هدر موبایل
1396/04/06 16:00:07
سرویس اجتماعی
حضرتی:

فاجعه فرونشست زمین در پایتخت نگران کننده است/ تخلیه کامل آب های زیرزمینی مهمترین علت بروز پدیده

عضو مجمع نمایندگان استان تهران با هشدار نسبت به اینکه فاجعه فرونشست زمین در پایتخت نگران کننده است تخلیه کامل آب های زیرزمینی را مهمترین علت بروز این پدیده دانست.
فاجعه فرونشست زمین در پایتخت نگران کننده است/ تخلیه کامل آب های زیرزمینی مهمترین علت بروز پدیده عضو مجمع نمایندگان استان تهران با هشدار نسبت به اینکه فاجعه فرونشست زمین در پایتخت نگران کننده است تخلیه کامل آب های زیرزمینی را مهمترین علت بروز این پدیده دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107777910230.jpg فاجعه,فرونشست,زمین,در,پایتخت,نگران,کننده,است/,تخلیه,کامل,آب,های,زیرزمینی,مهمترین,علت,بروز,پدیده Icana

الیاس حضرتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه فرونشست زمین در پایتخت موضوعی فراگیر است که حفر چاه های عمیق در دشت ها و روستاهای مختلف، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و همچنین مصرف بالای آب خانوار در بروز آن نقش زیادی داشته است، گفت: از سویی مصرف بالای آب در کشاورزی نیز مزید بر علت شده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: وزارت نیرو باید سیستم آبرسانی شبکه های خود را بازسازی و نوسازی و از هرز روی آب جلوگیری کند؛ البته برای جلوگیری از برداشت بی رویه از  آب های زیرزمینی باید با استفاده آب شیرین کن ها از ظرفیت آب خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر استفاده کرد تا مشکل تامین آب شرب رفع شود.


این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: از سویی می توان از تکنولوژی باران های مصنوعی و باروری ابرها همانند کشورهای دنیا بهره برد.

حضرتی با انتقاد از اینکه استفاده بی رویه و غیرمجاز از آب های زیرزمینی منجر به تخلیه کامل این منابع آبی و تشدید پدیده فرونشست در پایتخت شده است، تصریح کرد: فاجعه فرونشست زمین در دشت تهران نگران کننده بوده و استفاده غیرمجاز از آب های زیرزمینی باعث شده با بروز لرزش و فشار در زمین و همچنین ساختمان سازی حفره های بزرگ ایجاد و فرورفتگی عمیق را به دنبال داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه حفر تونل های مترو تاثیری در فرونشست زمین پایتخت ندارد، گفت: در این رابطه در فضای محدودی شکاف ایجاد شده و برای کنترل فشار اطراف از پوشش قوی استفاده می شود بنابراین به دلیل محاسبات دقیق مهندسی این موضوع نمی تواند تاثیر زیادی در فرونشست زمین تهران داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه فرونشست زمین در تهران خطرات جانی و اقتصادی زیادی را برای شهروندان به همراه داشته و باید مدیریت شود، تصریح کرد: این مساله چندین سال است با شکل های مختلف در تهران اتفاق افتاده و نگرانی هایی را برای مردم به وجود آورده است.
عضو مجمع نمایندگان استان تهران با تاکید بر اینکه با ترمیم آب های زیرزمینی و فرهنگ سازی می توان گامی جدی در جهت کنترل پدیده فرونشست زمین برداشت، ادامه داد: در نوع کشت باید تجدید نظر و گامی جدی در استفاده از آب دریاها برداشت، طی پروسه 20 ساله با فرهنگ سازی از سوی مطبوعات، رسانه ها و آموزش و پرورش برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و همچنین مصرف بالای آب در کشور مدیریت می شود زیرا دولت و حکومت به تنهایی قادر به کنترل این موضوع نیستند؛ البته سازمان های مردم نهاد نیز باید در این رابطه مشارکت سازنده و موثری داشته باشند./
پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet