون‌ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن طی برنامه چهارم و همچنین  بررسی آئین‌نامه داخلی کارگروهها مورد بررسی قرار خواهد گرفت .
تشکیل کارگروه راه و ترابری  درروز یکشنبه می باشد و بررسی آخرین وضعیت شبکه راههای روستایی کشورنیز در این کار گروه خواهد بود .

تشکیل کارگروه حمل و نقلدر خصوص   بحث و بررسی پیرامون قیر مورد نیاز پروژه‌های عمرانی و  بحث و بررسی پیرامون عملکرد قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهر و حومه طی برنامه چهارم از جمله موارد برسی در این کار گروه می باشد.

کمیسیون فرهنگی

آموزش فشرده کار با رایانه برای کارگیری نشانی‌الکترونیکی و دیگر برنامه‌های ‌کاربردی ‌آن در دستورکار روز یکشنبه کمیسیون فرهنگی قرار دارد.
در جلسه روز سه‌شنبه این کمیسیون نیز گزارش مسؤولین سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه درخصوص بررسی مسائل و مشکلات زائران عتبات  استماع خواهد شد .

 

کمیسیون قضایی و حقوقی

بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه پیشگیری‌از وقوع جرم و همچنین بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل وسایل نقلیه در ددستور کار این هفته  کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس قرار دارد.
وزیر دادگستری نیز جهت ‌پاسخگویی به سؤال تعدادی از نمایندگان در جلسه روز سه‌شنبه این کمیسیون حضور می‌یابد.

کارگروه حقوق عمومی و بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی روز یکشنبه به بررسی لایحه پیش‌فروش ساختمان می‌پردازد.

‌کارگروه حقوق خصوصی نیز ‌بررسی لایحه نحوه اجراء محکومیتهای مالی، ‌کارگروه تخصصی مبارزه با قاچاق نیز ‌بررسی لایحه مجازات‌قاچاق اسلحه‌ و مهمات و دارندگان سلاح‌غیرمجاز و کارگروه تخصصی حقوق جزا نیز رسیدگی به لایحه آئین دادرسی کیفری را در دستورکار این هفته خود دارند.


کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

ادامه رسیدگی به طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی تنها دسستور کار جلسات این هفته کمیسیون کشاورزی است.


کمیسیون اصل نودم قانون اساسی

در کمیسیون اصل نود کارگروه‌های سیاسی و نظامی،  اقتصادی و عمرانی  و فنی،  کارگروه فرهنگی و اجتماعی، قضائی و حقوقی و  امور محرمانه کمیسیون برای
رسیدگی به شکایات واصله  تشکیل جلسه خواهند داد.

 

کمیسیون‌های ویژه

در جلسات دوشنبه و چهارشنبه این هفته کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی نیز بررسی لایحه یک فوریتی هدفمندکردن یارانه‌ها ادامه خواهد یافت.

کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت نیز در روز سه‌شنبه در کارگروهی تخصصی به بررسی مواد لایحه تجارت منتخب خواهد.

وزیر نفت به منظور ارائه گزارش‌عملکرد اجراء اصل(44) قانون اساسی در بخش نفت و انرژی، در روز دوشنبه میهمان کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل 44 قانون اساسی نیز میزبان خواهد بود.
در جلسه روز سه‌‌شنبه این کمیسیون نیز ناظران کمیسیون در شوراهای عالی، واگذاری و رقابت گزارش‌های خود در مورد اجراء سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی را ارائه می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet