هدر موبایل
1396/04/09 11:44:36
سرویس اجتماعی
کاظمی:

الزام قانونی قضات برای استفاده از داوران مرزی‌الطرفین در پرونده‌ طلاق/ امر داوری نباید به اقدامی تشریفاتی تبدیل شود

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر استفاده قضات از نظر داوران مرزی‌الطرفین در پرونده‌ طلاق، گفت: این موضوع الزام قانونی است لذا نباید به اقدامی تشریفاتی تبدیل شود.
الزام قانونی قضات برای استفاده از داوران مرزی‌الطرفین در پرونده‌ طلاق/ امر داوری نباید به اقدامی تشریفاتی تبدیل شود نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر استفاده قضات از نظر داوران مرزی‌الطرفین در پرونده‌ طلاق، گفت: این موضوع الزام قانونی است لذا نباید به اقدامی تشریفاتی تبدیل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103889188877.jpg الزام,قانونی,قضات,برای,استفاده,از,داوران,مرزی‌الطرفین,در,پرونده‌,طلاق/,امر,داوری,نباید,به,اقدامی,تشریفاتی,تبدیل,شود Icana

محمد کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح امر داوری در دعاوی خانوادگی، گفت: موضوع اختلافات خانوادگی در مراحل اولیه باید به داوران مرزی الطرفین ارجاع شود، سپس قضات بر اساس نظرات داوران به پرونده ورود پیدا کرده لذا نباید به شکل تشریفاتی این مسیر طی شود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استفاده قضات از نظرات داوران مرزی‌الطرفین جهت رسیدگی به پرونده‌ اختلافات خانوادگی طلاق یک الزام قانونی است، تصریح کرد: قضات در مواجهه با پرونده اختلافات خانوادگی ابتدا باید موضوع را به داوران ارجاع دهد، داوران هم بستگان و آشنایان زوجین باید باشند تا ضمن برگزاری جلسه، نظر خود را کتبا به محکمه ابلاغ کنند.

وی ادامه داد: قضات اگر نظر داوران را مبنی بر عدم تحقق تفاهم تلقی کنند، مابقی روند کار قضایی جهت ابلاغ حکم طلاق طی خواهد شد.

کاظمی معتقد است: نقش داوران متناسب با کمیت و کیفیت اختلاف خواهد بود، در بسیاری از موارد داوران به ایجاد تفاهم بین زوجین کمک کرده لذا طرفین را از ادامه دعوا منصرف می‌کنند، اما دعواها باید مورد نظر قاضی قرار گیرد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: متاسفانه گاها زوجین افرادی را به عنوان داور معرفی می‌کنند که بتوانند مسیر طلاق را زودتر طی کنند، این تکلیف قانون است و نمی‌توان افراد را ملزم به انتخاب افراد خاص کرد اما قضات باید توجه داشته باشند که این افراد حتما از بستگان زوجین باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ بر اساس آیه 128 سوره نسا در قرآن می فرماید:"اگر زنی از شوهرش بیم ناسازگاری یا اعراض داشته باشد، بر آن دو باکی نیست که با یکدیگر صلح کنند و صلح بهتر است"، درماده27 قانون حمایت از خانواده هم به امر داوری به  صراحت اشاره شده وآمده است: درکلیه موارد درخواست طلاق، به جز طلاق توافقی، دادگاه باید به منظور ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع کند. دادگاه در این موارد باید با توجه به نظر داوران رأی صادر کند و چنانچه آن را نپذیرد، باید نظریه داوران را با ذکر دلیل در کند.

گفتنی است: همچنین درماده ۲۸ قانون حمایت از خانواده نیز تصریح شده پس از صدور قرار ارجاع امر به داوری، هریک از زوجین مکلفند ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ یک نفر از نزدیکان متأهل خود را که حداقل سی سال داشته و آشنا به مسائل شرعی و خانوادگی و اجتماعی باشد به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند. با این حال «مهری قنبرنیا»وکیل پایه یک دادگاه اذعان دارد که برخی از متقاضیان طلاق افرادی را از بیرون بدون این که خویشاوند شان باشند، به دادگاه معرفی می‌کنند، این افراد با دریافت 10هزارتومان، داور می شدند و قاضی هم نمی‌توانست ایراد بگیردکه جزو بستگان درجه دو وسه طرفین هست یا نه؛ چون وقتی برای این کار ندارندکه پرس و جو کنند و احراز شود که داورصوری است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet