ایام محرم 1398
1388/04/06 18:02:00
سرویس کمیسیون ها
وزارت کشور منتشر کرد

اولین بارهای انتخابات دهم

**کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور اولین بارهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از این کمیته اولین بارهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عبارتند از :

1- برای اولین بار در 30 سال گذشته تعداد آراء نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را بلافاصله پس از اعلام نتایج به تفکیک استانی و شهرستانی بر روی سایت وزارت کشور قرار دادیم که این آمار در طول یک هفته بالغ بر 120 هزار نفر بازدید کننده داشت و بسیاری از رسانه های صوتی و تصویری و مکتوب از جمله صدا و سیما ، خبرگزاری ها و مطبوعات این آمار را بصورت کامل منتشر کردند در حالیکه در انتخابات گذشته تعداد آراء نامزدها به تفکیک استانی و شهرستانی پس از ماه ها از برگزاری انتخابات در مجلد های مخصوص چاپ و فقط در اختیار برخی مسئولان قرار می گرفت و به نوعی محرمانه تلقی می شد و حتی بسیاری از پژوهشگران نمی توانستند از آن استفاده کنند .

2- برای اولین بار در طول 30 سال برگزاری انتخابات ، تعداد آراء نامزدهای انتخابات را به تفکیک صندوق به صندوق با ذکر بخش، شهرستان و استان منتشر کردیم در حالیکه تاکنون آمار تفکیکی صندوق به صندوق در هیچ انتخاباتی حتی به صورت محرمانه نیز منتشر نشده بود و این آمار تاکنون بیش از 125 هزار بازدید کننده داشته است .

3- برای اولین بار نتایج انتخابات به صورت کاملاً علمی و در کمترین زمان ممکن به اطلاع هموطنان رسید در گذشته اینگونه بود که در هر شهرستان که نتایج مشخص می شد نتایج به ستاد انتخابات کشور ارسال می شد و از آنجا که برخی نامزدها در یک شهرستان یا استان خاص به هر دلیلی از جمله دلایل قومیتی آراء بیشتری داشت هنگامی که این آراء اعلام می شد توقعی بی جهت را برای نامزدها و هوادارانشان ایجاد می کرد که با اعلام نتایج دیگر استان ها و شهرستان ها نتایج تغییرات ملموسی پیدا می کرد اما اینبار از آنجا که هر شعبه مستقیماً و به صورت آن لاین به سرور مرکزی ستاد انتخابات کشور متصل بود به محض پایان شمارش آراء ، نتیجه هر صندوق به صورت جداگانه به سرور مرکزی ستاد انتخابات ارسال می شد و جمع بندی ستاد از صندوق های سراسر کشور بود و از همین جهت می بینیم که ترتیب نامزدها به هم نخورد، وتنها درصد آراء کمی تغییر یافت .

4- برای اولین بار با اطلاع رسانی به موقع کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور و به روز کردن سریع سایت وزارت کشور موجب شد شمار بازدید کنندگان این سایت در برخی روزها به طور میانگین به 800 هزار افزایش یابد که این امری بی سابقه برای بازدید از سایت وزارت کشور بوده است .

5- برای اولین بار امکانات وسیعی برای خبرنگاران فراهم شد تا به سرعت اخبار و تصاویر خود را در روزهای ثبت نام کاندیداها، روز انتخابات و روز اعلام نتایج مخابره کنند به گونه ای که بیش از 100 نفر از خبرنگاران و تصویربرداران در نامه ای به وزیر کشور از توجه ویژه ستاد انتخابات کشور به خبرنگاران قدردانی کردند .

6- برای اولین بار کمیته اطلاع رسانی با ترتیب دادن حدود 150 برنامه خبری اعم از برنامه های تلویزیونی، رادیویی، نشست های خبری و مصاحبه های اختصاصی برای مسئولان وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور، بیشترین اطلاع رسانی را درخصوص روند برگزاری انتخابات داشته است .

7- برای اولین بار از داوطلبان ریاست جمهوری بصورت اینترنتی ثبت نام کردیم تا در محل ستاد انتخابات کشور کمتر از آنها وقت گرفته شود و به جای 45 دقیقه حدود 10 دقیقه معطل شوند .

8- برای اولین بار رسماً اعلام کردیم که همه نامزدها به تعداد صندوق های رأی در سراسر کشور یعنی 45713 نفر می توانند نماینده معرفی کنند تا سر صندوق ها حاضر وناظر باشند .

9- برای اولین بار سایتی طراحی کردیم که نامزدها، نمایندگان خود را در این سایت معرفی بکنند و مدارک لازم را هم به همان سایت ارائه کنند که بصورت الکترونیکی برای آنها کارت شناسایی صادر شود، علیرغم استقبال اولیه نمایندگان نامزدها از این طرح، متأسفانه از این امکان استفاده نکردند و مجبور شدیم کارت های آنها را بصورت دستی صادر کنیم .

10- برای اولین بار بیش از 92 هزار نفر از نمایندگان کاندیداها بر سر صندوق های رأی حاضر شدند تا از نزدیک ناظر برگزاری انتخاباتی سالم و باشکوه باشند و شمارش آراء نیز در حضور این نمایندگان انجام شد. به این ترتیب برای اولین بار به صورت متوسط در هر شعبه اخذ رأی ( صندوق ) دو نماینده از کاندیداها حضور داشتند .

11- برای اولین بار در طول 30 سال برگزاری انتخابات یک نامزد انتخاباتی (جناب آقای میرحسین موسوی) بیش از 000/40 نماینده بر سر صندوق ها داشت. یعنی درحدود 90 درصد از صندوق های اخذ رأی نمایندگان آقای موسوی حاضر و ناظر بودند.

12- برای اولین بار همه شعب اخذ رأی به بارکدخوان مجهز شدند تا در سریع ترین زمان ممکن کد ملی افراد را بخوانند تا اولاً اطلاعات آماری مناسبی را بتوانیم ارائه کنیم، ثانیاً از معطل شدن بیش از حد مردم جلوگیری شود .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet