هدر موبایل
1396/04/05 10:36:24
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می دهد:

ایران همچنان در لیست خاکستری خودساخته FATF/ سیاست خوف و رجا FATF برای ایران تا یک سال دیگر

گروه کاری اقدام مالی FATF با وجود تلاش‌های یک‌ساله دولت یازدهم برای اجرای دستورات این کارگروه، ایران را از لیست سیاه خارج نکرد بلکه فقط تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران را بدون محدودیت زمانی تمدید نمود.
ایران همچنان در لیست خاکستری خودساخته FATF/ سیاست خوف و رجا FATF برای ایران تا یک سال دیگر گروه کاری اقدام مالی FATF با وجود تلاش‌های یک‌ساله دولت یازدهم برای اجرای دستورات این کارگروه، ایران را از لیست سیاه خارج نکرد بلکه فقط تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران را بدون محدودیت زمانی تمدید نمود. https://cdn.icana.ir/d/019/201602108999958469.jpg ایران,همچنان,در,لیست,خاکستری,خودساخته,FATF/,سیاست,خوف,و,رجا,,FATF,برای,ایران,تا,یک,سال,دیگر Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ FATF «اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پولشویی» یک سازمان همکاری میان دولت‌هاست که با هدف مبارزه با پولشویی تشکیل شده و مقابله با انواع فعالیت‌های غیر قانونی در عرصه اقتصاد را، از اهداف اعلام شده خود می‌داند. اعضای این سازمان را کشورهایی تشکیل می‌دهند که از مراکز مالی و اقتصادی مهم جهان تلقی می‌شوند.

وظیفه این سازمان، بررسی فعالیت اقتصادی کشورها و اعلام نظر درباره سلامت اقتصادی و فعالیت مالی آنهاست و این که آیا کشور مزبور محل مناسب و قابل اعتمادی برای روابط تجاری و یا سرمایه‌گذاری هست یا نه؟

گروه کاری اقدام مالی (FATF)  از سال ۱۹۸۹ و زیر نظر گروه G7 ایجاد شد. ماموریت ادعایی این گروه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم در نظام مالی جهانی است.  گروه هفت کشور صنعتی در پاسخ به نگرانی‌های موجود در زمینه پولشویی گروه کاری اقدام مالی را در نشست پاریس ۱۹۸۹ تشکیل دادند.

مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.

 

گروه کاری اقدام مالی و ایران

این گروه از سال ۲۰۰۸ با رویکردی کاملا خصمانه و سیاسی و تحت فشار آمریکا و کشورهای حامی سیاست های این کشور در غرب و بعضا منطقه ای، درباره خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم در ایران هشدار داده و از سال ۲۰۱۰ ایران را در لیست سیاه کشورهایی که خطر بالای پولشویی و تامین مالی تروریسم در نظام بانکی آنها وجود دارد، قرار داد و اقدامات متقابل را علیه این کشورمان توصیه کرد.

در لیست اولیه این گروه کاری اقدام مالی در ابتدا کشورهای همچون پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان نیز وجود داشتند ولی اکنون تنها ایران و کره شمالی در این لیست دیده می شوند.

به نظر می‌رسد گروه کاری اقدام مالی یک نهاد بین‌المللی با ظاهری فنی و کارشناسی است، اما رفتار سیاسی و با اهداف سیاسی دارد. شباهت فراوانی میان کارکرد این گروه و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود دارد. لذا تصمیم‌گیران داخلی باید با چشمان باز همکاری با این گروه را پیگیری کنند.

مسئله خطر نفوذ که بخصوص در سال‌های اخیر کلیدواژه تاکیدات مقام معظم رهبری است، حتما باید در اسناد و توافقات بین‌المللی که غالبا زیرساخت و کانال‌های تحقق انواع نفوذها را فراهم می‌کند، مورد توجه و دقت قرار گیرد. از آن جهت که دشمن با شناخت بیشتر عرصه داخلی و مبادلات مالی هرچه سریع‌تر به هدف جدید خود یعنی تحریم‌های هدفمند و هوشمند خواهد رسید.

جمهوری اسلامی ایران به تعهدات FATF همچون جرم‌های سازمان یافته مافیای مواد مخدر و قاچاق سلاح، جلوگیری از اشاعه سلاح هسته ای و تکثیر آن و حتی پروتکل‌های فعالیت شیمیایی نیز متعهد است، اما تشدید کردن تعهدات مترتب بر این پیمان در تکمیل تحریم‌های تحمیلی از سوی آمریکا نوعی خودزنی است.

 

همچنان در لیست سیاه خود ساخته

گروه کاری اقدام مالی FATF با وجود تلاش‌های یک‌ساله دولت یازدهم برای اجرای دستورات این کارگروه، ایران را از لیست سیاه خارج نکرد بلکه فقط تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران را بدون محدودیت زمانی تمدید نمود.
پس از آنکه برخی در ماه‌های گذشته به شدت ابراز امیدواری می‌کردند که اسم ایران بعد از تعلیق اقدامات تقابلی علیه آن در بیانیه بوسان گروه کاری اقدام مالی، در اجلاسیه امسال در والنسیای اسپانیا برای همیشه از بیانیه عمومی و لیست سیاه حذف شود، این مجموعه بین‌المللی حاضر نشد وضعیت ایران را در توصیه‌های خود بهبود ببخشد.
گروه کاری اقدام مالی FATF اعلام کرد، «با توجه به تعهد سیاسی که ایران از خود نشان داده و گام‌های مرتبطی که این کشور در راستای برنامه اقدام خود برداشته است» تصمیم گرفته تعلیق اقدامات متقابل خود علیه ایران را ادامه دهد.
این گروه در بیانیه مطبوعاتی‌اش که بعد از نشست خود در اسپانیا صادر کرده، آورده است: تا زمانی که برنامه اقدام ایران به‌طور کامل تکمیل شود، ایران در بیانیه عمومی گروه کاری اقدام مالی باقی خواهد ماند، تا این کشور اقدامات لازم برای مقابله با قصورهای به رسمیت شناخته شده در این برنامه اقدام را اجرایی کند.
در این بیانیه همچنین آمده است: FATF از ایران می‌خواهد تا به‌طور کامل با قصورهای خود در زمینه مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریزم مقابله کند .
در ژوئن سال گذشته، این نهاد ناظر مالی با استقبال از اقدامات اتخاذشده از سوی ایران، وضعیت این کشور را ارتقا داد و اعلام کرد که اقدامات متقابل علیه این کشور به‌حالت تعلیق در خواهد آمد و به ایران برای انجام اصلاحات یک سال زمان داده می‌شود.
بدین ترتیب ایران فعلاً مجدداً در محدوده خاکستری حفظ شده و مجدداً به لیست سیاه گروه کاری اقدام مالی بازگردانده نشده است.
این نهاد بین‌المللی در بیانیه خود افزوده است: تا زمانی که ایران اقدامات خواسته‌شده برای رفع کاستی‌های تعیین‌شده در برنامه اقدام را انجام نداده است FATF نسبت به تأمین مالی تروریسم از طریق ایران و تهدیدِ ناشی از آن برای نظام مالی بین‌المللی نگران باقی خواهد ماند، بنابراین FATF از همه اعضای خود می‌خواهد که به نهادهای مالی خود تذکر دهند تا همچنان در روابط و تعاملات تجاری با افراد حقیقی و حقوقی در ایران نهایت دقت عمل را داشته باشند.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی علل  " خارج نشدن ایران از لیست سیاه FATF  با توجه به اقدامات مثبت و سازنده کشورمان " پرداخته است.

ناصر موسوی لارگانی 3406756/29/2016 3:01:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104587826597_Thum.jpgسیدناصر موسوی لارگانی
ناصر موسوی لارگانی

 

موسوی لارگانی مطرح کرد:

 اقدامات غرب برای فشار به مبادلات بانکی و پولی ایران/ عدم پایبندی غربی ها به تعهدات خود پیرامون FATF   

سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص " خارج نشدن ایران از لیست سیاه FATF  با توجه به اقدامات مثبت و سازنده کشورمان " ،‌ اظهار داشت: به هیچ عنوان در معاهدات و توافق های بین المللی نمی توان به قول و قرارهای طرف های غربی اعتماد کرد، چرا که آنها بارها و در موارد مختلف به تعهدات خود عمل نکرده اند و در بیشتر موارد به دنبال منافع و کسب سود بیشتر برای خود و حامیان شان می باشند.

وی با بیان اینکه در مباحث هسته ای و موضوعات مرتبط با این مسئله مانند   FATF نیز آنها فقط در صدد تحت فشار قرار دادن ایران برای کسب امتیاز و عقب نشینی از مواضع خود هستند که به وضوح در موضوعات مختلف قابل مشاهده می باشد، تصریح کرد: در حالی که جمهوری اسلامی ایران کاملا به توافقات و معاهدات بین المللی پایند بوده و برخی موارد فراتر از توافقات نیز عمل کرده ولی طرف غربی حاضر نیست که بر سر قول های خود باقی بماند .

نماینده مردم فلاورجان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در مبارزه با تروریست پیش قدم بوده و این را نیز در عمل ثابت کرده ،‌افزود: ایران همواره از مجامع بین المللی نیز خواستار برخورد با حامیان اصلی تروریست ها و تامین کنندگان منابع مالی آنها بوده است، ولی با توجه به روابط پشت پرده این جریانات کمتر با آنها برخورد شده است.

وی با بیان اینکه در حالی که ایران بر مقابله با تروریست و حامیان اصلی آنها تاکید دارد، طرف مقابل با عناوین واهی و بدون پشتوانه سعی در تحت فشار قرار دادن تجارت و اقتصاد ایران را دارد، بیان داشت: مسئله FATF   نیز در این راستا است تا معادلات و معاملات بانکی و مالی ایران را دچار وقفه و مشکل کند تا به خوبی نتواند معاملات بانکی و پولی خود را با دیگر کشورها انجام دهد.

 موسوی لارگانی با اشاره به اینکه فشارهای فراوانی در موضوع تصویب برجام در خصوص معاملات بانکی و مالی ایران به کشورمان وارد کردند ولی باز هم شاهد هستیم که گشایش مطلوبی در خصوص مسائل بانکی و مالی صورت نگرفته است، تاکید کرد: تحریم، تهدید و فشار به ایران برای عقب نشینی از مواضع اصولی به هیچ عنوان به نتیجه نخواهد رسید، چرا که ایران با توانمندی و تکیه بر توانایی های داخلی خود در مقابل این تحریم ها ایستادگی کرده و امروز شاهد پیشرفت های فراوانی در زمینه های مختلف هستیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادیبا تاکید بر اینکه این تحریم ها و تهدیدها و عهد شکنی ها باعث تقویت و توانمندی ایران شده است، گفت: روندی که غرب برای تحت فشار قرار دادن ایران در موضوع FATF   در پیش گرفته با توجه به تمامی اقداماتی که ایران برای حل این مسئله انجام داده است به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و باید تذکرات لازم به این غرب در این خصوص داده شود.

حسینی شاهرودی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات 34067511/5/2016 5:31:11 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103605518145_Thum.jpgمحمدعلی وکیلی سیدحسن حسینی شاهرودی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات
حسینی شاهرودی بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات

 

  حسینی شاهرودی تاکید کرد:

 فشار غربی ها به ایران برای امتیاز گیری بوسیله FATF  / بدعهدی های غرب در خصوص مسائل بانکی و پولی را باید جدی گرفت

سید حسن حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص " خارج نشدن ایران از لیست سیاه FATF  با توجه به اقدامات مثبت و سازنده کشورمان " ، گفت: بعد از اینکه جمهوری اسلامی ایران تمامی شرایط  این به اصطلاح سازمان بین دولتی را پذیرفت و آن را انجام داد ، مطمئنا ما نیز خواهان پایبندی کشورهای غربی و طرف برجام برای اجرای توافقات خود هستیم، ولی تمدید شرایط تعلیق ایران در FATF   نشان داد که آنها خواستار ادامه روند فشار و امتیاز گیری از ایران هستند.

وی با بیان اینکه غربی ها اعلام کرده بودند که در صورت انجام امور مرتبط با مسئله FATF    از سوی ایران تمام مشکلات و مسائل برطرف و ایران از لیست سیاه خارج خواهد شد، تصریح کرد: اما تعلیق این وضعیت نشان از دست های برای تحت فشار قرار دادن ایران در مسائل مالی اقتصادی و تجاری دارد، تا کشورمان نتواند به خوبی در بازارهای جهانی به مبادلات تجاری و بازرگانی بپردازد.

نماینده مردم شاهرود با تاکید بر اینکه غرب به دنبال این است که ایران را در شرایط نامطلوب قرار دهد تا با اعمال تهدید و فشار بتواند از ایران امتیاز کسب کند،‌ افزود: جمهوری اسلامی ایران طی این سالهای به توافقات انجام شده پایبند بوده و به هیچ عنوان نقضی در امور مرتبط با برجام نداشته است، اما شاهد بدعهدی طرف های مقابل به توافقات می باشیم.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود و اقدامات و برنامه های که غرب و آمریکا علیه ایران اعمال کرده اند، آنچه که مشخص است که در این بین چیزی عاید ایران نمی شود و سیستم پولی و بانکی ایران با مشکلاتی مواجه می شود،‌اظهار داشت: مطمئنا غرب و آمریکا در موضوع مسائل بانکی و مالی سعی در فشار به ایران دارند و به فکر منافع خود و کشورهای سرمایه داری هستند و سیاست های آنها به گونه ای که در خصوص برجام در حال اجرا است، می باشد و طبعا موسسات مالی و بانکی نیز به پیروی از آنها عمل خواهند کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی با اشاره به اینکه بدون شک با توجه به اشکال در مباحث مالی و پولی ما نمی توانیم شاهد رد و بدل کردن پول باشیم و به همین خاطر مجبور به تهاتر و مبادله کالا به کالا خواهیم بود که این امر به ضرر کشورمان خواهد بود،‌ بیان داشت: با توجه به اینکه هزینه های فراوانی را بابت برجام و تصویب آن پرداخت کرده ایم و به تمامی مفاد این توافق نامه پایبند بوده ایم انتظار داریم که طرف غربی نیز در این خصوص همکاری لازم را داشته، به تعهدات خود پایبند و از ادامه روند فعلی دست بر دارد. 

ابوالفضل حسن بیکی 3406756/25/2016 1:17:16 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100689874533_Thum.jpg
ابوالفضل حسن بیکی

 

حسن بیگی عنوان کرد:

 تلاش آمریکا برای عقب نشینی ایران از مواضع خود بوسیلهFATF  / لزوم اتخاذ مواضع و تصمیمات مناسب برای پاسخ گویی به بدعهدی طرف غربی

ابوالفضل حسن بیگی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص " خارج نشدن ایران از لیست سیاه FATF  با توجه به اقدامات مثبت و سازنده کشورمان "، اظهار داشت: در جریان اجلاس سالانه گروه ویژه اقدام مالی FATF در اسپانیا، آمریکای ها دولت ترامپ رایزنی های گسترده ای با حمایت برخی کشورهای متخاصم ایران برای وضع مجدد اقدامات مقابله ای به راه انداختند که شاهد دستاوردهای نه چندان مطلوب برای کشورمان بودیم.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه به اجرای معاهدات و توافق نامه های بین المللی پایبند بوده و به هیچ عنوان در این مسیر کوتاهی نکرده و به تمامی مفاد این توافق ها را عملی کرده است، گفت: مسائل مرتبط با این موضوع از سوی کشورمان به نحو احسن اجرایی شده ، ولی طرف غربی به مانند همیشه عهدشکنی کرده و خواستار تعلیق وضعیت موجود و ادامه بررسی ها شده است.

حسن بیگی با بیان اینکه طرف غربی به سرکردگی آمریکا و رئیس جمهور جدید این کشور سعی در ایجاد نقض و اشکال در روند انجام این توافقات دارد، بیان داشت: ایران همواره از توافقات بین المللی حمایت کرده و افکار عمومی دنیا نیز بر این تاکید دارند که ایران در اجرای مسائل و تعهدات کوتاهی نکرده ، اما باز هم شاهد عدم پایبندی به توافقات از سوی غرب هستیم.

نماینده مردم دامغان با تاکید بر اینکه در این بین آمریکا در مسائل مالی و بانکی سعی در تحت فشار قرار دادن ایران برای امتیاز گیری و عقب نشینی کشورمان از مواضع خود دارد، افزود: آنها سعی می کنند که اینگونه القا شود که ایران در روند اجرای برجام ایراد بوجود می آورد در حالی که همه دنیا می داند که اینگونه نیست و کشورمان حتی فراتر از معاهدات به برجام عمل کرده است.

وی با بیان اینکه انها تلاش می کنند با بهانه های واهی ایران را تحت فشار قرار دهند و حال مسائل بانکی و پولی را دستاویزی برای این امر قرار داده اند، تصریح کرد: باید مسائل و مشکلات مالی و بانکی در اسرع وقت برطرف گردد و FATF   از ادامه روند فعلی جلوگیری نماید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اقدامات سازنده و مثبت ایران در خصوص خواسته های این سازمان در خصوص مسائل بانکی ، خواهان حذف نام ایران از لیست سیاه FATF   شد و ادامه روند فعلی را ظلمی آشکار به مردم ایران با توجه به انجام همه تعهدات دانست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet