شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/25 10:07:00
سرویس سیاسی

باهنر: اجلاس دریای خزر بیانگر راهبرد ایران در ایجاد همگرایی از طریق گفتگو و تفاهم است

نایب رئیس مجلس با اشاره به برگزاری موفق اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: این اجلاس بیانگر راهبرد جمهوری اسلامی ایران در ایجاد همگرایی از طریق گفتگو و تفاهم در سطوح مختلف منطقه ای و جهانی بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدرضا باهنر که ریاست جلسه علنی روز چهارشنبه را برعهده داشت در نطق پیش از دستور خود تصریح کرد: اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر که روز گذشته در تهران برگزار شد موفقیت های قابل توجهی را در پی داشت.

وی افزود: اعلامیه تهران اولین اعلامیه ای بود که با نظر اجماعی سران تدوین و منتشر شد.

نایب رئیس مجلس اظهار داشت: تاکید بر همکاری های اقتصادی جمعی بین کشورها، تلاش برای عاری نگه داشتن منطقه از سلاح های هسته ای و کشتار جمعی، تاکید بر حق کشورها در دستیابی به فناوری هسته ای در جهت استفاده صلح آمیز از آن، ممنوعیت استفاده از خاک هر کدام از کشورها بر علیه دیگری و تشکیل منظم و سالیانه نشست سران بخشی از توافق های مهمی است که در بیانیه مذکور به آنها اشاره شد.

باهنر با بیان اینکه این اجلاس و مذاکرات انجام شده آثار مهمی بر ارتقای همکاری جمعی بین کشورهای منطقه خواهد داشت، یادآور شد: ملاقات های دو جانبه روسای جمهوری کشورهای مهمان با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری کشورمان و تاثیر آن بر روابط دو جانبه و رسیدن به توافقات دو جانبه یکی دیگر از آثار مهم و جنبی این اجلاس بود.

وی خاطرنشان کرد: آثار مثبت و سازنده برای تفاهم و همکاری بین کشورهای عضو در صلح و امنیت برای منطقه و جهان از دیگر نتایج این اجلاس بود و یکی دیگر از موارد قابل اشاره خنثی سازی عملیات روانی و شگردهای تبلیغاتی به ویژه از سوی رسانه های غربی بود که تلاش های زیادی برای عدم موفقیت اجلاس و خصوصا عدم حضور رئیس جمهور روسیه داشتند که این همه خنثی شد و به همین دلایل خبر اجلاس سران منطقه دریای خزر در 24 ساعت گذشته در صدر اخبار رسانه های مهم جهان قرار داشت.

باهنر گفت: این اجلاس بیانگر راهبرد جمهوری اسلامی ایران در ایجاد همگرایی از طریق گفتگو و تفاهم در سطوح مختلف منطقه ای و جهانی بود.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: موفقیت های مذکور که از جمله موفقیت های دیپلماسی فعال دولت جمهوری اسلامی ایران است را به دست اندرکاران و خصوصا رئیس جمهور محترم تبریک عرض می کنیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet