KHANEH MELLAT

هدر اصلی
1388/04/08 09:33:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با ایرانیان مقیم الجزایر:

انتخابات ریاست جمهوری ظرفیت جدیدی برای نظام بود

**رئیس مجلس شورای اسلامی دهمین انتخابات ریاست جمهوری و تلاطم‌های پس از آن را ظرفیت جدیدی برای نظام جمهوری اسلامی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" در جمع ایرانیان مقیم الجزایر ضمن تسلیت سالروز شهادت دکتر بهشتی و یاران ایشان گفت: برای شما که سن و سال شما حوادث مختلف ایران را دریافت کرده است تحلیل حوادث خیلی سخت نیست.

وی افزود: اگر به تاریخ انقلاب اسلامی توجه کنیم ما در سال‌های اولیه انقلاب حوادث بسیار شدیدی را پشت سر گذاشتیم. این حوادث از جنگ، ترور، تجاوز به سرزمین و جریان‌های تجزیه طلب بودند که حوادث سختی را برای ایران بوجود آورده بودند.

لاریجانی ادامه داد: همه اینها در یک ظرف زمانی دوساله در اوائل انقلاب یعنی بعد از پیروزی انقلاب تا اواخر سال60 رخ داد روزی است که رهبر معظم انقلاب ترور شد.

وی یادآور شد: اگر به قبل و بعد این حوادث نگاه کنیم (می‌بینیم) که چه فضا سازی‌های شدیدی برای یاران انقلاب نسبت به شهید بهشتی و دیگر یاران بوجود آورده بودند که این فشار مظلومیت و مشکلات روانی که برای جامعه ایجاد کرده بودند با ترور همراه شد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در آن زمان دو موضوع مطرح بود یکی اینکه دوستانی که می‌توانند در کنار رهبری انقلاب را یاری کنند از بین ببرند و بعد اگر نتوانستند ترور کنند. این در شرایطی بود که ما درگیر جنگ هم بودیم با آن فضاحت‌هایی که بنی‌صدر به وجود آورده بود.

وی افزود: در طول دورانی که بنی صدر بر سر کار بود توفیقی در جبهه ها بوجود نیامده بود و بعد از حوادث تلخی که او در جبهه‌ها ایجاد کرده بود، نشاطی می‌خواست بوجود بیاید.

رئیس مجلس در ادامه سخنانش گفت: انقلاب ما پایه‌های عمیقی از نظر معنوی و معرفتی دارد و یک راه مستقیمی را دنبال می‌کند که البته ممکن است عده زیادی از دول خارجی یا مسائل داخلی بخواهند به آن لطمه بزنند.

وی خاطرنشان کرد: اما چون این راه بر اساس مبانی صحیح و با پیروی درست از فرهنگ اهل بیت سپری می‌شود الحمدالله به یاری خدا این حوادث بسیار سهمگین از سر ملت ایران عبور می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه ممکن است مسائل امروز ایران ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد اظهار داشت: البته طبیعی است وقتی شما از طریق رسانه‌های مختلف خارجی اخبار ایران را مشاهده می‌کنید اضطرابی در شما ایجاد کند.

لاریجانی با اشاره به باکس خبری مربوط به حوادث ایران در سی ان ان و توزیع سیم کارت‌هایی در ایران جهت ارسال خبر لحظه به لحظه توسط مردم به این رسانه افزود: چند روز پیش تعداد اندکی از مردم در اطراف مجلس تجمع کرده بودند. در حالی این خبر از سی ان ان پخش می‌شد که من از نزدیک این افراد را در صحنه می دیدم.

وی ادامه داد: خانمی که خبر تجمع را از این شبکه پخش می‌کرد چنان ضجه می‌زد و گریه می‌کرد که اینجا چه فضایی است و چه مشکلاتی وجود دارد و چه فشاری به مردم تحمیل می‌شود، درحالیکه هر چه به اطراف نگاه می‌ کردم و از دوستان نیز می‌پرسیدم هیچ خبری نبود.

لاریجانی اظهار داشت: چند نفری آنجا حاضر بودند اما صحنه آنطور نبود که او ترسیم می‌کرد. ظاهرا این شبکه علاوه بر توزیع موبایل وجهی نیز به آنها پرداخت کرده بودند که موقع ارسال گزارش گریه کنند. زیرا وقتی صحنه گزارش را می‌دیدید و بعد توضیح مجری برنامه را با حالت غمناکی می‌شنیدید واقعا باعث نگرانی می‌شد درحالیکه به هیچ وجه اینطور نبود.

وی گفت: از این جهت شما حق دارید که نگرانی‌هایی داشته باشید زیرا اخبار را از این طریق می‌شنوید لاکن شما دسترسی‌های دیگری هم دارید که این‌ها را با سوابق تاریخی که نسبت به حرکت انقلاب دارید تصحیح کنید.

رئیس مجلس ادامه داد: این مسئله بطور کلی موضوع مهمی نیست و به نظر من این تجربه‌ای است که جمهوری اسلامی در مسیر راه خود آن را طی می‌کند و حتما به راحتی از آن عبور خواهد کرد‌.

وی خاطر نشان کرد: اما حادثه از نظر تحلیلی اینگونه است که انتخابات ایران انتخابات جدی است و مثل بعضی از این کشور‌ها نیست که به گونه‌ای صورت ظاهری از انتخابات دارند و تکلیف آن از قبل هم مشخص است.

رییس مجلس تاکید کرد: واقعا انتخابات و دموکراسی در کشور ما جدی است و رقابت‌ها هم به این دلیل بسیار جدی است.

نماینده مردم قم افزود: بعد از انقلاب در کشور 4 رئیس جمهور با دوره‌های طولانی در این سمت بودند یعنی قدرت در چرخش است و این یک نقطه بسیار مهمی برای کشورمان است که افراد در جایی اقامت طولانی ندارند.

وی تاکید کرد: این زیر بنای مردم سالاری دینی در ایران بسیار ارزشمند است به همین دلیل رقابت هم جدی است. افراد آرای مختلفی دارند و آن را مطرح می‌کنند و نتیجه انتخابات هم خیلی قابل پیش‌بینی نیست.

لاریجانی ادامه داد: زمانی که آقای خاتمی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند آن موقع هم نتیجه انتخابات روشن نبود. سال 84 نیز همینطور بود و در پروسه انتخابات مردم با رای خود نتیجه را مشخص کردند.

لاریجانی این امر را دستاورد بزرگی خواند و گفت: دموکراسی حتما ظرایف و هزینه‌هایی دارد. وقتی ما بنا را بر دموکراسی می‌گذاریم و رقابت را جدی می‌گیریم، طبعا هزینه‌هایی هم دارد.

وی خاطرنشان کرد: این تلاطم‌ها و بگو مگوها را گاه بعنوان هزینه سنگین یک کشور می‌دانند و گاه هم بعنوان یک ظرفیت برای یک کشور.

وی تصریح کرد: اینکه در کشور ما آزادی بیان است و افراد همه چیز را راحت می‌توانند بگویند - البته در چارچوب قانون باید این حرف‌ها زده شود - ممکن است سایش‌هایی ایجاد کنند اما ظرفیت نظام ما را افزایش می‌دهد.

رئیس مجلس با بیان اینکه آرامش به دو گونه است گفت: یکی اینکه آرامش در طول یک حرکت که در آن کثراتی وجود داشته باشد و ما به یک وحدت برسیم و دیگر آرامش میرا و مرگ آور است که هیچگونه تفاوت رای در آن نیست.

وی یادآور شد: در ایران اینکه افکار مختلف مطرح می شود که از یک وحدتی هم برخوردار است بسیار ارزشمند می باشد. لذا این نکته نخست است که نظام ما این مسیر را در درون بحث‌های جدی انتخاباتی انتخاب کرده است که سرنوشت کشور مشخص شود و نباید انتظار داشت که تفاوت رای‌هایی وجود نداشته باشد. این تفاوت رای‌ها همیشه هست و باید بعنوان ظرفیت سازی نظام به آن توجه کرد.

لاریجانی گفت: نکته دوم اینکه در این انتخابات البته این بحث کمی شدیدتر بود و بحث‌ها و رقابت‌های انتخاباتی اوج جدی داشت که البته در گذشته به این شدت وجود نداشت.

وی افزود: هم در طول مناظرات و هم در بحث‌هایی که قبل از انتخابات و از ماه‌ها پیش صورت گرفته بود، معلوم بود که صف کشی‌های سیاسی وجود دارد و طرف‌ها در موضوعات مختلف افکار متفاوتی دارند.

رییس مجلس گفت: گاهی نیز چارچوب‌های قانونی هم خیلی رعایت نمی‌شد و این هم یک مسئله‌ای بود که آن موقع هم گفته می‌شد اما ثقلش نشان دهنده تفاوت آرا در بحث‌های مختلف بود.

وی تصریح کرد: مناظرات نیز ابتکار این دوره انتخابات بود و جنس مذاکرات و نوع مباحثی که در آن مطرح شد کمی بازتر از ظرفیت قابل تصور بود و این یک هیجاناتی را از نظر احساسات مردمی در انتخابات بوجود آورده بود که البته اگر به همه انتخابات نگاه کنیم ماهیتش با یک نوع عقلانیت همراه با احساسات و هیجانات همراه هست اما در این دوره هیجانات سیاسیب سیار زیاد بود و حتی به بعد از انتخابات نیز کشیده شد و این نیز تا حدی طبیعی بود.

نماینده قم ادامه داد: وقتی اوج کار انتخابات به نحوی مردم را به صحنه آورد که 85 درصد مردم با امیدی در صحنه حاضر شده و در انتخابات شرکت کردند که این امر بسیار برای کشور ارزشمند است، تا حدی باید بپذیریم که این هیجانات هم تا چند روزی ادامه پیدا کند‌.

وی افزود: البته بعضی نیز به آن دمیدند. نمی‌خواهم بگویم که همه چیز مسیر طبیعی خود را طی کرد. این وضعیت تحلیلی موضوع است. البته عوامل مختلفی از جمله سیاسیون در داخل کشور و هم برخی افراد که بدنبال اغراض خود بودند و هم رسانه‌های بیرونی به آن دامن زدند. آنچه که بوجود آمده بود یک مسئله چند وجهی بود و هر کدام به نحوی در این قضیه سهمی داشتند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: آنچه که باید پس از انتخابات باید به آن توجه کنیم و آرام آرام این عقلانیت دارد در بستر سیاسی جامعه بوجود می‌آید این است که اگر افرادی در انتخابات مناقشاتی دارند اولا آن باید در مسیر قانونی خود حرکت کند.

وی با اشاره به تذکرات مقام معظم رهبری در نماز جمعه و در دیدار با نمایندگان مجلس و قوه قضاییه گفت: این تذکرات مبتنی بر همین نکته بود که آنچه که باعث عدالت در کشور می‌شود و نظم و آرامش در کشور ایجاد می‌کند، راه قانونی است.

 

رئیس مجلس ادامه داد: فکر نمی‌کنم کسی که اندکی تجربه سیاسی در کشور داشته باشد بتواند از این پدیده خود را جدا کند. ممکن است کسی به قانون ایراد بگیرد و قانون نیز وحی منزل نیست و با افکار عمومی جمعی نوشته می‌شود اما اجرای قانون یک بلوغ سیاسی برای یک جامعه است. لاریجانی تصریح کرد: اگر قانون بخواهد عوض شود باز طریق خودش را دارد بنابراین التزام همه به قوانین و اجرای قانون، هم باعث بالندگی کشور می‌شود و هم بلوغ سیاسی کشور را نشان می‌دهد و همچنین باعث ایجاد عدالت در کشور می‌شود.

وی افزود: تذکرات رهبر معظم انقلاب در این قضیه کاملا راهگشاست که همه افرادی که در این موضوع مناقشه دارند باید به این ریسمان تمسک کنند. یعنی قانون را اجراکنند.

وی خاطرنشان کرد: البته در اجرای قانون حتما روش‌هایی می‌شود انتخاب کرد که هم سهل و هم اقناع کننده باشد و این اقدام رهبر معظم انقلاب که زمان بررسی شورای نگهبان به شکایات برخی کاندیداها را 5 روز افزایش دادند از همین روش‌های قانونی است که می‌تواند ظرفیت ساماندهی ذهن‌های جامعه را بالا ببرد.

نماینده قم اظهار داشت: روش‌های دیگری هم که بتواند این موضوع را سامان بدهد امکان‌پذیر است اما باز باید چارچوب قانونی رعایت شود. این مسیر مسیری است که مشکلات کشور و بگومگوهایی که وجود دارد را رفع می‌کند.

وی ادامه داد: تحلیل من این است که از لایه تیز و تندی که مخصوصا رسانه‌های بیگانه خیلی به آن دامن زدند، عبور کردیم و یا در حال عبور هستیم اما بحث های سیاسی پیرامون آن باید به نحو عقلانی همچنان ادامه پیدا کند تا اقناع صورت گیرد و این اشکالی ندارد که در این مباحث بصورت عاقلانه گفتگوهایی وجود داشته باشد اما اینکه از چارچوب قانونی خارج شویم هیچکس در کشور آن را نمی‌تواند بپذیرد.

لاریجانی گفت: فکر می‌کنم شرایط کشور در حال حاضر وضعیت متعادلی دارد و آن بحث‌هایی که روز‌های اول بعد از انتخابات و قدری آمیخته با هیجانات بود و عده‌ای نیز می‌خواستند از آن سو استفاده کنند چون این ماجراجویی‌هایی که در بعضی از خیابان‌ها در تهران شد مربوط به متن و توده مردم نبود بلکه عده‌ای در کنار این قضیه دنبال کاسبی خود بودند لذا با آنان برخورد شد و گرنه مردم از هر طایفه‌ای و رای سیاسی که باشند برای کشور عزیزند و رهبر معظم انقلاب نیز در سخنان خود آن را کاملا توضیح دادند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر نیز انتظار از سیاسیون و صاحبنظران سیاسی است که در شرایط فعلی کشور گام‌های درست در مسیر درست بردارند. یعنی تهییج احساسات و تحریک آن در شرایط فعلی برای جامعه ما مفید نیست. شرایط فعلی به عقلانیت نیاز دارد که کاملا سیطره پیدا کند و مباحث مختلف در آن بستر بررسی شود.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: من نمی‌خواهم وارد ریز بگومگوها شوم که هر کدام از رسانه‌ها لیست مطالبات آنها را مطرح می‌کنند اما کلیت موضوع این است که اگر ما سخن و ادعایی هم داریم این ادعا باید در یک بستر آرام و امنی صورت گیرد. من قبلا هم گفته بودم که مطالبات مردم اگر بخواهد تحقق پیدا کند در فضای غبارآلود امکان پذیر نیست بلکه بستر آرام و منطقی آن در جامعه وجود داشته باشد تا مطالبات مسیر قانونی خود را طی کند.

وی با بیان اینکه این اولین نکته‌ای است که انتظار می‌رود که صاحبنظران سیاسی به آن توجه کنند گفت: فکر می‌کنم این مسیر در حال تحقق است البته هنوز بحث‌های پیرامونی آن وجود دارد.

لاریجانی افزود: نکته دوم اینکه حد امور را هم باید در نظر گرفت. به هر حال انتخابات یک پدیده‌ای است که ارزشی برای انقلاب دارد و نتیجه آن هم برای ملت راهگشاست که مسیر اجرایی کشور را مشخص می‌کند. ولی مبدا تاریخ برای انقلاب نیست. این پدیده از نظر وزن سیاسی و ارزش و تاثیر گذاشتن آن حدی دارد و فهم این حق خیلی مهم است که اگر ما از آن تجاوز کنیم ممکن است به حدود دیگر انقلاب لطمه بخورد.

وی با اشاره به سخنان شهید مطهری مبنی بر اینکه یکی از مشکلاتی که در غرب است این است که در بعضی از حقوق افراط می‌کنند لذا حقوق دیگر خود و بشریت را در نظر نمی‌گیرند گفت: بسیاری از انحرافات از اینجاست که روی یک حق ما تصلب پیدا می‌کنیم.

رئیس مجلس گفت: انقلاب اسلامی و ملت ایران حقوق مختلف دارند که یکی از آن امنیت داخلی و حق دیگر منافع ملی کشور است. ما نباید در احقاق یک حقی که خود ادعا داریم به نحوی عمل کنیم که به سایر حقوق ملت آسیب وارد شود. داشتن حد و مرزها برای حقوق خیلی مهم است و این نشان می‌دهد که فکر سیاسی در جامعه ما یک سپهر وسیع‌تری پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد اینکه انقلاب اسلامی بعد از سی سال یک ظرفیت بزرگ برای خود تدارک دید و امروز یک نقش استراتژیک در منطقه پیدا کرده است. اینکه در بعضی از آرای صاحبنظران غربی می‌بینیم که ایران را بعنوان یک کشور تاثیرگذار در صحنه بین المللی یاد می‌کنند یک افتخار برای ایرانیان است.

لاریجانی گفت: در گذشته اینطور نبود و ایران به حساب نمی‌آمد. در زمان شاه ایران یک کشور مفلوکی بود که همدست اسرائیل بود و نوکری امریکا را می‌کرد و کسی ایران را به حساب نمی‌آورد اما الان ایران اینگونه نیست.

وی افزود: اینکه در مهمترین و مشکل‌ترین معظلات در منطقه می‌گویند که ما نمی‌توانیم بدون ایران مسئله را حل کنیم این خیلی ارزش بزرگی است و وزن و اقتدار ایران را نشان می‌دهد و سرمایه‌هایی است که در پیروی از راه امام و آرمان‌های شهدا ما به این نتیجه رسیدیم و این امر دستاورد بزرگی است و همیشه باید از این دستاورد صیانت کرد.

نماینده قم گفت: خیلی از مسائل خرد و کلان وجود دارد که گاهی با مراعات این حیثیت باید به آن توجه کرد. اگر ببینیم یک اقدامی این حیثیت را مخدوش می‌کند باید از آن پرهیز کنیم. به هر حال ایران می‌تواند این ظرفیت را همچنان حفظ کند و بالنده باشد و البته این امر همراه با ملازماتی خواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی از این ملازمات این است افرادی که در صحنه سیاسی کشور موثر هستند دید بازی نسبت به جایگاه ایران داشته باشند و رفتارشان به نحوی باشد که این ظرفیت همچنان درخشندگی خود را داشته باشد.

لاریجانی ادامه داد: هرچند حوادث اخیر پس از انتخابات برخی را نگران کرد و بعنوان یک وضع تخریبی به آن نگاه کردند اما من آن را فرصت می‌دانم زیرا تجربه‌ای شد که بالندگی دموکراسی و مردم سالاری دینی در ایران با همه مجموعه پیرامونی خود مورد مداقه بیشتری قرار ‌گیرد و خود این ظرفیت عقلانی جامعه ما را از نظر سیاسی بالا می‌برد.

وی خاطر نشان کرد: حتما حاشیه‌های اشکال داری در آن وجود داشته است اما می‌توان به این پدیده با نگاه مثبت هم نگاه کنیم که این تجربه‌ای شد که به برخی از مسائل را با دید بازتری توجه کنیم.

نماینده قم تصریح کرد: یکی از مسائل این است که این موضوع در حال حاضر مطرح است که ایران اسلامی که در این دوران دارای قابلیت‌های تاثیرگذاری شده است ما چگونه رفتار پسندیده سیاسی را باید تعریف کنیم که به این ظرفیت بیفزاید.

وی گفت: خیلی از مباحث اجتماعی فرهنگی اقتصادی و سیاسی در جامعه ما هست که اگر از این منظر نگاه کنیم ممکن است به گونه‌ای دیگر آن را تعریف کنیم. جاهایی باید انسان چشم پوشی کند برای هدف والاتر.

رئیس مجلس با بیان اینکه اصولا معتقدم که عالم بر اساس خیر حرکت می‌کند و خداوند چنین تدبیری دارد گفت: این حوادث هم از این زاویه در آن خیراتی وجود دارد و یک نوع بالندگی در فکر و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایجاد می‌کند و اطمینان دارم که این مناقشات که سطح آن نیز خیلی نازل شده است با حضور رهبر معظم انقلاب و نگاه نافذ ایشان به حل مسائل انشاالله طریق بهبود را پیگیری می‌کند.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی و همه نمایندگان با دقت این رفتارها را زیر نظر دارند و در صحنه هستند. نگرانی مهمی در این زمینه وجود ندارد زیرا ظرفیت جمهوری اسلامی و انقلاب را در حل مسائل خیلی قوی می‌دانم و این موضوع در قبال فراز و فرودها‌ی شدیدی که پس از انقلاب داشتیم حدش را پایین می‌دانم لذا باید قرائت ما از موضوع متوازن و نگاه دقیق باشد و این نگاهی که رسانه‌ها به آن می‌دمند نباید به صرفا به این پدیده نگاه کرد بلکه باید متن واقعه را با نگاه عمیقتری دید.

لاریجانی گفت: البته در اینجا بعضی از سیاستمداران خارجی هم اظهاراتی کردند که از بررسی و واکاوی آنها چیزهایی عاید شما می‌شود چون نوع حرف زدن‌های آنها نشان می‌دهد که یک حرکت فرصت طلبانه را در صحنه سیاسی منطقه‌ای دنبال می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: همه می‌دانند که این موضوع خیلی طبیعی در یک جامعه دمکراتیک است و مسئله‌ای داخلی است و ما خود بلد هستیم که آن را حل کنیم و احتیاج به ورود بعضی از افرادی که هیچوقت خیرخواه ملت نبودند نداریم. اما اروپایی‌ها و امریکایی‌ها در این زمینه شروع به لفاظی کردند و این هم از جهتی بد نیست که مقداری وضعیت آنها روشن‌تر شود و پرونده آنها دقیق‌تر مورد توجه ملت قرار گیرد.

نماینده قم گفت: ما از پشت صحنه آنها اطلاعاتی داشتیم و می‌دانستیم چه اهدافی را در پشت این الفاظ زیبایی که بیان می‌کنند دنبال می‌کنند اما نمی‌توانستیم همه این اطلاعات را به ملت بدهیم اما خود آنها با رفتارشان آن را نشان دادند که در شرایطی که ایران و مردم ایران احتیاج به آرامش دارند نه تحریک احساسات‌، چگونه به آن می‌دمند و شروع به رفتارهای قلابی سیاسی برای اینکه بتوانند نقشی برای خود تعریف کنند‌، می‌کنند.

وی ادامه داد: این چیزها خیلی مهم نیست. ما در مسائل گوناگون از این تجربیات سیاسی داشته‌ایم. هر وقت یک مناقشه در ایران بوجود می‌آمد از این حرف‌ها می زدند و تحریک می‌کردند و روی این شکاف‌های سیاسی خود را قرار می‌دادند. در مسائل هسته‌ای کرارا این وضع را دیدیم که آنها نه به این طرف علاقه داشتند و نه به آن طرف. در یک بستر غبار آلود شروع به لفاظی می‌کردند.

رئیس مجلس گفت: در مسائل جنگ نیز همینطور بود و مسائل مختلفی که راجع به بحث‌های سیاسی داخلی بود از این موضوعات داشتیم. در مسئله انتخابات هم آنها خیلی زود واکنش نشان دادند.

وی با اشاره اظهارات برخی از مقامات اروپایی و امریکایی از جمله بوش در خصوص وقایع 18 تیر گفت: آنها با این اظهارات کارنامه سیاهی از خود باقی می‌گذارند و باعث شناخت بهتر در کشور ما می‌شود تا کاملا کنه مسائل را دریابند‌. این اظهارات خیلی هم در ما تاثیر ندارد شاید ملت ما را هوشیارتر می‌کند و از این جهت یک بالندگی در کشور ایجاد می‌کند.

لاریجانی تاکید کرد: این مسیر اولا خیلی مطمئن است و پایگاه معرفتی آن دقبق است و حضور یک فقیه آگاه و با اقتدار در کشور ما همیشه صیانت کننده انقلاب هست و ولایت فقیه همیشه در این جریان‌های مختلف می‌تواند مسیر را کاملا روشن بیان کند و از دیکتاتوری و بی قانونی جلوگیری می‌کند. لذا با حضور ایشان تکالیف همه می‌تواند روشن باشد و نگرانی انشاالله نخواهد بود و مطمئن باشید این مرحله در حال عبور است و یک تجربه مفیدی برای آینده کشور به دست آمد که صحنه سیاسی از یک توانمندی بیشتری برای حل مسائل برخوردار باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet