هدر موبایل
1388/04/07 16:03:00
سرویس بین الملل

لاریجانی: تروریسم و اشغال دو روی یک سکه هستند

**رییس شورای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با تاکید بر اینکه تروریسم و اشغال دو روی یک سکه هستند، تصریح کرد: برای خاتمه یافتن تروریسم باید تلاش کنیم تا اشغالگران دست از اشغال و سلطه بر کشورهای بردارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین اجلاس کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزاری اجلاسیه بیست و یکم کمیته اجرایی اتحادیه در کشور الجزایر را با عنوان یکی از دروازه‌های اصلی تمدنی در شمال آفریقا و یکی از مراکز گسترش اسلام در این قاره بزرگ، باعث خوشبختی دانست.

وی همچنین از حسن استقبال و میزبانی کریمانه و برگزاری موفقیت‌آمیز این اجلاس از دولت، ملت و مجالس الجزایر خصوصا رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر دکتر "عبدالعزیز زیاری" تشکر و قدردانی نمود و برای ملت بزرگ الجزایر سربلندی و سعادت روزافزون تحت تدابیر رییس جمهوری این کشور "عبدالعزیز بوتفلیقه" آرزو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین از اعضای کمیته اجرایی که جهت موفقیت اتحادیه تلاش‌های بسیاری دارند، تشکر و از کوشش‌های دبیرخانه اتحادیه به ویژه پروفسور "اورل قلیچ" دبیرکل و محمدی معاون دبیرکل به خاطر فعالیت‌های وسیع و جدید و ترسیم دورنمای اتحادیه قدردانی کرد.

لاریجانی در ادامه خطاب به رییس مجلس ملی ـ مردمی کشور الجزایر و اعضای کمیته اجرایی گفت: در گذشته‌ای نه چندان دور در رایزنی نزدیک با همه تلاش کردیم در ماجرای غم‌انگیز سبعانه رژیم صهیونیستی به غزه کنفرانس فلسطین در تهران تشکیل شود و حضور چشمگیر اعضای مجالس کشورهای اسلامی در آن و سخنرانی هیات‌های فلسطینی و زیاری رییس مجلس ملی کشور الجزایر بر گیرایی کنفرانس افزود.

رییس شورای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی یادآور شد: اینک در شرایطی هستیم که هنوز ساختارهای بین‌المللی حتی قدم کوچکی برای رفع آلام مردم شجاع و مظلوم فلسطین برنداشتند و مردم غزه در عسرت زندگی می‌کنند و از بازسازی خبری نیست و رژیم صهیونیستی هم حتی اجازه ورود سیمان به غزه را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه از این همه حرف‌های زیبای قدرتمندان صحنه بین‌المللی هم نتیجه‌ای حاصل نشده است، اظهار داشت: ظاهرا ما در دوره الفاظ دهن پرکن روزگار می‌گذرانیم.

وی ادامه داد: سخن‌های نیکو درباره زمانه همگرایی دنیای غرب و آمریکا با دنیای اسلامی می‌شنویم اما برخی مناطق دنیای اسلام در آتشی که در دوران بوش برافروخته‌ شده قرار دارد که گامی در اصلاح عملی برداشته نمی‌شود.

رییس کمیته و شورای اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با تاکید بر اینکه ژست تغییر اگر حقوق ملت فلسطین را به رسمیت بشناسد، امیدی در مسلمانان ایجاد می‌کند، تصریح کرد: در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشیم مسلمانان آن‌قدر ناپخته و خام باشند که فریب الفاظ را بخورند.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کدام اقدام عملی برای ملت فلسطین صورت گرفت؟ آیا محاصره مردم غزه تغییر کرد؟ آیا شهرک سازی‌های یهودی متوقف شد؟

وی تصریح کرد: آنچه امروز از سرزمین قدس عزیز می‌شنویم یا ادامه شهرک‌سازی است، یا تخریب اماکن اطراف مسجد‌الاقصی یا مانورهای نظامی است یا به بازیچه گرفتن کشورهایی است که تصور می‌کردند صلحی در میان است.

رییس کمیته و شورای اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی بابیان اینکه نمی‌خواهم مایوسانه سخن بگویم؛ تغییر نگاه در الفاظ اگر از سر حکمت باشد و قصد این باشد که استراتژی مخرب و جنگ‌طلبانه آمریکا به واقعیات صحنه تبدیل شود، گامی قابل قبول است، خاطرنشان کرد: اما بپذیرید که در عمل هنوز چیزی مشاهده نشده است.

 

لاریجانی متذکر شد: از افغانستان مظلوم جز قشون‌کشی مجدد خبری نمی‌رسد، آیا اقدامات نظامی ناتو در سال 2001 میلادی تا امروز در افغانستان امنیت به وجود آورد یا سرایندگان مبارزه با مواد مخدر در افغانستان جز 40 برابر کردن تولید مواد مخدر نوید دیگری دارند؟

وی با اشاره به آشنایی خود با سرزمین افغانستان، تاکید کرد: به صراحت اعلام می‌کنم ناتو و آمریکا در لشکرکشی به افغانستان جز محنت و خسارت و افزایش مواد مخدر و گسترش تروریسم کاری برای بازسازی کشور افغانستان نکردند و امروز شما شاهد اثرات مخرب این سیاست حتی در کشور دوست پاکستان هم هستید.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در این اجلاس با تاکید بر این‌که آنان باید بپذیرند که در مبارزه با تروریسم با ناشی گری طوری عمل کردند که عملا به گسترش آن مدد رساندند، گفت: راه امنیت افغانستان در این نیست که تلاش کنند دولت آن کشور را ضعیف نگه دارند و با فرمانده نظامی خود بخواهند امنیت را برقرار کنند. بلکه باید بدانند نمی‌توانند کشورها را با مستشاران خود که اطلاعات کمی از منطقه دارند، اداره کنند.

وی افزود: این امر همان اشتباهی است که در زمان اشغال عراق در تصور خود داشتند اما آیت الله سیستانی و احزاب با تدبیر و ملت شجاع عراق با تلاش حکیمانه خود به همگان آموختند که باید اصلاحات در عراق با نیروی مردم عراق صورت گیرد.

لاریجانی به دولت جدید آمریکا توصیه کرد که با احترام به حقوق ملت‌ها سیاست‌های مداخله‌جویانه گذشته را کنار بگذارد. این تغییر هم به نفع منطقه است و هم به نفع آمریکا و نیروهای نظامی خسته آنان.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که آنان اصرار نکنند که از طریق توافقنامه امنیتی در عراق فرصت‌هایی برای حضور بلاوجه خود دست و پا نمایند، گفت:‌ امروز ملت عراق از دولت و مجلس ملی برخوردار است که همه اقوام و احزاب در آن مشارکت دارند. باید به این ظرفیت ملی امکان تجربه داد نه با ترساندن آنان از خطر تروریسم هم‌چنان عراق را در بند خویش کشاند.

رییس کمیته اجرایی و شورای بین‌المجالس خطاب به نمایندگان مجالس اسلامی حاضر در این اجلاس گفت: تروریسم و اشغال دو روی یک سکه هستند. اگر می‌خواهید تروریسم خاتمه یابد باید تلاش کنیم تا اشغالگران دست از اشغال و سلطه بر کشورهای بردارند.

وی با ابراز تاسف از این‌که می‌بینیم در بیانات مقامات اروپایی و آمریکایی مکررا حزب الله و حماس را با عنوان تروریسم خطاب می‌کنند، یادآور شد: خجالت‌آور است که مقاومت مقدس لبنان که باعث افتخار جهان عرب و اسلام شد در منظر آنان تروریسم جلوه می‌کند و تاسف‌آور است که حماس قهرمان را که در مقابل سفاکی‌های رژیم صهیونیستی و نژاد پرست مقاومت کرده است، تروریست می‌نامند؛ بنابراین تصور نکنید کسی در جهان اسلام این تغییر صرفا در الفاظ را از شما می‌پذیرد. تنها فایده تکرار این بیانات سلب امید از آنان در بین ملل اسلامی است.

رییس مجلس شورای اسلامی مجددا خطاب به حضار در اجلاس خاطرنشان کرد: امروز دنیای اسلامی در بهترین شرایط بیداری قرار گرفته است و باید از این فضای معنوی و معرفتی امت اسلامی بهره جست و همگرایی ملل اسلامی را سامان داد.

وی ادامه داد: در صحنه بین‌الملل جایگاه قطب‌های بازیگر در حال جانمایی جدید است که دو راه پیش رو داریم، یا باید نظیر تاریخ گذشته در شطرنج دعواهای تصنعی شیعه و سنی و این کشور و آن کشور که دیگران طراحی کرده‌اند بازی کرد که نسخه آن تفرقه و جا دادن به حریف برای سلطه‌گری در میدان کشورهای اسلامی است یا اتحاد کشورهای اسلامی بر اساس تفکرات نوین ملت‌های مسلمان است که ید واحده شوند و به جای فرسایش نیروهای یکدیگر از خود قدرتی تاثیرگذار چه از بعد سیاسی و چه اقتصادی و فرهنگی بسازند. تا در صحنه بین‌المللی به عنوان یک بازیگر از حقوق خود دفاع کنند.

لاریجانی تصریح کرد: هم‌چنین در این شرایط کشورهای اسلامی از قدرت ملت‌های مسلمان و انرژی نفتی و گازی برجسته برخوردارند و تمدن ارزشمندی آنان را پشتیبانی می‌کند؛ به طوری که فرهنگی پرتحرک و باحیات دارند و به تکنولوژی‌های پیشرفته نظیر هسته‌یی، هوا و فضا، نانو تکنولوژی، بایوتکنولوژی دست یافته‌اند و نیروهای متخصص فراگیر دارند. بنابراین این‌ها ظرفیت‌های طلایی برای قطب اسلامی جدید صحنه بین‌المللی است که باید با فراست و دقت آن را شناخت و در مهندسی صحنه بین‌المللی از آن بهره جست.

رییس کمیته اجرایی و شورای بین‌المجالس با بیان این‌که ندای ایران اسلامی این است که ما با همه ملت‌های اسلامی برادریم و رفاقت داریم نه رقابت و اختلاف، تصریح کرد: مرزبندی در خارج از جغرافیای سیاسی اسلامی است نه در درون خانواده ملل اسلامی.

وی ابراز امیدواری کرد این نشست زمینه بحث‌های جدی برای یافتن یک استراتژی همگرایی برای پارلمان‌های اسلامی فراهم آورد.

لاریجانی در ادامه به چند نکته در مورد اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی اشاره کرد و در نکته اول خود گفت: ده سال از عمر اتحادیه ما می‌گذرد و موجب خشنودی است که امروز اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی به یک نهاد تاثیرگذار عرصه پارلمانی و بین‌المللی تبدیل شده است. البته باید همگان با در نظر گرفتن وضعیت مطلوب تلاش‌های گسترده‌تری برای بالا بردن کارآمدی اتحادیه انجام دهیم.

لاریجانی تصریح کرد: باید در این راه نقاط ضعف خود را بشناسیم و با وحدت و هماهنگی نسبت به رفع آن نقاط کوشش نماییم که بر این اساس با پیشنهاد دبیرکل برای برگزاری مراسمی به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس اتحادیه در کشور میزبان موافقت کردم.

وی ادامه داد:‌ ضرورتا همکاران من در مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه اتحادیه تلاش‌های خود را برای برگزاری هرچه سریع‌تر این اجلاس به کار خواهند گرفت تا این مناسبت فرصتی باشد که طی آن ضمن ارزیابی عملکرد اتحادیه در دهه گذشته، چشم‌انداز فعالیت‌های آن در دهه آتی نیز از سوی روسای محترم مجالس مورد توجه قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بیان نکته دیگر خود در مورد اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی یادآور شد: بی‌تردید در دنیای امروز نقش دیپلماسی پارلمانی به شکل روزافزونی در حال افزایش است و ما به عنوان کشورهای اسلامی می‌توانیم با هماهنگی بین پارلمان‌ها و با استفاده از ظرفیت اتحادیه، از دیپلماسی پارلمانی هرچه بیشتر بر تحولات منطقه‌ای و جهانی تاثیر گذار باشیم.

لاریجانی ادامه داد: بی‌شک نمایندگان مجالس با توجه به آزادی عمل و کمتر بودن قیود و محدودیت‌ها از امکان اثربخشی بیشتر برخوردارند و طبعا کمیته اجرایی اتحادیه به عنوان یکی از محوری‌ترین نهادهای اتحادیه می‌تواند نقشه عملیاتی چگونگی بهره‌مندی از دیپلماسی پارلمانی کشورهای اسلامی را طراحی و با تصویب شورا و کنفرانس به مرحله اجرا گذارد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان به دکتر "عبدالعزیز الدویک" رییس مجلس فلسطین به خاطر مقاومت جانانه وی در بند رژیم صهیونیستی تبریک گفت و از این که سه سال این فرد منتخب مردم فلسطین در جایگاه رییس مجلس در زندان رژیم صهیونیست بوده است و هنوز جمع زیادی از نمایندگان مردم فلسطین هم در زندان رژیم غاصب گرفتارند، ابراز تاسف کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet