هدر موبایل
1396/04/09 09:07:10
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس انتقاد کردند:

دوختن کیسه برای جیب مردم با افزایش غیرقانونی شهریه مدارس غیردولتی

نمایندگان مجلس معتقدند اضافه کردن شهریه مدارس غیردولتی بدون مجوز از معاونت مشارکت‌های وزارت آموزش و پرورش کاملا غیرقانونی است.
دوختن کیسه برای جیب مردم با افزایش غیرقانونی شهریه مدارس غیردولتی نمایندگان مجلس معتقدند اضافه کردن شهریه مدارس غیردولتی بدون مجوز از معاونت مشارکت‌های وزارت آموزش و پرورش کاملا غیرقانونی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201706103707006297.jpg دوختن,کیسه,برای,جیب,مردم,با,افزایش,غیرقانونی,شهریه,مدارس,غیردولتی Icana

خبرگزاری خانه ملت، سرویس فرهنگی _ مریم ابوفاضلی ؛ طبق اعلام آموزش و پرورش شهر تهران، شهریه مدارس غیردولتی بر اساس ساعات مصوب هریک از پایه‌های تحصیلی و فوق برنامه مدارس تعیین می‌شود. اگرچه برخی مدارس شهریه مصوب را رعایت می‌کنند اما در اغلب مدارس غیردولتی تهران میزان رقم دریافتی از خانواده‌ها بسیار بالاتر از ارقام مصوب آموزش و پرورش است.

مشاور عالی رئیس سازمان مدارس غیردولتی اردیبهشت ماه امسال گفته بود: اجرای الگوی شهریه در شهرستان‌ها بهتر انجام می‌شود و مشکلات کمتری پیرامون آن داریم اما بحث جدی عمدتاً مربوط به شهر تهران است. طی دو سه سال اخیر تلاش کردیم به سمت واقعی کردن شهریه مدارس غیردولتی پیش برویم.

افزایش هزینه مدارس غیر انتفاعی در حالی به یکی از دغدغه های خانواده ها تبدیل شده است که مرضیه گرد رئیس سازمان مدارس غیر دولتی، بارها اعلام کرده است که با مدارسی که بیش از مبلغ مصوب آموزش و پرورش را دریافت کنند برخورد خواهد شد.

در همین راستا، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه شهریه‌های مدارس غیردولتی مشخص است، تصریح کرد: اگر مدارس غیردولتی در این زمینه تخطی کنند و آموزش و پرورش رسیدگی نکند، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ورود می‌کند.

در این باره عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است: اضافه کردن شهریه مدارس غیردولتی بدون مجوز از معاونت مشارکت‌های وزارت آموزش و پرورش کاملا غیرقانونی است.

همچنین رییس کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس از وزارت آموزش و پرورش خواست تا با اخذ شهریه‌های غیرقانونی در مدارس برخورد جدی داشته باشد.

با این حال، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیشنهاد داد: آموزش و پرورش باید جلوی این اتفاق را گرفته و توجه کند تا چنین تخلفاتی صورت نگیرد.

مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نیز در جوابیه‌ای اعلام کرده است: اخذ هرگونه وجهی بابت فعالیت‌های خارجی از برنامه هفتگی از دانش آموزان غیرداوطلب ممنوع است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره  افزایش غیرقانونی شهریه مدارس غیردولتی در پایتخت نظرات خود را عنوان کردند که در ادامه می‌خوانید.

فاطمه سعیدی: رعایت نشدن الگوی شهریه مدارس غیردولتی کاملا غیرقانونی است/ اجازه افزایش بی‌رویه شهریه‌ها را نخواهیم داد

فاطمه سعیدی 3406756/26/2016 11:41:21 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606107773343760_Thum.jpg
فاطمه سعیدی

فاطمه سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به رعایت نشدن الگوی شهریه مدارس غیردولتی در پایتخت گفت: اضافه کردن شهریه مدارس غیردولتی بدون مجوز از معاونت مشارکت‌های وزارتخانه کاملا غیرقانونی است و معاونت مشارکت‌ها و مدارس غیردولتی باید آن را به مدارس اعلام کند که مشخص شود بر اساس چه درصدی بر چه مبنا و دلیلی می‌توانند شهریه را اضافه کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با انتقاد از اینکه برخی از مدارس به خاطر کلاس‌های فوق برنامه شهریه‌ها را بالا می‌برند، افزود: برخی از مدارس به دانش‌آموزان فشارهایی را می‌آورند و حتی زمان تفریح و استراحت دانش‌آموزان را می‌گیرند و جای سوال است که این کلاس‌ها چقدر می‌تواند فایده داشته و در ارتقاء علمی دانش‌آموزان مؤثر باشد و به بهانه این کلاس‌ها، شهریه‌ها را اضافه می‌کنند.

دبیر کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد افزایش شهریه‌ها در مدارس غیردولتی تصریح کرد: در سال گذشته بسیاری از اولیا به افزایش شهریه‌ها معترض بودند که وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به این مسئله ورود کرده و حتی برخی از شهریه‌ها  برگردانده شد.

سعیدی با تاکید بر اینکه امسال اجازه نخواهیم داد که شهریه‌ها بی‌رویه و بی‌دلیل اضافه شود، خاطر نشان کرد: اگر شهریه مدارس غیردولتی بالا رود،  مطمئناً معاونت مشارکت‌ها این مسئله را ابلاغ خواهد کرد و رسانه‌ای و اعلام عمومی می‌شود تا خانواده‌ها متضرر نشوند.

وی خطاب به خانواده‌های دانش‌آموزان گفت: برخی از کلاس‌هایی که فرزندان خود را ثبت‌نام کرده و بابت آن پول می‌دهند ضرورتی ندارد؛ محتوای کتاب‌های درسی و معلمان مورد تائید وزارت آموزش و پرورش جذب مدارس غیردولتی هستند و برگزاری هر کلاسی نیز باید دلیلی داشته باشد و  خانواده‌ها مطمئن باشند جلوی این شهریه گرفتن‌های بی‌رویه و برگزاری برخی از کلاس‌ها و اردوها گرفته خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه درصد افزایش کلاس‌ها و شهریه‌های مدارس غیردولتی در تهران بیشتر از شهرستان‌ها  است، تصریح کرد: کمیسیون و وزارتخانه تنها بر تخلفات این‌چنینی در پایتخت تمرکز نمی‌کند و مطمئناً اگر در شهرستان‌ها نیز تخلف صورت گیرد حتماً با آن برخورد می‌شود.

میرزاده: کمیسیون آموزش مجلس به موضوع شهریه‌های غیرقانونی مدارس غیردولتی ورود می‌کند

حمایت میرزاده 3406756/29/2016 3:03:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108060591505_Thum.jpgسیدحمایت میرزاده
حمایت میرزاده

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره افزایش غیرقانونی شهریه مدارس غیردولتی در پایتخت گفت: در آموزش و پرورش،  واحدی به نام امور مدارس غیر دولتیوجود دارد که وظیفه آن، بازرسی، نظارت و مجوز دادن به مدارس غیر دولتی است؛ این واحد معمولا هر سال بر اساس شاخص‌هایی اطلاعات را از مدارس غیردولتی گرفته و بر اساس آن و شهریه سال قبل و  کیفیت آموزش در مدارس، شهریه را تعیین می‌کنند و مدارس  نیز موظف هستند همین مبلغ شهریه تعیین شده را از اولیا اخذ کنند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهریه‌ها بر اساس فرمول خاصی تعیین می‌شود، ادامه داد: آموزش و پرورش بعد از تعیین  شهریه در شکلی خاص آن را مهر و امضا کرده و مدارس موظفند آن را در معرض دید والدین دانش‌آموزان نصب کنند تا اولیا هنگام ثبت‌نام این مصوبه آموزش و پرورش را مشاهده کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه ایراد قانونی به یکسان نبودن  شهریه‌ مدارس غیردولتی وارد نیست، تصریح کرد: به دلیل آنکه  سابقه کاری دو مدرسه یکی نیست و فعالیت‌ها و خدماتی که در هر مدرسه ارائه می‌شود مانند هم نیست، شهریه‌ها بر اساس درخواست‌ها و انتظارات اولیا تعیین می‌شوند، نهایتاً آموزش و پرورش بر اساس این اطلاعات مبلغ فوق‌برنامه و شهریه و ... را تعیین می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه مدارس موظفند اطلاعات شهریه و مبلغ فوق برنامه را در معرض دید اولیا قرار دهند، خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه این دستورالعمل با مهر و امضای آموزش و پرورش زده شده و بر اساس اصولی مشخص شده است، اگر اطلاعات نصب شده باشد و خلاف آن اتفاق بیفتد، باید والدین آن را مطالبه کنند و اگر کسی به داد آنها نمی‌رسد، به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان خادم ملت منعکس کنند و  ما در خدمت آنها هستیم.

میرزاده در خصوص اینکه برخی از مدارس ابتدا شهریه مصوب و تائید شده را گرفته و بعد از مدتی چکی را اضافه‌تر از شهریه تائید شده می‌گیرند گفت: دو بحث مطرح است یکی بحث شهریه ثابت و مشخص است که ابتدا گرفته می‌شود و یکی هم بحث شهریه فوق برنامه‌ها است و آموزش و پرورش مشخص می‌کند برای کدام فعالیت‌ها چه میزان می‌توانند از والدین شهریه دریافت کنند و اولیا باید آن را بدانند و بر این اساس از والدین پول گرفته  می‌شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هماهنگی بین مدیر مدارس و اولیای دانش آموزان در اختیار خود آنها است که اولیا آن را به صورت یکجا پرداخت کنند یا قسطی؛ با این حال اگر در این میان شکایتی وجود دارد و آموزش و پرورش به آن رسیدگی نمی‌کند، اولیا می‌توانند شکایت خود را به آدرس کمیسیون بفرستند تا رسیدگی کند.

زاهدی: تخلف از مصوبه تعیین شهریه در مدارس غیرقانونی است/ وزارت آموزش برخورد جدی کند

محمدمهدی زاهدی 3406756/26/2016 10:32:46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108003920432_Thum.jpgمحمد مهدی زاهدی
محمدمهدی زاهدی

محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره  اخذ شهریه‌های غیرقانونی در برخی مدارس غیردولتی در پایتخت گفت: براساس قانونی  که سال گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، شورایی تشکیل شده و آن شورا در آموزش و پرورش برای شهریه مدارس نرخ‌گذاری می‌کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تخلف از آنچه شورا تصویب کرده، یقیناً خلاف قانون است و بایستی وزارت آموزش و پرورش با آن برخورد جدی کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در مورد بالابردن شهریه‌ها به بهانه کلاس‌های فوق برنامه در برخی از مدارس غیردولتی افزود: موارد فوق برنامه باید با نظر و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش باشد و شاید در مواردی به این کلاس‌های فوق برنامه نیاز نباشد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از وزارت آموزش و پرورش و مرضیه گُرد معاونت مدارس غیرانتفاعی درخواست کرد: برای فوق‌برنامه‌ها بخشنامه  خاصی را مجدداً ارسال کنند و حتی‌الامکان از آنها جلوگیری شود؛ در مواردی هم که نیاز است، با یک نرخ مشخصی باشد تا موجب سوء استفاده نشود.

داود محمّدی: اخذ شهریه در مدارس غیردولتی خارج از بخشنامه اعلامی غیرقانونی است

داوود محمدی تهران 34067510/19/2016 3:15:04 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610109604860005_Thum.jpg
داوود محمدی تهران

 داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره  اخذ شهریه‌های غیرقانونی در برخی مدارس غیردولتی در پایتخت گفت: با توجه به اینکه وزارت آموزش و پرورش برای شهریه مدارس غیردولتی برنامه‌ریزی کرده و همه فاکتورها را در این زمینه در نظر می‌گیرد بنابراین بخشنامه‌ صادره لازم  الاجراست و همه باید تابع آن باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس  با بیان اینکه مدارسی که شهریه را بالا می‌برند، کاملا خلاف عمل کرده و باید با آن‌ها برخورد شود، از تخلف برخی مدارس غیردولتی و افزایش شهریه‌ها به عناوین مختلف انتقاد کرد و گفت: مدارس نمی‌توانند با عناوین مختلف و متعددی  که در عمل نیز محقق نمی‌شود، پول دریافت کنند؛ اگر بخواهند تحت این عناوین پول بگیرند، تخلف است و باید به لحاظ قانونی با آنها برخورد شود و از وزارتخانه نیز می‌خواهیم به طور جدی و سریع  به حل این مسئله بپردازد.

عضو کمیته فرهنگ و تربیت اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش، کمیته بازرسی و تشکیلات ثبت‌نام و نهادهایی که در این زمینه موثر هستند، باید توجه بیشتری در همه استان‌ها داشته باشند تا این تخلفات صورت نگیرد؛ معمولاً این گونه تخلفات در شهرستان‌ها و استان‌های دیگر کمتر از تهران است و در برخی از مناطق پایتخت تخلفات بیشتر بوده است که لازمه آن برخورد به موقع و جدی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در این زمینه آمار دقیقی نداریم، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بعد از امتحانات، فصل ثبت نام است  بنابراین باید پیگیری‌ها در این زمان‌ها انجام شود؛ یعنی تذکرات لازم داده  و از مدارس خواسته شود که حتماً این مسئله را رعایت کنند و قبل از اینکه اتفاق بیفتد جلوی آن گرفته شود و اینطور نباشد که منتظر باشیم افزایش شهریه اتفاق بیافتد و بعد پیگیر آن شده و برخورد کنیم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: قبل از افزایش شهریه مسئولان مدارس غیرانتفاعی و غیردولتی باید توجیه باشند که چگونه عمل  کنند و ثبت‌نام را در شرایطی انجام دهند که مردم دچار نگرانی نشوند و اکنون زمان برخورد آن قبل از اینکه اتفاق بیفتد، است./

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش پاسخ داد: به استناد بند 11 دستورالعمل اجرایی تعیین شهریه سال تحصیلی 97-96 به شماره 218963 مورخ 9 اسفند 95 مصوبه دومین جلسه شورای نظارت مرکزی مورخ 2 اسفند 95 به جز شهریه مصوب برنامه هفتگی (ساعات مصوب شورای عالی آموزش و پرورش و فوق برنامه) اخذ هرگونه وجهی بابت فعالیت‌های خارجی از برنامه هفتگی از دانش آموزان غیرداوطلب ممنوع است و برای دانش آموزان داوطلب فقط با پیشنهاد انجمن و اولیا و مربیان مدرسه، تصویب شورای تعیین شهریه شهرستان/ منطقه/ ناحیه و تایید نهایی شورای نظارت استان امکانپذیر می‌باشد. ضمناً در صورت عدم رعایت ضوابط و مقررات در میزان شهریه اعلام شده مطابق مواد 34 و 35 قانون تاسیس با متخلفین برخورد می‌شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet