انتخابات ریاست جمهوری
1396/04/13 09:16:00
سرویس اقتصادی
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با خانه ملت خبر داد:

4.2 میلیارد دلار حجم واردات کالای ته‌لنجی و کوله بری/ ورود 3میلیارددلار کالای مسافری به کشور

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آمار واردات کالاهای خارجی به کشور تحت عنوان ته لنجی، مسافری و کوله بری، گفت: سال گذشته رقمی در حدود ۳ میلیارد دلار کالای مسافری به کشور وارد شده است.
4.2 میلیارد دلار حجم واردات کالای ته‌لنجی و کوله بری/ ورود 3میلیارددلار کالای مسافری به کشور رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آمار واردات کالاهای خارجی به کشور تحت عنوان ته لنجی، مسافری و کوله بری، گفت: سال گذشته رقمی در حدود 3 میلیارد دلار کالای مسافری به کشور وارد شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/122204.jpg 4.2,میلیارد,دلار,حجم,واردات,کالای,ته‌لنجی,و,کوله,بری/,ورود,3میلیارددلار,کالای,مسافری,به,کشور Icana

مسعود کرباسیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موقعیت ژئوپلیتیکی ایران و ارتباط آن با 15 کشور دنیا، گفت: لازم است زیرساخت های لازم برای عبور محموله های ترانزیتی با کمترین معطلی از گمرکات کشور فراهم شود.

کرباسیان با تاکید بر ضرورت ساماندهی وضعیت محموله های ترانزیتی موجود در گمرکات، افزود: بسیاری از کشورهای همسایه چشم تجاری خود را به مسیر ایران دوخته اند و اگر زیرساخت های لازم در کشور ما وجود نداشته باشد به طور حتم کشور دیگری را برای مسیر ترانزیت خود انتخاب خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران به عنوان سرمایه و ثروتی بی نظیر است، تصریح کرد: برای تسهیل شرایط عبور و مرور محموله های ترانزیتی از خاک ایران افزایش ساعات کار گمرک، بیشتر شدن تعداد نیروهای متخصص و همچنین افرایش دستگاه های ایکس ری در دستور کار قرار دارد.

مقابله با معطلی محموله های ترانزیتی در گمرک

کرباسیان با بیان اینکه بسیاری از کشورهای پیشرفته بهترین راه برای کاهش زمان معطلی محموله های ترانزیتی را عبور ندادن برخی از کالاها از دستگاه ایکس ری می دانند، گفت: لزومی ندارد که همه کالاها از دستگاه ایکس ری گذشته و باز هم تفتیش شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشور ما بیشترین تعداد دستگاه ایکس ری در میان کشورهای آسیایی را داشته از این رو با اطمینان می توان گفت که قاچاق کالا از مبادی رسمی غیر ممکن است از این رو برای کاهش زمان معطلی محموله های ترانزیتی باید روند بازرسی کالاها را تسریع کنیم.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه تفتیش تک به تک کالاهای وارداتی معطلی بسیاری برای محموله های ترانزیتی ایجاد می کند، تصریح کرد: در صورت ادامه روند فعلی کشورهای همسایه به دنبال مسیر دیگری غیر از ایران برای عبور ترانزیت خود خواهند بود.

کرباسیان ادامه داد: کشورهایی همچون پاکستان در تلاش برای سرمایه گذاری جهت اخذ فرصت ترانزیت بین المللی و ربودن گوی سبقت از ایران در این زمینه هستند.

وی از هماهنگی گمرک با سازمان بنادر برای استقرار دستگاه ایکس ری پرسرعت در مبادی ورود و خروج کشور خبر داد و تصریح کرد: با نصب این دستگاه ها بسیاری از دغدغه ها مرتفع خواهد شد.

4.2 میلیارد دلار حجم واردات کالا به صورت ته لنجی و کوله بری است

کرباسیان با اشاره به آمار ارایه شده از سوی سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص میزان قاچاق در سال گذشته، تصریح کرد: طبق این آمار قاچاق صورت گرفته به صورت ته لنجی و کوله بری در حدود 4.2 میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: در این گزارش به واردات کالاهای مسافری هم اشاره شده است که رقمی در حدود 3میلیارد دلار کالای مسافری در سال گذشته به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: ورود کالاهای قاچاق مسافری اجتناب ناپذیر است زیرا مسافران همراه خود کالاهای محدودی وارد می کنند که نمی توان جلوی آن ها را گرفت البته در مناطق آزاد مجوز خرده فروشی صادر شده است که این موضوع خود عاملی برای مجاز بودن واردات کالای قاچاق به صورت مسافری است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet