هدر موبایل
1396/03/29 11:21:10
سرویس اجتماعی
قاضی‌پور:

ورود فاضلاب‌ علت خشک‌نشدن دریاچه ارومیه/رویکرد ستاد احیا در جهت انسداد چاه‌های غیرمجاز و توقف سدسازی

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه سبب ورود فاضلاب‌های شهری و صنعتی به این دریاچه شده است.
ورود فاضلاب‌ علت خشک‌نشدن دریاچه ارومیه/رویکرد ستاد احیا در جهت انسداد چاه‌های غیرمجاز و توقف سدسازی نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه سبب ورود فاضلاب‌های شهری و صنعتی به این دریاچه شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/65443.jpg ورود,فاضلاب‌,علت,خشک‌نشدن,دریاچه,ارومیه/رویکرد,ستاد,احیا,در,جهت,انسداد,چاه‌های,غیرمجاز,و,توقف,سدسازی Icana

نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: در دولت دهم با وجود عدم ایجاد ستاد احیا دریاچه ارومیه، اقدامات عمرانی برای احیا انجام گرفت، از جمله سد کانی‌سیب و تونل انتقال آب حوضه جنوب استان به دریاچه ارومیه شروع شد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و ایجاد ستاد احیا دریاچه نه تنها کاری صورت نگرفت بلکه این ستاد بیشتر به ستاد مرگ دریاچه تبدیل شده است.

نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ستاد احیا دریاچه در گام نخست فعالیت سد سازی‌های اخیر را متوقف کرد، اما تراز سطح آب دریاچه در 26 خرداد سال 96 نسبت به وضعیت دریاچه در 26 خرداد سال 92، حدود 18 سانتی‌متر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه وضعیت اسف‌بار دریاچه را عکس‌های ماهواره‌ای به خوبی نشان می‌دهد، افزود: متاسفانه هزینه‌های هنگفتی در چهارسال گذشته جهت احیا دریاچه صرف شده که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است، کاهش 18 سانتی متری تراز سطح آب دریاچه نیز گواه اقدامات اشتباه صورت گرفته است.

قاضی‌پور یادآور شد: در صورتی که سیلاب اخیر در آذربایجان جاری نمی‌شد، سطح آب از شرایط فعلی هم کمتر می‌بود، در واقع این سیلاب به وضعیت دریاچه ارومیه کمک کرده است.

وی از مسدود کردن و پر کردن چاه‌های آب اطراف دریاچه انتقاد کرد و گفت: این اقدام سبب وارد آمدن آسیب بسیار به بیش از یک میلیون کشاورزان منطقه شده است، علاوه بر این با اقدامات انجام گرفته فاضلاب‌ها شهری و پساب‌های شهرک‌های صنعتی بدون تسویه نیز روانه دریاچه ارومیه شده است.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی، تصریح کرد: متاسفانه دریاچه ارومیه محل دفن فاضلاب های صنعتی و شهری شده، از سوی دیگر اخبار اشتباهی از افزایش تراز سطح آب دریاچه اعلام می‌کنند که نادرست است زیرا کاهش آب نه تنها ارتباطی با فصل گرما و تابستان ندارد بلکه ناشی از عملکرد و شیوه تامین اعتبارات ستاد احیا دریاچه ارومیه است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet