هدر موبایل
1396/04/12 11:23:20
سرویس اقتصادی
خانه ملت بررسی می کند ؛

املای پرغلط بازار مسکن / خواب شیرینی که برای گرانی بی سروصدای مصالح ساختمانی دیده شد

در حالی که دولت هر روز از ارائه برنامه تازه ای برای رونق بخش مسکن خبر می دهد، برخی تلاش ها برای افزایش بی سر و صدای مصالح چه معنایی دارد؟
املای پرغلط بازار مسکن / خواب شیرینی که برای گرانی بی سروصدای مصالح ساختمانی دیده شد در حالی که دولت هر روز از ارائه برنامه تازه ای برای رونق بخش مسکن خبر می دهد، برخی تلاش ها برای افزایش بی سر و صدای مصالح چه معنایی دارد؟ https://cdn.icana.ir/d/019/201603109473502828.jpg املای,پرغلط,بازار,مسکن,/,خواب,شیرینی,که,برای,گرانی,بی,سروصدای,مصالح,ساختمانی,دیده,شد Icana

خبرگزاری خانه ملتسرویس اقتصادیسید علی میری؛ بازار راکد مسکن و خبرهای عجیب و غریبی که هر روز تکانه ای به بازار می دهد. یک روز خبر از مالیات بر خانه های خالی می رسد ، روز دیگر در خبرها می آید که قرار است که از نوسازها هم مالیات گرفته شود و 2روز پیش هم خبر رسید که گرانی به در خانه ی شن و ماسه ومصالح ساخت رسیده است .  سوال اینجاست : این میان تکلیف خریدار و فروشنده چیست؟


ماجرا از چه قرار است؟!
روز گذشته خبرهایی در خصوص به میان آمدن پای شرکتی نوپا در زمینه توسعه معدن و تاثیر آن در گرانی شن وماسه به گوش رسید . ماجرا از آنجا شروع شد که کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی یک هفته ای در اعتراض به افزایش یکباره از هشت‌هزارو ٥٠٠ تومان به ١٥ هزار تومان شن و ماسه اعتراض کردند و چون اعتراض جواب آنچنانی نداد و گویا به جایی نرسیده ، انجمن تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ناچار به قبول گرانی شده است .  


و این یعنی تاثیر منفی در بازار و گران شدن 10تا 20درصدی دیگر مصالح ملکی و در نتیجه گرانی و تداوم رکود در بازار مسکن . فارق از اینکه قرار بوده این نرخ طبق مصوب سال 94 تا 12هزارتومان افزایش یابد؛ اما حالا اینکه ماجرای اصلی شائبه گرانی مصالح ساختمانی بر سر چیست و به میان آمدن این موضوعات با چه اهدافی در حال حاضر اقتصاد مسکن مطرح می شود، موضوعی است که خانه ملت آن را در مصاحبه با نمایندگان مردم در خانه ملت زیر ذره بین قرار خواهد داد .


از سوی دیگر بازار مسکن در شرایط فعلی ،جست و خیز کمی دارد و برنامه های جدید دولت با وجود کیفیت کارشناسی برخی از آنها در زمینه راه انداختن صنعت ساخت و ساز در کوتاه مدت هنوز پاسخ مثبتی به بازار نداده است؛ اما برخی کارشناسان اقتصادی همچنان به تدوام رویکرد دولت در حمایت از بخش مسکن امید دارند و معتقدند سیاست های تشویقی و نظارتی در کنار هم می تواند موثر باشد و گره بازار مسکن را باز کند .


در بازار چه می گذرد؟
با گذر از خردادماه و فصل نقل و انتقالات ، نسبت به دوماه نخست سال ، اوضاع کمی پیچیده تر شده است . برخی مالکان بیش از 10درصد اجاره بها را افزایش داده اند و برخی دیگرهم البته قدری جنبه انصاف را رعایت کرده اند و مستاجران را کمتر به زحمت افزایش اجاره بها انداخته اند. دسته دیگری هم همچون گذشته همچنان بر مبلغ رهنی پافشاری دارند ؛ اوضاع خرید و فروش ها هم چندان تعریفی ندارد و نتوانسته آنطور که باید از رکورد بیرون آید.

منطقه متراژ رهن (تومان) اجاره‌بها(تومان)
آرژانتین ساعی 68متر/ 3سال ساخت 75میلیون -
ایرانشهر 77متر/18سال ساخت 25میلیون 1میلیون و چهارصدهزار
حشمتیه 57متر 60میلیون 1میلیون تومان
میدان ولیعصر 65متر 20میلیون 2میلیون
ونک،خسروشیرین 155متر 220میلیون 3میلیون و 400هزار
آل احمد،پنجم 70متر 10میلیون 2میلیون  و 400هزار
انقلاب،دروازه دولت 52متر 10میلیون 1میلیون و 500هزار

(منبع : سامانه اطلاعات بازار املاک ایران)

تکلیف خریدار و مصرف کننده چیست؟
باز می گردیم به سوال آغازین این گزارش یعنی اینکه تکلیف خریدار ومصرف کننده چیست؟ تکلیف را دستگاه نظارتی و دولت باید مشخص کنند . خریدار بودجه اش رشد آنچنانی نمی کند ؛ فروشنده ملک هم در صورت بالارفتن قیمت ها ممکن است متضرر شود چرا که اگر بازار رشد حباب‌گونه پیدا کند دیگر نمی تواند ملکی را جایگزین ملکی که فروخته کند.


حالا در شرایطی که بیش از پیش ، اوضاع مسکن نیاز به پایش وضعیت توسط دولت دارد و بحث تورم دورقمی هم مطرح شده جای این سوال باقی است که چه کسانی ، چرا و با چه هدفی پوشه موضوعات جدید را روی میز بازار مسکن می گذارند و نظارت ویژه دستگاه های نظارتی و دولت این میان چیست؟


چرا که افزایش یکباره قیمت مصالح (وقتی غیرکارشناسی افزایش یافته و وارد دلال‌بازی می شود) از نگاهی چیزی جز ضرر عاید بازار ،خریدار و مصرف کننده نمی کند ./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet