ایام محرم 1398
1388/04/08 17:02:00
سرویس بین الملل
از سوی مشاور رییس جمهوری در امور زنان و خانواده صورت گرفت

تشریح تجربیات ایران در توانمند سازی زنان در اجلاس عدالت در سلامت

**مشاور رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تجربیات ایران در توانمند سازی زنان را در جلسه عمومی کمیته فرعی اجلاس تحقق عدالت در سلامت در آسیا تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"زهره طبیب زاده" بعد از ظهر امروز (دوشنبه)، به عنوان سخنران دوم جلسه عمومی کمیته فرعی اجلاس روسای مجالس کشورهای آسیایی، تجربه ایران در توانمندسازی زنان را تشریح کرد.

طبیب زاده تصریح کرد: یکی از اهداف استراتژیک ما، افزایش دسترسی و توسعه خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و امید به زندگی برای توسعه پایدار است.

وی با بیان اینکه، توسعه یافتگی اقتصادی، قدرت سیاسی و  یک رویکرد منطقی، سلامت آحاد جامعه را به ارمغان خواهد آورد، گفت: در کشورهای توسعه یافته که متاثر از نظام سلطه است شرایط اقتصادی نیز تابعی از عوامل دیگر است.

مشاور رئیس جمهور گفت: تا هنگامی که تبعیض، ظلم و نابرابری در جهت گیری‌های بین المللی حاکم است، برنامه‌های منطقه‌ای نمی‌تواند زیرساخت‌های لازم برای بهداشت سالم را فراهم آورد.

طبیب زاده با اشاره به این مطلب که قربانی اصلی جنگ‌ها و ایجاد اغتشاشات نظامی، زنان و کودکان هستند، افزود: چگونه با اتکاء به شعارهای بین‌المللی و بمباران شیمیایی و کمبود مواد غذایی می‌توان راجع به ارتقای وضعیت و سلامت اندیشید. رخدادهای فوق اثرات مستقیم در شاخص سلامت باقی خواهد گذشت و به همین دلیل در عراق‌، افغانستان و فلسطین شاهد چنین معضلاتی هستیم.

طبیب زاده تصریح کرد: اختصاص 12 میلیارد برای خرید تسلیحات، با توجه به اینکه سال بحران بهداشت و سلامت تلقی می‌شد، می‌توانست صرف ارتقای بهداشت شود.

وی افزود: هر چه افراد به مدت طولانی در شرایط اقتصادی پرتنش زندگی کنند به همان نسبت از لحاظ فیزیکی و روحی نحت فشار قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه ایران با توجه به تمدن کهن خود به سلامت به عنوان واجب دینی نگاه می‌کند گفت: پس از انقلاب تلاش مجریان برای طراحی الگوی مناسب برای مهار بیماری‌ها در مورد زنان و کودکان بوده است.

طبیب زاده سلامت جامعه را در گرو سلامت خانواده و محور سلامت خانواده را زنان دانست.

مشاور رئیس جمهور همچنین در سخنانش بخش‌هایی از موفقیت‌ها و تجربیات کشورمان را برشمرد که از آن جمله می‌توان به خوداتکایی و خودباوری، افزایش امید به زندگی، ایجاد خانه‌های بهداشت روستایی، پوشش حداکثری پزشک خانواده، ایجاد شبکه رابط بهداشت در نواحی فقیر و حاشیه نشین شهری، افزایش دسترسی به آب آشامیدنی، دسترسی به فاضلاب بهداشتی، بیمارستان اختصاصی مادر و کودک، کاهش مرگ و میر کودکان و تقویت و توسعه ورزش همگانی اشاره کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet