حلول ماه ربیع الاول
1396/03/30 15:51:40
سرویس اجتماعی
شهریاری:

تعرفه های پزشکی باید واقعی شوند/ مشکلات بیمه ای طرح تحول سلامت را با شکست مواجه می کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه تعرفه های پزشکی باید واقعی شوند، گفت: برای واقعی شدن تعرفه های پزشکی باید بیمه ها کارآمد شده و توسعه یابند.
تعرفه های پزشکی باید واقعی شوند/ مشکلات بیمه ای طرح تحول سلامت را با شکست مواجه می کند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه تعرفه های پزشکی باید واقعی شوند، گفت: برای واقعی شدن تعرفه های پزشکی باید بیمه ها کارآمد شده و توسعه یابند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109936514478.jpg تعرفه,های,پزشکی,باید,واقعی,شوند/,مشکلات,بیمه,ای,طرح,تحول,سلامت,را,با,شکست,مواجه,می,کند Icana

حسینعلی شهریاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با افزایش 5 درصدی تعرفه های پزشکی، گفت: وزارت بهداشت انتظار داشت بر اساس نرخ تورم تعرفه ها افزایش یابد اما از سویی دولت ادعا می کند که منابع مالی کافی برای پرداخت ها نداشته و همچنین صندوق های بیمه ای نیز در حال ورشکستگی هستند؛ البته تعرفه ها باید بر اساس واقعیت های حوزه سلامت تعیین شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات مراکز درمانی با بیان اینکه تا زمانی که منابع کافی برای بیمه ها تعریف نشود پرداخت ها به تاخیر می افتد، گفت: مطالبات بسیاری از بیمارستان های دولتی و خصوصی به مدت 10 الی 12 ماه به تعویق افتاده زیرا بیمه ها از منابع کافی برای پرداخت بدهی مراکز درمانی برخوردار نیستند.

وی با تاکید بر اینکه بیمه های سلامت ایرانیان، تامین اجتماعی و سایر بیمه های تکمیلی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند، گفت: تا زمانی که بیمه ها به عنوان صندوق توزیع منابع مالی  مطرح نشوند نباید امیدی به پرداخت بدهی آنها داشت؛  در حالی بیمه در دنیا به عنوان صنعت به شمار می رود اما متاسفانه ما هنوز نتوانستیم ساختار بیمه ها را اصلاح کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه ساختار بیمه ها باید اصلاح و برای رفع مشکلات آنها باید فکری اساسی کرد، ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین شورای عالی بیمه باید به نحوی تعرفه های پزشکی را تعیین کنند که قابل اجرا بوده و به گونه ای باشد که بیمه توانایی تامین منابع را داشته باشد.

شهریاری یادآور شد: وضعیت بدهی بیمه ها به مراکز درمانی به گونه ای است که بیمارستان نمازی شیراز طی روزهای اخیر اعلام کرد اگر بیمه ها بدهی بیمارستان را پرداخت نکند از پذیرش دفترچه های بیمه از اول تیرماه خودداری می کنیم.

نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم، ادامه داد: مشکل بدهی بیمه ها باید به صورت جدی در هیات دولت حل شود و نباید به گونه ای باشد که مردم تاوان عملکرد ضعیف بیمه ها را پرداخته و حق آنها تضییع شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات بیمه ای و مراکز درمانی طرح تحول سلامت را با شکست مواجه می کند، تصریح کرد: اگر این طرح شکست بخورد بحرانی بزرگ برای دولت به شمار می رود از این رو باید منابع مالی آن تامین شود.

شهریاری با انتقاد از تعلل سه ماهه در تعیین تکلیف تعرفه های پزشکی، گفت: هر چند طبق قانون باید پیش از آغاز سال جدید قیمت واقعی خدمات تعیین و ابلاغ شود اما متاسفانه تاکنون تحقق این موضوع در زمان مناسب اتفاق نیفتاده است و حتی هیچ مرجعی اعلام نکرده که قیمت واقعی خدمات و تعرفه ها باید به چه میزان باشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم، افزود: البته در اواخر دولت اصلاحات نرخ تعرفه های تعیین شده بسیار بالا بود؛ برای تعیین تکلیف این تعرفه ها گروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با همکاری کارشناسان تعرفه ای را مشخص کردند که حتی دولت این تعرفه ها را که قابل قبول بود را نیز نتوانست به درستی عملیاتی کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای واقعی شدن تعرفه های پزشکی باید بیمه ها کارآمد شوند، افزود: هر چند طبق قانون باید تعرفه واقعی خدمات مشخص شود اما منظور این نیست که با مشخص کردن تعرفه واقعی خدمات، هزینه های مردم افزایش یابد بلکه اگر به دنبال تعرفه واقعی خدمات هستیم باید بیمه ها کارآمد شده و توسعه یابند تا بیمه ها بتوانند این پرداخت ها را انجام دهند که متاسفانه هرگز این موضوع عملیاتی نشده است.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet