هدر موبایل
1396/04/06 11:04:43
سرویس سیاسی
دهقانی فیروزآبادی:

ماجرای قطر نیات واقعی سعودی را به اردوغان نشان داد / ریاض در تدارک کودتا در قطر است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان اردوغان در روز عیدفطر گفت: بحران قطر و عربستان به زمینه ای برای نشان دادن نیات واقعی ریاض و نگاه سعودی ها به آنکارا تبدیل شده است.
ماجرای قطر نیات واقعی سعودی را به اردوغان نشان داد / ریاض در تدارک کودتا در قطر است نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان اردوغان در روز عیدفطر گفت: بحران قطر و عربستان به زمینه ای برای نشان دادن نیات واقعی ریاض و نگاه سعودی ها به آنکارا تبدیل شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201611106512623616.jpg ماجرای,قطر,نیات,واقعی,سعودی,را,به,اردوغان,نشان,داد,/,ریاض,در,تدارک,کودتا,در,قطر,است Icana

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به انتقادات اردوغان از شروط سعودی برای قطر گفت: ترکیه در حال لمس واقعیات رویکرد خصمانه رژیم سعودی در خاورمیانه است.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: بحران قطر و عربستان به زمینه ای برای نشان دادن نیات ریاض و نگاه سعودی ها به شخصیت رجب اردوغان تبدیل شده است.

وی در ادامه افزود: سعودی ها به هرقیمتی دنبال سلطه گری بر کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه هستند تا جایی که چشم دیدن آرامش و ثبات ترکیه را ندارند کمااین که در ماجرای کودتا علیه رئیس جمهوری ترکیه مداخله داشتند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قطع ارتباط قطر با ایران و ترکیه همراه با تعطیلی الجزیره مقدمات کودتا علیه پادشاه قطر است.

وی تصریح کرد: سعودی ها از عملکرد شبکه الجزیره در زمان وقوع بیداری اسلامی و نوع انعکاس تحولات مصر به شدت خشمگین شدند و حالا در فکر انتقام از بازوی رسانه ای قطر هستند.

انزوای ریاض نتیجه دیکته پرغلط سعودی

دهقانی فیروزآبادی گفت: عربستان در نهایت دنبال دیکته خواسته های سعودی است اما این رویکرد انزوای ریاض در خاورمیانه را تشدید خواهد کرد و حقایق جاه طلبانه ریاض را به نمایش می گذارد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی در طول چند سال اخیر به شدت نگران فریب اردوغان توسط سعودی ها و برنامه های شوم برای به آتش کشیدن آنکارا بوده است اما امروز بحران قطر نیات واقعی عربستان را نشان می دهد.

این نماینده مجلس دهم با بیان این که راهبرد کلان جمهوری اسلامی احترام به حق حاکمیت کشورهای منطقه است ، گفت: ایران به عنوان لنگرگاه ثبات و آرامش خاورمیانه خواهان توسعه و شکوفایی روابط کشورهای منطقه است .

وی خاطرنشان کرد: واقعیات میدانی خاورمیانه موضوعی نیست که سعودی ها توانایی تغییر آن را داشته باشند و راهبردهای ریاض در عراق ، سوریه ، یمن و حتی قطر شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت  به نقل از الجزیره،  رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی روزعید فطر از موضع دوحه در قبال ۱۳ خواسته کشورهای محاصره‌کننده قطر حمایت کرد.

رجب طیب اردوغان تاکید کرد: «درخواست کشورهای محاصره‌کننده قطر برای بستن پایگاه نظامی ما در این کشور، بی‌احترامی به ترکیه است.»

 پیش از این، کویت فهرستی از درخواست‌های عربستان سعودی و همپیمانانش را برای عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی خلیج فارس، در اختیار قطر قرار داد.قطع روابط با ایران، تعطیلی شبکه الجزیره و برچیده شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله فهرست درخواست‌های عربستان و دیگر کشورهای عربی از قطر است.

در این سند آمده است قطر باید فورا پایگاه نظامی ترکیه را در این کشور ببندد .در سندی که در اختیار قطر قرار گرفته همچنین مقدار نامشخصی غرامت از این کشور درخواست شده است./

پایان پیام

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet