هدر موبایل
1396/03/15 15:28:43
سرویس اقتصادی
قره خانی مطرح کرد:

عرضه نفت خام در بورس انرژی مهر باطلی بر فعالیت دلالان نفتی/ورود تجار ایرانی لازمه تقویت بورس انرژی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، معتقد است که نفت خام هیچ جایگاهی در بورس نداشته و عرضه آن معنادار نیست و برای فعالسازی بورس انرژی در بخش نفت خام باید تجار ایرانی به این بخش ورود کنند.
عرضه نفت خام در بورس انرژی مهر باطلی بر فعالیت دلالان نفتی/ورود تجار ایرانی لازمه تقویت بورس انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، معتقد است که نفت خام هیچ جایگاهی در بورس نداشته و عرضه آن معنادار نیست و برای فعالسازی بورس انرژی در بخش نفت خام باید تجار ایرانی به این بخش ورود کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108773436934.jpg عرضه,نفت,خام,در,بورس,انرژی,مهر,باطلی,بر,فعالیت,دلالان,نفتی/ورود,تجار,ایرانی,لازمه,تقویت,بورس,انرژی Icana

اسدالله قره خانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عرضه ناچیز نفت خام در بورس انرژی گفت: عرضه نفت خام در بورس انرژی از چندین سال پیش مطرح شده و هر دولتی که روی کار آمده بر فعالسازی بورس انرژی تاکید کرده است، اما با نگاهی گذرا می توان دید که در عمل ، تقویت آن مورد توجه قرار نگرفته است.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران باید حداقل هاب خاورمیانه در بورس نفت می شد، افزود: ایران باید یکی از تعیین کنندگان، مدیریت کنندگان و سیاست گذاران قیمت نفت در دنیا باشد و از این طریق سود کلانی کسب کند، که متاسفانه این امر محقق نشده است.

ایران نتوانسته  خلاء عدم وجود بورس نفت خام در منطقه را پر کند

قره خانی با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشورهای اروپایی و جنوب شرق آسیا بورس انرژی راه اندازی شده است، ادامه داد:ایران نتوانسته با توجه به حجم بالای تولید نفت خلاء عدم وجود بورس نفت خام در منطقه را پر کند همانند بانکرینگ که بیشترین تردد کشتی ها از ایران انجام می شود اما سود ٨ هزار دلاری آن نصیب سایر کشورها می شود، که فعالسازی آن نیازمند اراده و تدابیر از سوی مسئولان است.

وی با اشاره به فروش سلفی نفت در یک بازه زمانی و نتیجه بخش نبودن آن یادآور شد:کشورهایی در سطح منطقه با سقف پایین تولید نفت حضور دارند که اگر بورس در ایران قوی باشد عرضه نفت این کشورها از طریق ایران انجام می شد و تجار ایرانی مدیریت این کار را بر عهده می گیرند.

نفت خام هیچ جایگاهی در بورس نداشته و عرضه آن معنادار نیست

 قره خانی با تاکید بر اینکه برای فعالسازی  بورس انرژی در بخش نفت خام باید تجار ایرانی به این بخش ورود کنند، افزود:تجار ایرانی که در خرید سهام های بزرگ نمی توانند ورود کنند، می توانند با حضور در بورس انرژی و نفت خام در سهام های کوچک شرکت کنند و علاوه بر این جلوی برخی مفاسد نفتی در حوزه نفت را می گیرد.

وی با اشاره به اینکه نفت خام هیچ جایگاهی در بورس نداشته و عرضه آن معنادار نیست، ادامه داد:١٠٩ سال از تولید نفت خام در ایران می گذرد و در این مدت ما تنها تولیدکننده و عرضه کننده نفت خام هستیم و اگر پالایشی در این بخش صورت می گیرد برای رفع نیازهای داخلی و نه پالایش برای صادرات است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:زنجیره تولید در ایران حلقه های مفقوده ای داشته و تکمیل نیست و باید در کنار نفت خام ارزش افزوده فراوانی تولید کرد، تا بتوان در بورس انرژی عرضه کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet