هدر موبایل
1396/03/20 12:57:58
سرویس اجتماعی
نمایندگان مطرح کردند؛

بی‌رغبتی دولت به تعیین تکلیف لایحه مدیریت شهری/تصدی‌گری دولت باید به شهرداری‌ها واگذار شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت واگذاری تصدی‌گری دولت در حوزه شهری به شهرداری‌ها تأکید کردند که دولت لایحه مدیریت جامع یکپارچه شهری را پیش از بررسی طرح نمایندگان به مجلس ارسال کند.
بی‌رغبتی دولت به تعیین تکلیف لایحه مدیریت شهری/تصدی‌گری دولت باید به شهرداری‌ها واگذار شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت واگذاری تصدی‌گری دولت در حوزه شهری به شهرداری‌ها تأکید کردند که دولت لایحه مدیریت جامع یکپارچه شهری را پیش از بررسی طرح نمایندگان به مجلس ارسال کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201706101243153946.jpg بی‌رغبتی,دولت,به,تعیین,تکلیف,لایحه,مدیریت,شهری/تصدی‌گری,دولت,باید,به,شهرداری‌ها,واگذار,شود Icana

خبرگزاری خانه ملت- سرویس اجتماعی؛ مدیریت جامع یک پارچه شهری از آن دست موضوعاتی است که  بارها در تریبون های مختلف مورد بحث و بررسی قرارگرفته است، موضوعی که به گمان برخی تنها درکشورهای پیشرفته اروپایی قابلیت اجرایی داشته و در جامعه ما ضمانت اجرا ندارد؛ البته  کلان شهرهای کشوربه ویژه پایتخت با مشکلات بسیاری در اداره و مدیریت روبه رو است و باید با طریقی این چالش ها و مشکلات را حل کرد.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که درحال حاضر مسئولان با آن دست به گریبان هستند تعدد دستگاه ها و نهادهای دولتی در پیگیری مشکلات پایتخت است، به طوری که تصدی گری های دولت در اداره شهردرطی سالیان گذشته افزایش پیدا کرده است؛ اما باید برای حل این مشکلات به ویژه در مباحثی چون آلودگی هوا و حوزه اجتماعی باید از ظرفیت شهرداری ها و شوراهای شهر نیز درمدیریت تهران استفاده کرد؛ به گفته بسیاری از کارشناسان با انتقال برخی وظایف دولتی به شهرداری ها هزینه اداره شهرکاهش پیدا می کند.

درهمین راستا دولت در سال گذشته لایحه ای را تخت عنوان مدیریت جامع یکپارچه شهری آماده کرد، اما در اواخرسال 95 این لایحه درهیات وزیران مورد موافقت قرارنگرفت و از دستورکار بررسی خارج شد؛ این درحالی است که نمایندگان مجلس طرحی را برای پیگیری این موضوع درمجلس آماده کردند که گفته می شود با لایحه دولت دربرخی موارد مشابه است.

نمایندگان مجلس معتقدند که  دولت باید هرچه شریعتر لایحه مذکور را به مجلس ارسال کند، درغیراینصورت نمایندگان طرح خودرا مورد بررسی قرار می دهند، البته درجلسات هفته پیش کمیسیون های مجلس طرح نمایندگان برای تعیین تکلیف لایحه دولت درحوزه مدیریت شهری مسکوت باقی ماند تا دولت لایحه را به مجلس ارسال کند.

 

لاهوتی: شهرداری ها با شهرفروشی منابع را تامین می کنند

مهرداد بائوج لاهوتی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه بررسی طرح جامع مدیریت شهری تا زمان ارسال لایحه دولت به مجلس متوقف شده است،گفت: اگر لایحه دولت به مجلس درمدت زمان کوتاهی ارسال شود، طرح نمایندگان و لایحه دولت به دلیل هدف مشترک ادغام می شوند؛ درغیراین صورت بررسی طرح مجلس ادامه پیدا کند.

مهرداد بائوج لاهوتی 3406757/3/2016 2:14:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101398403612_Thum.jpgمهرداد بائوج لاهوتی
مهرداد بائوج لاهوتی

نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی، افزود: قانون شهرداری ها قدمتی 40 تا 50 سال دارد، بنابراین ضروری است دراین قانون بازنگری صورت گیرد، به ویژه درمدیریت یکپارچه شهری برخی تصدی گری های دولت باید به شهرداری ها واگذار شود؛ همچنین باید به درآمد پایدارشهرداری ها نیز توجه کرد، در واقع درحال حاضر شهرداری ها با شهرفروشی خود را اداره می کنند؛ بنابراین این آسیب ها دربدنه مدیریت شهری وجود دارد.

وی تاکید کرد: امیدواریم دولت لایحه جامع مدیریت شهری و درآمد پایدارشهرداری ها را به مجلس ارسال کند، البته لایحه استخدامی شهرداری ها نیز درحال حاضردرکمیسیون اجتماعی درحال بررسی است که امیدواریم هرچه سریعتر به صحن جلس ارجاع شود؛ بنابراین برای ایجاد درآمد پایدار می توان با استفاده از برخی عوارض این مشکل را حل کرد، ضمن اینکه عوارض نوسازی نیز بسیاری قدیمی است و درمیزان آن می توان تجدیدنظرکرد؛ بنابراین باید درآمد مستمر وپایدار برای شهرداری ها ایجادکرد.

رییس فراکسیون مدیریت شهری با اشاره به اینکه اداره کتابخانه ها،شرکت های آب و فاضلاب و وظایف مربوط به محیط زیست و تربیت بدنی را به شهرداری ها باید واگذار شود، تصریح کرد: با واگذاری برخی اموربه شهرداری ها بارمالی دولت کاهش پیدا می کند، البته انتقال وظایف باید همراه با اعتبارات لازم انجام شود؛ البته درطرح جامع مدیریت شهری شفاف سازی درمنابع صورت می گیرد.

 

ابوترابی: ارسال نامه به رییس‌جمهوربا هدف آماده سازی لایحه جامع مدیریت شهری

ابوالفضل ابوترابی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص آخرین شرایط طرح جامع مدیریت شهری،گفت: این طرح درحال حاضر درکمیسیون شوراها و امورداخلی کشور درحال بررسی است، البته نمایندگان به دنبال آماده سازی نامه ای برای ارسال به رییس جمهور هستند تا لایحه دولت نیز دراین خصوص هرچه سریعترآماده شود.

ابوالفضل ابوترابی 3406756/21/2016 11:34:37 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109882506336_Thum.jpg
ابوالفضل ابوترابی

نمانیده مردم نجف آباد، تیران و کرون درمجلس شورای اسلامی، افزود: همزمان مراحل بررسی طرح مجلس طی می شود تا دولت نیز لایحه خود را آماده کند، البته مدیریت شهری ازاهمیت فوق العاده ای برخوردار است و 23 دستگاه دراین طرح باید به زیرمجموعه شهرداری انتقال پیدا کنند؛ هرچند که لایحه دولت درسال گذشته یکبار درهیات وزیران مورد مخالفت قرارگرفت، اما مجلس به دنبال آن است که همان لایحه مجدد احیاء شود.

وی با بیان اینکه طرح مجلس همان لایحه رد شده دولت درهیات وزیران است، تصریح کرد: متاسفانه برخی دستگاه ها مانند سازمان آب، برق و گاز تمایلی به واگذاری اختیارات خود به شهرداری ها ندارند، زیرا مسئولان این دستگاه ها معتقدند که شهرداری توان اداره کردن به لحاظ هزینه های سنگین را ندارند؛ البته ظرفیت های لازم و کافی درشهرداری ها وجود دارد، زیرا درطرح مجلس برای شهرداری ها درآمد پایدار درنظرگرفته شده است.

ابوترابی با تاکید براینکه منابع بسیاری از بیت المال صرف هزینه های جاری می شود، گفت: اگربرخی وظایف دولت به شهرداری ها سپرده  شود، می توان با هزینه های کمترخدمات را به مردم ارایه داد؛ بنابراین نمایندگان به دنبال تهیه نامه ای برای ارسال به رییس جمهور برای آماده سازی لایحه جامع مدیریت شهری هستند.

عضو کمیسیون شوراها وامورداخلی کشور با بیان اینکه 18 کشوردنیا درحال حاضر دارای مدیریت جامع شهری هستند، افزود: برخی نهادها و دستگاه ها درکشورهای دیگر زیرنظر شوراهای انتخابی مردم و برخی زیرنظر شهرداری هستند؛ یعنی دراین مکانیزم شهرداران به مردم پاسخگو می شوند، البته دراین خصوص بایدابزارلازم را نیز دراختیار شهرداری ها قرارداد.

 

میرزایی نیکو:  گشایش گره های کلانشهرها در دستان شوراهای شهر

قاسم میرزایی نیکو درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه  کمیسیونی تخصصی در شورای شهر درمورد لایحه مدریت شهری اقداماتی را انجام داده است، گفت: درحال حاضر شورای شهر نقش اقتصادی، اجتماعی و درآمدزایی نداشته، حال می توان با قانون مدیریت یکپارچه شهری این مشکلات را حل کرد، اما این لایحه به دلیل تداخل با لوایح دیگر در دولت در اولویت قرار نگرفته است.

قاسم میرزایی نیکو 3406756/29/2016 3:26:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106355304239_Thum.jpgقاسم میرزایی نیکو
قاسم میرزایی نیکو

نماینده مردم دماوند درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در حال حاضر اداره هر بخشی از شهر در حیطه اختیارات یک نهاد قرار دارد، افزود: متاسفانه مسائل، مشکلات و گره های مختلف استان تهران درحوزه کسب و کار و واحدهای تولیدی حاکی از آن است که رسیدگی به هربخشی دست یک نهاد مشخص است، به عنوان مثال فرد متقاضی برای فعالیت های تولیدی باید به وزارت صنعت مسائل را حل کند، ضمن اینکه درداخل مجموعه شهری نیزمشکلات دیگری را باید حل کند.

وی با اشاره به اینکه  درحال حاضر متولی رسیدگی به مشکلات اصناف و واحدهای تجاری در تهران مشخص نیست، تصریح کرد: مدیریت مسائل شهری در دست شهرداری و شورای شهر است، اما دربرخی مقاطع دستگاه ها و نهادها به وظایف خود عمل نمی کنند؛ زیرا بارها مطرح شده که صحبت عدم وجود اختیار قانونی می شود، البته شورای عالی شهرسازی زیرنظر وزارت مسکن و شهرسازی نقش ویژه ای دربرخی مسائل شهری دارند.

میرزایی نیکو با بیان اینکه عدم یکپارچگی درمدیریت شهری مشکلات کلان شهر تهران را حل نمی کند، گفت: هرچه سریعتر باید لایحه مدیریت شهری را به مجلس ارسال کرد، تا بتوان معضلات تهران را حل کرد، البته بهترین نهاد برای پیگیری مشکلات کلان شهرها شوراهای شهر هستند؛ زیرا این نهاد می تواند به راحتی گره های شهری را باز کند.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور، گفت: درحال حاضر نمایندگان مجلس به دنبال حل مشکلات حوزه آب، برق و گاز در استان های خود هستند، این درحالی است که اگرشوراهای شهر به عنوان پارلمان های محلی وظایف اجرایی را برعهده بگیرند، می توان به حل مشکلات شهرهای بزرگ امیدواربود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet