شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/07 18:11:00
سرویس سیاسی
کوچک زاده در تذکر به کمیته های بررسی کننده حوادث اخیر:

نظر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نظر مجلس نیست

**نماینده تهران گفت: گزارش های کمیته بررسی کننده حوادث اخیر و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نباید به عنوان نظر مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مهدی‌کوچک‌زاده در جلسه‌علنی روز یکشنبه با استناد به ماده 23 و 198 آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: در ماده 198 صراحتاً مسیر تشکیل کمیته‌های تحقیق برای امور مختلف کشور ذکر شده است.

وی افزود:‌ طی هفته گذشته دو کمیته برای بررسی مسایل پس از انتخابات در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است که یکی از این کمیته‌ها به دستور رییس مجلس و دیگری به دستور کمیسیون امنیت ملی تشکیل شده است .

نماینده تهران خاطر نشان کرد: متاسفانه در هیچ‌کدام از این کمیته‌ها مسیر ذکر شده در ماده 198 رعایت نشده لذا هیچ یک از این کمیته‌ها سخنگوی مجلس نیستند و اظهار نظرها و اعمالشان، نمی‌تواند اعمال مجلس تلقی شود.

وی ادامه داد: کمیته‌ای که مجلس تشکیل می‌دهد حق ندارد به اسم مجلس به دیدار کسی برود که طبق فرمایشات رهبر به دلیل دعوتش به اعمال غیرقانونی، شریک در جنایاتی است که این روزها اتفاق افتاده است.

محمد رضا باهنر در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: مسئله فرآیند تحقیق و تفحص یک فرآیند ویژه است و اگر قرار باشد مجلس یا نماینده‌ای تحقیق و تفحص کند باید این فرایند را طی کند اما این موضوع، با تحقیق و تفحص تفاوت دارد و گروهی مامور شده‌اند این حوادث را بررسی و گزارش را به رییس مجلس ارائه کنند.

وی تصریح کرد: آقای لاریجانی هم در جاهایی مسئول است همانند شورای عالی امنیت ملی و از این گزارش‌ها استفاده می‌کند.

باهنر گفت: اگر جایی قرار باشد که این گزارش به عنوان گزارش مجلس منتشر شود، شما می‌توانید اعتراض کنید اما اگر رییس مجلس بخواهد گزارش را منتشر کند اشکالی ندارد.

وی یادآور شد: همچنین از وظایف ذاتی کمیسیون امنیت ملی این است که به این مسایل رسیدگی کند و این کمیسیون تاکنون طی ده‌ها سفر حوادث مختلف در سراسر کشور را بررسی و گزارش آن را ارائه کرده است.

باهنر تصریح کرد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم وظیفه‌ قانون‌گذاری دارند و هم وظیفه نظارت و اگر بخواهند گزارشات خود را در صحن ارائه کنند تحت عنوان گزارش کمیسیون مطرح می‌کنند نه تحت عنوان مجلس .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet