شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1396/03/15 13:21:18
سرویس اقتصادی
حسینی شاهرودی مطرح کرد:

سهل ممتنع واگذاری بنگاه های بانکی/بورس، راه درمان کاهش تشنگی بنگاهداری بانک ها

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:قالب بنگاه هایی که هم اکنون بانک ها در اختیار دارند باید از طریق بورس واگذار شود؛ چرا که بیشتر این بنگاه های اقتصادی در بورس فعال هستند و به راحتی می توان آنها را از طریق بورس واگذار کرد.
سهل ممتنع واگذاری بنگاه های بانکی/بورس، راه درمان کاهش تشنگی بنگاهداری بانک ها عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:قالب بنگاه هایی که هم اکنون بانک ها در اختیار دارند باید از طریق بورس واگذار شود؛ چرا که بیشتر این بنگاه های اقتصادی در بورس فعال هستند و به راحتی می توان آنها را از طریق بورس واگذار کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103425927493.jpg سهل,ممتنع,واگذاری,بنگاه,های,بانکی/بورس،,راه,درمان,کاهش,تشنگی,بنگاهداری,بانک,ها Icana

سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصوبه بانک مرکزی برای کاهش بنگاه داری بانک ها از ٤٠ درصد به ٢٠ درصد، گفت: بانک مرکزی باید اقتدار لازم را داشته باشد تا به بانک ها تکلیف کند که از بنگاه داری فاصله گرفته و بنگاه های خود را واگذار کنند.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بانک ها به راحتی از بنگاه داری فاصله نمی گیرند، افزود:طی چند سال گذشته دائما بر موضوع واگذاری بنگاه های بانک ها تاکید شده اما متاسفانه به دلیل عدم اراده جدی در این بخش  کاهش بنگاهداری عملیاتی نشده است.

بانک ها باید بین سرمایه گذار و سرمایه پذیر واسطه باشند

حسینی شاهرودی ادامه داد:بانک ها باید منابع خود را به سمت سرمایه گذارانی که به دنبال تولید هستند، هدایت کنند نه اینکه خودشان مستقیما به بنگاه داری ورود کنند.

وی با بیان اینکه بانک ها در تمام دنیا نقش واسطه گر دارند، یادآور شد: بانک ها باید بین سرمایه گذار و سرمایه پذیر واسطه باشند، اما این اتفاق در ایران کمتر رخ داده، چراکه بانک ها درگیر فعالیت بنگاه داری شده اند و بنابراین منابع بانکی کاهش پیدا کرده و بانک ها نمی توانند از حوزه خدمات و تولید حمایت کنند.

واگذاری بنگاه های بانک ها تنها به اراده بانک ها و اقتدار بانک مرکزی احتیاج دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه واگذاری بنگاه های بانک ها تنها به اراده بانک ها و اقتدار بانک مرکزی احتیاج دارد، افزود: قالب بنگاه هایی که هم اکنون بانک ها در اختیار دارند باید از طریق بورس واگذار شود و به هیچ رویه و سازوکار دیگری احتیاج ندارد، چرا که بیشتر این بنگاه های اقتصادی در بورس حضور داشته و فعال هستند و به راحتی می توان آنها را از طریق بورس واگذار کرد

وی با اشاره به نحوه ورود بانک ها به بنگاه داری ادامه داد: بسیاری از بانک ها از طریق بورس و یا مصادره بنگاه ها در برابر بدهی به بنگاه داری ورود کرده اند و برخی از بنگاه ها و کارخانه ها مابه ازای بدهی دولت به بانک ها واگذار شده است.

 بانک ها تبدیل به بنگاه های اقتصادی شده اند

حسینی شاهرودی اظهار کرد: بانک ها با واگذاری بنگاه ها از طریق بورس می توانند سرمایه و نقدینگی حاصله را به اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی اختصاص دهند، یادآور شد: اگر بنگاه ها برای بانک ها زیان‌ده بودند قطعا بانک ها آنها را واگذار می کردند لذا مشخص است که بانک ها با بنگاه‌داری سود کسب می کنند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در پایان با بیان اینکه بانک ها تبدیل به بنگاه های اقتصادی شده اند که به هرشیوه اقدام به کسب سود می کنند، تصریح کرد: رویه های اشتباه در سیاست های بانکی باعث شده تا آنها برای جبران زیان های خود که بخشی به دلیل وجود وصول نشدن معوقات کلان است، روی کسب درآمد بر بنگاه ها تمرکز کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet