هدر موبایل
1396/04/04 16:00:00
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه مطرح کرد:

وحشت عربستان از حضور ترکیه در قطر / هراس ریاض از سرایت استقلال طلبی دوحه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پس از وقوع کودتا و شکست هواداران فتح الله گولن شاهد تنش هایی میان اردوغان و ریاض هستیم ، مضافا این که دعوای کهنه درباره محمدمرسی و السیسی همچنان به قوت خود باقی مانده است.
وحشت عربستان از حضور ترکیه در قطر / هراس ریاض از سرایت استقلال طلبی دوحه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پس از وقوع کودتا و شکست هواداران فتح الله گولن شاهد تنش هایی میان اردوغان و ریاض هستیم ، مضافا این که دعوای کهنه درباره محمدمرسی و السیسی همچنان به قوت خود باقی مانده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201604109815655818.jpg وحشت,عربستان,از,حضور,ترکیه,در,قطر,/,هراس,ریاض,از,سرایت,استقلال,طلبی,دوحه Icana

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل حساسیت های تند رژیم سعودی در رابطه با وجود پایگاه نظامی ترکیه در قطر گفت: اگرچه سعودی ها ظاهرا با ترکیه و شخصا اردوغان دارای رفاقت هایی در موضوع جنگ سوریه هستند اما به همین میزان در قضیه مصر هم دارای اختلاف و تضاد دیدگاه هستند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: اختلافات ضمنی عربستان با ترکیه در مسئله قطر به نوعی تنش پنهان تبدیل شده است که طرفین ظاهرا تلاش می کنند آن را کتمان کنند.

وی تصریح کرد: منهای تضاد منافع ، عربستان به همان میزان که از اقتدار نظامی ایران در خلیج فارس می ترسد از حضور نظامی ترکیه نیز وحشت دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عربستان در موضوع کشورهای کوچک خلیج فارس تلاش می کند سامان امنیتی و نظامی آنها را در غالب شورای همکاری های خلیج فارس و در هماهنگی با آمریکا به عنوان قدرت فرامنطقه ای تحت نظارت خود حفظ کند.

وی در ادامه افزود: حضور ترکیه در شرایط اخیر باتوجه به نوسانات راهبردی برای ریاض به شدت احساس ناامنی ایجاد کرده است.

فلاحت پیشه گفت: پس از وقوع کودتا و شکست هواداران فتح الله گولن شاهد تنش هایی میان اردوغان و ریاض هستیم ، مضافا این که دعوای کهنه درباره محمدمرسی و السیسی همچنان به قوت خود باقی مانده است.

وی تاکید کرد: علی رقم همراهی سعودی ها با ترکیه در جنگ سوریه ، ریاض احساس می کند که حضور ارتش ترکیه عملا نفوذ ریاض را به چالش می کشد.

این نماینده مجلس دهم گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که حساسیت های سعودی نسبت به ترکیه در رابطه با تعاملات ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس به شکل مضاعف  وجود دارد.

وی در انتها گفت: عربستان نگران است استقلال رفتاری قطر به کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس نیز سرایت کند و سیطره سعودی در شورای همکاری های خلیج فارس به اضمحلال کشیده شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet