خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/04/07 10:13:00
سرویس صحن

ابوترابی‌فرد: التزام به قانون در تمام امور کشور مطالبه اساسی نمایندگان مجلس است

**نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد قانونگرایی، تصریح کرد: مطالبه اساسی نمایندگان مردم التزام به قانون و پاسداشت آن و فصل‌الخطاب قرار دادن آن در تمام امور کشور است.

"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" در جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری در هفته گذشته گفت: رهبر معظم انقلاب، نهاد قانون‌گذاری را قوه متفکر کشور دانستند و افزودند: این قوه به صورت لباس قانون تجلی می‌یابد و در سراسر کشور جاری می‌شود.

وی این سخنان را تبیین کننده روح اصولگرایی و مردم سالاری دانست و افزود: اصولگرایی اقتضا می‌کند مبانی انقلاب که در اندیشه بلند امام تجلی یافته و امروز در سخن، کلام و رفتار و منش رهبر انقلاب اسلامی جاری است، به طور دائم مدنظر باشد و مردم سالاری می‌طلبد تا با فهم نیاز واقعی جامعه و پاسخ مناسب متکی بر دانش و علم در مسیر افزایش کارآیی نهاد قانون‌گذاری گام برداشت.

ابوترابی فرد به بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری با تاکید بر بالابردن روحیه تحمل سخن مخالف خاطر نشان کردند که اظهار نظر در مجلس باید علمی، سالم و اخلاقی و به دور از روحیه لجاجت و زورآزمایی فردی و جناحی باشد.

وی به نمایندگان مجلس توصیه کرد: بر این اساس با منش نیکوی اسلامی یکدیگر را به رعایت اخلاق و فضایل نیکوی مورد تاکید رهبری توصیه و به رعایت آن در همه امور و احوال پافشاری می‌کنیم.

وی افزود: باید از آنچه دلهای ما را تیره و پیوندهای ما را سست می‌نماید پرهیز نماییم.

نماینده مردم قزوین خاطر نشان ساخت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در فرازی دیگر از سخنان خویش با اشاره به رسالت و وظایف مجلس و دولت در اداره کشور و تاکید بر قانون مداری اظهار داشتند: مجلس باید بنا را بر مماشات، مدارا و روح همکاری با دولت بگذارد و دولت را در مسیر ناهموار و نفس‌گیر امور اجرایی کشور کمک نماید و با تاکید بر این که این سخن به معنای اغماض از خطا نیست در برخورد صمیمی و الهام گرفته از مهر و محبت توصیه فرمودند.

ابوترابی‌فرد افزود: نقد عالمانه و متکی بر برهان دولت با نگاه بر فراهم آوردن بستر حرکت و افزایش کارآیی دستگاه اجرایی و توجه مدیران میانی و ارشد بر این نقد مبتنی بر دانش و اخلاق کلید واژه رفع اختلاف و تحکیم پیوندها و آرایش صفوف در راستای عزت و اقتدار ملی است.

نایب رییس مجلس در ادامه اظهار داشت: رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت رعایت فرهنگ قانون مداری در کشور را یادآورشدند و تاکید کردند: من در مسایل اخیر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری مصر به اجرای قانون بوده و خواهم بود و نقطه مقابل قانونگرایی دیکتاتوری است؛ فرهنگ قانونگرایی همانند مسایل دیگر باید از نخبگان به بدنه جامعه سرریز شود زیرا اگر نخبگان قانون را رعایت نکنند نمی‌توان از مردم انتظار عمل به قانون را داشت.

نماینده قزوین تصریح کرد: این سخن حکیمانه در واقع فلسفه وجودی نهاد قانون‌گذاری است. در پرتو عینیت یافتن آن تلاش نمایندگان مردم به ثمر می‌نشیند و در عرصه اداره کشور نقش می‌آفریند. از این منظر مطالبه اساسی نمایندگان مردم التزام به قانون و پاسداشت آن و فصل‌الخطاب قرار دادن آن در تمام امور کشور است.

 

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در فراز دیگری از سخنان خود با تجلیل از سطح کارشناسی و معرفت مجلس هشتم به بهره‌گیری کامل از فرصت‌های معنوی و مواعظ اخلاقی در بحبوحه امور اجرایی تاکید فرمودند و توصیه داشتند.

نایب رییس مجلس تاکید کرد: ایام پرفیض ماه رجب و ایام گرانقدر ماه‌های شعبان و رمضان بهترین فرصت برای زدودن غفلت‌ها و نزدیکی بیشتر به خداوند با عمل صالح و تقویت ایمان است.

وی در ادامه گفت: امیدوارم با برنامه‌ریزی شایسته و با توصیه یکدیگر به رعایت اصول و موازین اخلاقی و بهره‌ از سخن اساتید و علمای بزرگ اخلاق و فضیلت این راه را به ویژه در این ماه‌های مبارک با شتاب و همدلی بپیماییم.

ابوترابی در ادامه سخنانش از اقدام شورای نگهبان در درخواست از مقام معظم رهبری برای افزایش مهلت در رسیدگی به شکایات و تشکیل هیات ویژه برای بررسی روند انتخابات و بازشماری حداقل ده درصد صندوق‌های رای با هدف ارتقاء قانون‌مداری و پاس‌داشت از قانون و حفظ حقوق مردم و افزایش سطح اعتماد عمومی تشکر و تقدیر نمود.

وی همچنین ضمن تبریک و تسلیت سال‌ روز شهادت شهید بهشتی و شهداء هفتم تیر، موضع‌گیری مداخله جویانه و شرارت آمیز روسای جمهور و سران چند کشور اروپایی و شورای اروپا در امور داخلی کشور و سخنان فریبکارانه آنان در حمایت از آزادی را پرده‌ای دیگر از ماجراجویی آنان نسبت به ملت و نظام اسلامی دانست.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: غرب و به ویژه آمریکا و انگلیس که در طول بیش از نیم قرن سلطه بر ایران هرگونه فضاحت قرون وسطایی و نقض حقوق بشر را مرتکب شده‌اند و دست ناپاک آنان به خون ملل منطقه آلوده است چگونه می‌توانند برای این ملت اشک تمساح بریزند.

وی افزود: در هفتم تیرماه 1366 در چنین روزی این دشمنان کینه‌توز بودند که دست جنایت کار آنان از آستین مزدور خائن آنان صدام بیرون آمد و مردم شریف استان کردستان را به خاک و خون کشید و با بمباران شیمیایی شهرستان سردشت صدها شهید و بیش از پنج هزار مصدوم در پرونده جنایات آمریکا و اروپا در ایران ثبت نمود و شهرستان سردشت به عنوان اولین شهر شیمیایی جهان به ثبت رسید.

وی تاکید کرد: دشمنان ایران اسلامی بدانند مسایل داخلی ایران که در پرتو وحدت ملی و چتر گسترده زعامت  و رهبری ولی‌فقیه راهگشای افزایش اقتدار و انسجام ملت ایران خواهد بود و موجب تحکیم صفوف یک پارچه مردم هوشمند در برابر زیاده‌خواهی دنیای استکبار و نظام سلطه خواهد گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet