هدر موبایل
1396/04/07 11:38:01
سرویس سیاسی
محبی نیا:

تردید ترکیه در رفاقت با عربستان / سرایت تنش قطر به رفتار آنکارا در سوریه

نایب رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که آنکارا در مقابل ریاض از دوحه حمایت خواهد کرد،گفت: تنش قطر با ریاض روی رفتار ترکیه در سوریه تاثیر می گذارد.
تردید ترکیه در رفاقت با عربستان / سرایت تنش قطر به رفتار آنکارا در سوریه نایب رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که آنکارا در مقابل ریاض از دوحه حمایت خواهد کرد،گفت: تنش قطر با ریاض روی رفتار ترکیه در سوریه تاثیر می گذارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100402142188.jpg تردید,ترکیه,در,رفاقت,با,عربستان,/,سرایت,تنش,قطر,به,رفتار,آنکارا,در,سوریه Icana

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با وخیم خواندن وضعیت جدل های عربستان با قطر گفت:  عربستان از هر ابزاری برای حفظ سیطره بر کشورهای حاشیه خلیج فارس و دنیای عرب استفاده می کند و همین نقطه به سوژه تنش آنکارا با ریاض تبدیل شده است.

نماینده مردم شاهین دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی گفت: ترکیه ، قطر ، امارات متحده عربی و عربستان هرکدام منافعی را در جنگ سوریه دنبال می کردند اما امروز جنگ قدرت آنها را دچار اختلاف کرده است.

وی در ادامه افزود: همان گونه که در جنگ لیبی گروه های مورد حمایت ترکیه و قطر با گروه های مورد حمایت امارات و عربستان درگیر شده اند ، قابل پیش بینی است که همین صف بندی در جنگ سوریه نیز به وقوع بپیوندد.

نایب رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس گفت: سعودی ها هرگز چشم دیدن ترکیه را نداشته اند و ما می توانیم ردپای این موضوع را در شروط 13گانه برای قطر به وضوح مشاهده می کنیم.

وی با پیش کشیدن بازگشایی مرزهای ترکیه با سوریه تصریح کرد: دولت ترکیه در عین فاصله گرفتن از رژیم سعودی به طور ضمنی در حال نزدیک شدن به دمشق است.

محبی نیا گفت:  با تسهیلاتی که ترکیه درجهت تردد شهروندانی سوری ایجاد کرده است نوع نگاه مردم این کشور بهبود خواهد یافت.

وی ضمن اشاره به موفقیت های ارتش سوریه در شکست تروریست های تکفیری گفت: روی دیگر رفتار ترکیه این است که امنیت در مرزهای این کشور با سوریه برقرار شده آنکارا می تواند اطمینان داشته باشد که تروریست های تکفیری امنیت این کشور را مورد تهدید جدی قرار نمی دهند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، مرزهای ترکیه به روی پناهجویان سوری که قصد دارند با بازگشت به شهرهایشان در سوریه عید فطر را در کنار خانواده هایشان باشند، باز شد. دولت ترکیه گفته است که مرزهایش با سوریه تا ماه سپتامبر باز خواهند بود و پناهجویان سوری که اکنون برای عید فطر به شهرهایشان باز می گردند، اجازه دارند که به ترکیه برگردند.

برای برخی از کودکان سوری که در ترکیه متولد شده اند این نخستین بار است که به میهن شان باز می گردند. بیش از ۱۷۰ هزار کودک سوری در چند سال گذشته که جنگ در این کشور آغاز شده در ترکیه متولد شده اند. ترکیه دو سال پیش مرزهایش با سوریه را بست و بجز موارد خاص و اضطراری اجازه عبور و مرور پناهجویانی که از جنگ می گریختند را نمی داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet