هدر موبایل
1396/04/12 14:11:48
سرویس اجتماعی
خدادادی:

کارگاه‌های خانوادگی مشمول قانون‌کار و بیمه هستند/ دولت عهده‌دار پرداخت حق بیمه کارگران کارگاه‌های کمتر از 5 نفر

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بر اساس قانون کار کارگاه‌های خانوادگی مشمول قوانین کار و بیمه شده و نسبت فامیلی کارگر و کارفرما مانع بیمه این افراد نمی شود.
کارگاه‌های خانوادگی مشمول قانون‌کار و بیمه هستند/ دولت عهده‌دار پرداخت حق بیمه کارگران کارگاه‌های کمتر از 5 نفر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بر اساس قانون کار کارگاه‌های خانوادگی مشمول قوانین کار و بیمه شده و نسبت فامیلی کارگر و کارفرما مانع بیمه این افراد نمی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201610108192811403.jpg کارگاه‌های,خانوادگی,مشمول,قانون‌کار,و,بیمه,هستند/,دولت,عهده‌دار,پرداخت,حق,بیمه,کارگران,کارگاه‌های,کمتر,از,5,نفر Icana

سلمان خدادادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص قانون کار و اینکه آیا کارگاه‌های خانوادگی از شمول قانون کار خارج هستند یا خیر، گفت: عنوان کارگاه خانوادگی در قانون کار و تامین اجتماعی تعریف نشده، اما کارگاه متشکل از اعضای خانواده یا غیره، مشمول بیمه باید قرار گیرند، کارفرما چه سرپرست خانواده باشد یا فرد دیگر طبق قانون باید تمامی مقررات بیمه‌ تامین اجتماعی کارگران را رعایت و اجرا کند.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون کارگاه‌های زیر 5 نفر، تصریح کرد: این کارگاه‌ها که افراد تحت بیمه‌شان و تحت پوشش بیش از 5 نفر نیست از اختیارات و قانون‌های ویژه ای برخوردارند، در حقیقت تامین اجتماعی موظف به معافیت بیمه‌ای این افراد دارد بدین صورت که منابع بیمه‌ای این افراد توسط دولت پرداخته می‌شود.

وی ادامه داد: دولت در راستای کمک به کارگاه‌های کوچک و خانوادگی که عمدتا شامل این مجموعه‌ها می‌شود در تامین منابع بیمه‌ای کمک می کند، کما اینکه هیچ تفاوتی بین کارگران کارگاه‌های زیر 5 نفر و کارگاه ها بزرگتر به لحاظ برخورداری از بیمه تامین اجتماعی و سایر خدمات قانون کار وجود ندارد منتهی پرداخت برخی عوارض‌ها و بیمه کارگران کارگاه‌های زیر 5 نفر بر عهده دولت است.

خدادادی با بیان اینکه معافیت از پرداخت به معنی عدم پرداخت حق بیمه کارگران کارگاه‌های زیر 5 نفر نیست، گفت: در قانون برنامه ششم توسعه با اشاره به بدهی 120 هزار میلیاردی دولت به تامین اجتماعی، تکالیفی مشخص شد که یکی از این موارد پرداخت حق بیمه کارگران کارگاه‌های زیر 5 نفر از محل منابع دولتی است.

 این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بیمه تامین‌اجتماعی موظف به پوشش بیمه افراد مذکور بوده ضمن آنکه تمامی خدمات را هم به این آنها ارایه کند، یادآور شد: دولت در برخی موارد بدهی را پرداخت نکرده و منجر به افزایش بار مالی تامین اجتماعی شده، اما این بدهی، تامین اجتماعی را از انجام وظایف خود نباید بازدارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هیچ یک از دستگاه‌ها نباید کارگاه‌ها را به دلیل کوچکی یا خانوادگی از خدمات بیمه‌ای و سایر خدمات محروم سازد، در صورتی که همسر کارفرما هم در کارگاهی مشغول به کار باشد، کارفرما و تامین اجتماعی موظف به بیمه این فرد هستند، در حقیقت وجود نسبت های فامیلی مانع بیمه این افراد نمی‌تواند شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی چندی پیش عنوان کرد که طبق قانون کار کارگاههای خانوادگی از شمول قانون کار خارج است ولی اگر یک نفر به غیر از اعضای خانواده در کارگاه مشغول به کار شود این کارگاه از ردیف کارگاههای خانوادگی خارج و کارفرما موظف است مقررات کار را اجرا کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet