هدر موبایل
1388/04/07 13:18:00
سرویس بین الملل
مرندی تشریح کرد

دستورکار اجلاس سلامت در عدالت

**"علیرضا مرندی" دستورکار اجلاس دوروزه کمیته فرعی تحقق عدالت در سلامت در آسیا که در تهران برگزار خواهد شد را تشریح کرد.

عضو کمیسیون عوامل اجتماعی سلامت در سازمان جهانی بهداشت که به همراه "سیدمحمدحسن ابوترابی" در نشستی خبری شرکت کرده بود، در خصوص دستور اجلاس در تاریخ 8 و 9 تیرماه با بیان این که این اجلاس با حضور نمایندگان تعداد قابل توجهی از کشورهای آسیایی و اسلامی برگزار خواهد شد گفت: شرکت کنندگان در این اجلاس در ارتباط با عدالت در سلامت بحث خواهد کرد.

مرندی اظهار داشت: خوشبختانه اجلاس عدالت در سلامت یک ماه قبل در دستور سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفت.

وی با اشاره به قطعنامه‌های سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اهداف هزاره توسعه، عدالت در سلامت و مراقبت‌های اولیه سلامت گفت: مصوبات سازمان جهانی بهداشت در سال جاری برای محرومین جهان بسیار کارگشا خواهد بود.

مرندی خاطرنشان کرد: عدالت در سلامت حقوق محرومین در ارتباط با عدالت در سلامت احیا خواهد شد.

مرندی با بیان این که تمرکز اجلاس بر کشورهایی است که از بعد اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی در رده‌های فراموش شده‌اند می‌باشد اظهار داشت: خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران اقدامات خوبی در قیاس با سازمان‌های قبل صورت گرفته است.

وی اظهار امیدواری کرد تا کشورمان تلاش بیشتری برای الگو بودن در این مسیر انجام نماید.

به گفته وی افتتاحیه مراسم با بیانات حجت الاسلام ابوترابی‌فرد خواهد بود و پس از ان وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز سخنانی اظهار خواهند داشت.

وی از دکتر جزئلی مدیر منطقه شرق مدیترانه و دکتر ثمین صدیقی به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این اجلاس نام برد.

مرندی همچنین از تشکیل میزگردهای مختلف در این اجلاس نام برد و گفت: در این میزگردها سخنرانی‌ها و بحث‌های بین گروهی انجام خواهد شد.

وی افزود: میزگرد اول مجموعه‌ای از دستاوردهای جمهوری اسلامی به اختصار توسط اینجانب اعلام خواهد شد و در ادامه مسئولین از سازمان جهانی بهداشت درخصوص سلامت در دنیا و با تمرکز بر آسیا ارائه خواهند نمود.

عضو کمیسیون بهداشت افزود: برنامه دیگری که احتمالاً با حضور وزیر لبنان و سریلانکا کارهای صورت گرفته در کشور خود را عنوان خواهند نمود.

وی همچنین گفت: در این اجلاس در خصوص وضعیت سلامت در دنیا نیز بحث‌هایی صورت خواهد گرفت.

مرندی از حضور عضو کمیسیون عوامل اجتماعی هند خبر داد و گفت: گزارشی را در خصوص کارهای صورت گرفته در هندوستان عنوان خواهد نمود و در خصوص نقش زنان در جامعه فقیر سخنرانی خواهند نمود.

دکتر طبیب‌زاده معاون رییس جمهور در امور زنان در کشورمان نیز مطالبی را در این زمینه بیان خواهند کرد.

همچنین احمدی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو دانشکده بهداشت نیز حضور خواهند داشت.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در ادامه این اجلاس سایر کشورها گزارش‌هایی را درخصوص وضعیت کشورشان ارائه خواهند داد.

مرندی از شرکت کمیته امداد امام خمینی‌(ره) در بحث و بررسی‌های میزگردهای این اجلاس خبرداد و گفت: کمیته امداد در خصوص بحث‌ها و مسایل مهمی که در این سا‌ل‌ها برای محرومیت‌زدایی که برای سلامت جامعه مفید بوده است بحث خواهد شد.

وی در ادامه با بیان این که سلامت در اساسنامه سازمان جهانی بهداشت به عنوان برخورداری از حداکثر سلامت جسم و روان و رفاه اجتماعی است گفت: اگر کسی از رفاه اجتماعی برخوردار نباشد سالم نیست و عوامل اجتماعی سلامت پنجاه درصد در سلامت جامعه نقش دارد.

مرندی افزود: به همین علت کارهایی را که کمیته امداد امام خمینی‌(ره) غیرمستقیم در رابطه با سلامت در رابطه با محرومین صورت می‌دهد آثار کاملاً مستقیمی با مسئله سلامت دارد.

وی با بیان این که متاسفانه کمیته امداد امام خمینی(ره) نتوانسته است باتوجه به خدمات بسیار مهم خود در جهان مطرح و عرضه نماید اظهار داشت: در اجلاس فردا بیاناتی در خصوص کارهای بزرگ کمیته‌امداد خواهیم داشت و در همین زمینه نیز نمایشگاه محدودی نیز در محل برگزاری اجلاس توسط کمیته‌امداد خواهیم داشت.

در این اجلاس همچنین بحث‌هایی صورت خواهد گرفت که عمدتاً به نمایندگان مجلس برخواهد گشت چرا که اصالتاً این اجلاس مربوط به نمایندگان مجالس کشورها می‌باشد.

برهمین اساس به این علت که سلامت کار بین بخشی می‌باشد، پارلمان‌ها بیش از گذشته و حتی از درون این جلسه راهکارهای بسیار نزدیکی با عوامل اجرایی و ازجمله وزارت بهداشت پیشنهاد شود تا در قطعنامه‌ گنجانده شود.

وی در پایان گفت: در دو میزگرد به نقش پارلمان‌ها و همکاری بین بخش‌های پارلمان‌ها و موضوعات قطعنامه بحث خواهیم داشت و از مجموع نظرات قطعنامه تصویب خواهد شد تا در اجلاس بعدی دستورالعمل کل کشورهای آسیایی گرد و تا فعالیت‌های آینده خود را بر بنای آن تنظیم نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet