خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1388/04/07 11:54:00
سرویس صحن

تصویب یک فوریت لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید

**مجلس شورای اسلامی با یک فوریت لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه‌علنی روز یکشنبه به بررسی یک فوریت لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی پرداختند و یک فوریت لایحه مزبور را با 139 رای موافق و 24 رای مخالف به تصویب رساندند.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: قانون بازار اوراق بهادار در آذرماه سال 1384 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. در این قانون طراحی و ایجاد نهادها و ابزارهای مالی جدیدی پیش‌بینی شده است. با این حال قانون مالیات‌های مستقیم برای حمایت از ایجاد این نهادها و ابزارهای مالی جدید اصلاح نشده است و در حال حاضر این موضوع مانع اصل بکارگیری این نهادها و ابزارهای جدید می‌باشد، از این لایحه برای طی تشریفات قانونی تقدیم می‌شود در صورت تصویب نهایی این لایحه، سازمان ثبت و اسناد  و املاک کشور موظف خواهد شد با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق‌های قانون بازار اوراق بهادار و قانون ساماندهی و حمایت ازتولید و عرصه مسکن و سایر صندوق‌هایی که به موجب مقررات قانون‌ بازار اوراق بهادار نهاد مالی محسوب می‌شوند ثبت کند این صندوق‌ها از تاریخ ثبت دراداره ثبت شرکت‌ها دارای شخصیت حقوقی می‌شوند، در ازای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها گواهی سرمایه‌گذاری با نام صادر می‌شود و مسئولیت سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری آنهاست.

در صورت تصویب نهایی این لایحه، قانون مالیاتهای مستقیم نیز در جهت حمایت از شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته می‌شوند، اصلاح خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet