هدر موبایل
1396/04/04 08:29:00
سرویس سیاسی
نوریان:

منافع اروپا با آمریکا در مورد ایران دچار اختلاف شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:اگرچه اتحادیه اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه در نگاه کلان از آمریکا دنباله روی می کنند اما در مورد ایران و مسائل خاورمیانه دچار اختلافات راهبردی شده اند.
منافع اروپا با آمریکا در مورد ایران دچار اختلاف شده است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:اگرچه اتحادیه اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه در نگاه کلان از آمریکا دنباله روی می کنند اما در مورد ایران و مسائل خاورمیانه دچار اختلافات راهبردی شده اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104428701661.jpg منافع,اروپا,با,آمریکا,در,مورد,ایران,دچار,اختلاف,شده,است Icana

اردشیر نوریان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: موضوعات خاورمیانه دارای پیچیدگی های منحصر به فردی است که نمی توان یک فاکتور واحد را در نظر گرفت و عوامل متعددی در بروز یا ظهور اتفاقات دخیل است.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی گفت: نادیده گرفتن بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای منجر به اشتباهات محاسباتی می شود.

وی در ادامه افزود: ساختار نظام بین الملل و منافع بازیگران روی حوادث و تغییر راهبردکشورها تاثیر مستقیم می گذارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که در تحلیل رفتاری کشورها باید نگاهی تلفیقی از ساختار و منافع بازیگران داشته باشیم ، گفت: اتحادیه اروپایی براساس رویکرد همگرایی به دنبال حفظ انسجام است اما آمریکا به دنبال یکجانبه گرایی است که همین موضوع موجب ایجاد شکاف بین آنها شده است.

وی تصریح کرد: اتحادیه اروپایی در موضوعات مختلف دارای نیات متفاوتی است که با رویکرد آمریکا دارای تضاد است.

نوریان گفت: نکته اساسی اینجاست که اگرچه اروپایی ها در نگاه کلان بلوک غرب از آمریکا پیروزی می کنند اما در نگاه خرد دارای مقاصد متفاوتی هستند.

وی با پیش کشیدن تنش های قطر با رژیم سعودی گفت: اروپا از وقوع التهاب در خلیج فارس به شدت واهمه دارد اما دونالد ترامپ به دنبال ایجاد هرج و مرج برای فروش بیشتر اسلحه به شیخ نشین های حاشیه ای است.

این نماینده مجلس دهم با پیش کشیدن بحران پناهندگان و تهدیدات تروریستی گفت: نگرانی اساسی آلمان و فرانسه این است که با وقوع جنگ در خلیج فارس یا گسترش تنش ها در خاورمیانه باید اروپا تقاص آن را پس بدهد.

وی گفت: اختلافات آمریکا با اروپا در حوزه برجام و ایران به شدت فاحش است و همین مسئله روی تعاملات آلمان و فرانسه با تهران تاثیرگذار خواهد بود.

نوریان تصریح کرد: سود مشارکت و همکاری اروپا با ایران آنچنان است که آنها ناچار به رویارویی نرم با آمریکا هستند البته مرز این اختلافات مشخص نیست.

وی در انتها گفت: ایران تحت هیچ شرایطی نباید روی این اختلافات حساب ویژه ای باز کند و با تکیه بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی باید توسعه صنایع خود را دنبال کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet