خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/06 20:23:00
سرویس سیاسی
5 نماینده مجلس در گفت و گو با خانه ملت تاکید کردند:

هیات ویژه حل اختلاف؛ فرصتی برای کاهش بی اعتمادی ها

**هیات ویژه حل اختلاف برای بازشماری ۱۰ درصد صندوق‌های اخذ رای با حضور نمایندگان نامزدهای انتخاباتی که سخنگوی شورای نگهبان خبر تشکیل آن را روز گذشته اعلام کرد، ظرفیتی پیش روی نامزدها قرار داد تا از این طریق به حل اختلافات پیش روی گام بردارند .

 در این گزارش 5 تن از نمایندگان مجلس به ارزیابی در خصوص نقش این هیات در رفع ابهامها و مشکلات پیش روی نامزدهای دهمین دوره ریاست جمهوری پرداخته اند .

نامزدها حداکثر استفاده را از این ظرفیت ببرند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای سلامی گفت: تشکیل هیات ویژه حل اختلاف برای بازشماری آراءظرفیت مناسبی برای اعتمادسازی در سطح جامعه است.

"مهدی سنایی"اظهار داشت: با توجه به اینکه از ابتدای اعتراضات در خصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری، پیش گرفتن یک روش اقناعی می‌توانست به کاهش التهاب جامعه و حل دغدغه‌های نامزدهای معترض و حامیانشان کمک کند، تشکیل این هیات اقدام مثبتی در این راستای تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه مهمترین مشکل در شرایط فعلی جامعه، کاهش اعتماد نسبت به برگزاری انتخابات است، خاطرنشان کرد: تشکیل هیات ویژه حق اختلاف برای بازشماری آراء می‌تواند ظرفیت مناسبی برای کاهش این بی‌اعتمادی در چهارچوب قانون باشد.

نماینده نهاوند بر همکاری نامزدهای معترض با این هیات تاکید کرد‌ و گفت: کاندیداها باید این حرکت را مثبت تلقی کرده و حداکثر استفاده را از این ظرفیت برای پیگیری دغدغه‌های خود ببرند.

سنایی با اشاره به ترکیب هیات ویژه حل اختلاف یادآور شد: خوشبختانه اعضای این هیات، از بزرگان و معتمدان نظام هستند و امیدواریم با تعامل سازنده با نامزدهای معترض، امنیت و آرامش جامعه بیش از پیش برقرار شود.

 

نقش موثر هیات در ابهام زدایی از طرفین

"پرویز سروری" تصریح کرد: تشکیل هیات ویژه حل اختلاف برای بازشماری آرای 10 درصد صندوق‌ها، می‌تواند نقش مفید و موثری در ابهام زدایی از طرفین ایفا کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: با توجه به اقدامات اطلاعاتی و امنیتی لازم که در ارتباط با بحث انتخابات در حال انجام است در حال حاضر خلاء فعالیت‌های سیاستی به خوبی احساس می‌شود و تشکیل این کمیته کمک خوبی برای پر کردن خلاء موجود است.

وی خاطرنشان کرد: هر قدر رایزنی‌های سیاسی از سوی طرفین بیشتر صورت گیرد می‌تواند به شفافیت موضوع و رفع ابهام‌ها و سوء تفاهم ناشی از این مساله کمک کند.

سروری با اشاره به هیات ویژه حل اختلاف برای بازشماری 10 درصدی صندوق‌های اخذ رای که با حضور نمایندگان نامزدهای انتخاباتی تشکیل شده است، اظهار داشت: آنچه مسلم است اینکه نمی‌توان گفت تشکیل این هیات صد درصد رافع مشکلات موجود خواهد بود بلکه می‌تواند در کنار دیگر راه‌حل‌های اتخاذ شده موثر و مفید باشد.

وی در عین حال به ترکیب این هیات اشاره کرد و افزود: اعضای این هیات در سطح بالا، موثر و با سابقه هستند و می‌توانند در رایزنی‌های خود بر نقاط اشتراک نامزدها تاکید و از نقاط اختلاف برانگیز بکاهند.

 

تنویر افکار عمومی با بازشماری آرا

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تشکیل کمیته ویژه حل اختلاف برای بازشماری آراء را اقدامی مدبرانه و در جهت تنویر افکار عمومی ارزیابی کرد.

"محمد کرمی‌راد" اظهار داشت: تشکیل کمیته ویژه حل اختلاف برای بازشماری ده درصد صندوق‌های اخذ رای مهمترین تدبیر و تصمیم مسئولین مربوطه برای حل برخی مشکلات پیش آمده است.

وی افزود: امیدواریم نامزدهای معترض از قانون تمکین کنند و در این فرصت باقیمانده از طریق این کمیته و از مجاری قانونی اعتراضات خود را دنبال نمایند.

نماینده مردم کرمانشاه همچنین برضرورت اطلاع رسانی دقیق، پس از بازشماری آراء تاکید کرد.

کرمی‌راد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه قانون اظهار داشت: اعتراضات خیابانی و میتینگ‌های حامیان نامزدها، مردم سالاری و مدعیان قانونگرایی را زیر سوال می‌برد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ترکیب این هیات را بسیار مناسب توصیف کرد و گفت: امیدواریم با صیانت از آراء مردم این دستاورد بزرگ که برگ برنده نظام ما در عرصه دیپلماسی است را حفظ کنیم.

 

هیات ویژه گام مثبتی در حل مناقشات

سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی، تشکیل هیات ویژه حل اختلاف را یک گام مثبت در جهت حل مناقشات پیش آمده ارزیابی کرد.

"داریوش قنبری" با اشاره به  تشکیل هیات ویژه حل اختلاف برای بازشماری 10 در صد از صندوق های اخذ رای، اظهار داشت: تشکیل چنین هیات‌هایی می تواند در اعتماد سازی برای نامزدهای معترض و حامیانشان موثر باشد، اگر چه بهتر بود برای پایان دادن به اختلافات برخی از معتمدین کاندیداهای معترض نیز در ترکیب این هیات حضور داشتند.

وی خاطر نشان کرد: باید همه تلاش کنیم ابهامات شکل گرفته پاسخ داده شود چون تداوم سوالات در ذهن مردم به نفع نظام نخواهد بودو تاثیرات منفی بر مشروعیت نظام می گذارد.

نماینده ایلام گفت: نگاه مسئولین به بحث انتخابات باید نگاه استراتژیک و بلند مدت باشد.

 

نقش هیات و اقنای افکار عمومی

مصطفی کواکبیان ، اقدام شورای نگهبان برای تشکیل هیات ویژه حل اختلاف را حرکتی مثبت دانست که می تواند در اغنای افکار عمومی جامعه تاثیر گذار باشد.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هیات ویژه حل اختلاف نباید صرفا به بازشماری 10 درصد از صندوق های اخذ رای  بپردازد چرا که اینکار بدون تشکیل این هیات نیز انجام میشد، لذا انتظار می رود این هیات کار اساسی تری ترتیب داده و به همه اعتراضات رسیدگی کند.

وی افزود: مسئولین باید در جهت رفع ابهامات پیش آمده حرکت کنند و نتایج این بررسی ها را نیز به صورت شفاف در اختیار عموم قرار دهند.

نماینده سمنان برلزوم همکاری نامزدهای معترض با هیات ویژه حل اختلاف تاکید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet