هدر موبایل
1396/03/23 15:24:14
سرویس اجتماعی
طاهرخانی:

اجرای برنامه چهارم توسعه قضایی نیازمند به کارگیری نیروهای کارآمد/ قوانین قضایی بازنگری شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه قوه قضاییه از نیروهای کارآمد در اجرای برنامه های توسعه ای استفاده کند،گفت: تورم قوانین مانع از تسریع در رسیدگی دادرسی می شود.
اجرای برنامه چهارم توسعه قضایی نیازمند به کارگیری نیروهای کارآمد/ قوانین قضایی بازنگری شود عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه قوه قضاییه از نیروهای کارآمد در اجرای برنامه های توسعه ای استفاده کند،گفت: تورم قوانین مانع از تسریع در رسیدگی دادرسی می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201611106134833930.jpg اجرای,برنامه,چهارم,توسعه,قضایی,نیازمند,به,کارگیری,نیروهای,کارآمد/,قوانین,قضایی,بازنگری,شود Icana

بهمن طاهرخانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص ضرورت تدوین برنامه چهارم توسعه قضایی،گفت: تدوین هر برنامه توسعه ای دارای هدف راهبردی و اجرایی است، از لحاظ راهبردی خط و مشی کلی به شکل تئوری درخصوص برنامه مورد نظر نگارش می شود و هدف اجرایی برنامه در دست عوامل اجرایی و مسئولان قرار دارد.

نماینده مردم تاکستان درمجلس شورای اسلامی، افزود: به طورحتم باید نگرشی به تاریخ برنامه های گذشته صورت داد، تا مشخص شود که برنامه های ادوار گذشته درحوزه قضایی و بخش های دیگر به چه دلیل ناقص اجرا شده یا به هیچ عنوان اجرایی نشده است، زیرا هربرنامه ای دارای نکات برجسته ای است که اجرای دقیق آن می تواند مشکلات و چالش های فراروی دستگاه قضایی و مردم را مرتفع کرد؛ اما با وجود برنامه های متعدد توفیقاتی حاصل نشده است.

وی تاکید کرد: به لحاظ اجرایی مشکلاتی درهر برنامه توسعه ای از جمله برنامه های قوه قضاییه وجود دارد، متاسفانه نیروهای انسانی مجری دارای توانمندی و با ظرفیت بالا در دستگاه ها برای اجرای برنامه ها مانند برنامه های توسعه دستگاه قضایی وجود ندارد، بنابراین اگر نیروهای زبده به حد و میزان کافی وجود داشت؛ نباید مشکلات عدیده ای مقابل دستگاه قضایی به عنوان مجری عدالت و امنیت وجود داشت، اگرچه تلاش های بسیاری دراین خصوص به عمل آمده اما تلاش ها درجهت چینش افراد به لحاظ توانمندی در قوه قضاییه کافی نبوده است.

طاهرخانی با بیان اینکه تا زمان حل این مشکل تدوین و نگارش برنامه ها هیچ فایده و سودی نخواهد داشت، تصریح کرد: درحال حاضر مشکل تورم قانون در کشور وجود داشته و حجم گسترده ای ازقوانین ناسخ و منسوخ در کشور وجود داشته و متاسفانه قانون شفاف و روشن درجهت رفع همه روزنه ها و خلاء ها دررسیدگی به امور مردم وجود ندارد که به طورحتم چنین قانونی می تواند روند توسعه بخش قضایی و دادرسی را ارتقاء دهد؛ اما همه قوانین موجود در کشورمنطبق با نیازهای روزنیست.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه بازنگری و تدوین برخی قوانین درحوزه قضایی ضروری است،گفت: با تدوین قوانین جدید و شفاف قاضی نیز دریک پروسه زمانی  سریع به دادرسی  پایان می دهد، ضمن اینکه دراین شرایط حداقل خطاء درصدور حکم صورت می گیرد؛ بنابراین هرقوانین به روزتر، محکم تر و منسجم ترباشد،تشخیص حق و باطل دقیق ترصورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معاون راهبردی قوه قضائیه گفت: برنامه چهارم توسعه قضایی پس از تایید و امضاء از سوی ریاست قوه قضاییه جهت اجرا به معاونت راهبردی ابلاغ شد. ذوالقدرافزود:  برنامه چهارم توسعه قضایی در سه فصل و نوزده هدف راهبردی تدوین شده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet