هدر موبایل
1388/04/09 07:38:00
سرویس بین الملل
در بیانیه پایانی نشست کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی تاکید شد

محکومیت دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی ایران

**کشورهای شرکت کننده در بیست و یکمین نشست کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در بیانیه پایانی این اجلاس دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی ایران را محکوم کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، در مراسم اختتامیه نشست الجزیره در بیانیه‌ای که توسط العیاشی نائب رئیس کمیته اجرایی بین‌المجالس اسلامی قرائت شد، شرکت کنندگان، ضمن تبریک انتخابات ریاست جمهوری به ملت ایران و محکومیت هرگونه دخالت کشورهای خارجی در امورداخلی کشورمان، از مردم ایران خواسته شد پشت سر دولت خود ایستاده و از آن حمایت کنند‌.

در بیانیه الجزایر همچنین مراتب نگرانی کمیته اجرایی نسبت به فشارهای ایجاد شده برای جمهوری اسلامی ایران اعلام و با تایید حق همه کشورها برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای، بر پیگیری و تلاش برای عدم گسترش سلاح‌های اتمی تاکید شد.

اعضا کمیته اجرایی دراین بیانیه هر گونه مجازات در خصوص کشورهای اسلامی به هر بهانه‌ای و همچنین تمام مواردی که وحدت و تمامیت ارضی کشورهای اسلامی و برخوردهای دوگانه سیاسی با سلطه‌گری‌ها را محکوم کردند.

کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در بیانیه پایانی نشست بیست و یکم خود همچنین به دولت‌های لبنان و کویت به مناسبت پیروزی‌های انتخاباتی و آرامش در برگزاری انتخابات تبریک گفته و از رفتار آگاهانه دولت الجزایر در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تقدیر کردند.

همچنین  به دولت عراق برای بازگرداندن حاکمیت  ملی تبریک گفته و خواستار وحدت بین گروه‌های سیاسی در این کشور شدند.

در این بیانیه ضمن تاکید بر لزوم پیگیری آثار حمله و جنایات رژیم صهیونیستی به غزه، تلاش برای  بازگشایی مرزها و پایان محاصره غزه، ملت فلسطین به وحدت صف‌هایشان برای برپایی دولت فلسطین دعوت شدند تا به این وسیله حق بازگشت مردم فلسطین به کشورشان به رسمیت شناخته شود.

همچنین اقدامات رژیم صهیونیستی در یهودی سازی بیت المقدس و نیز حضور آنها در منطقه جولان و هرگونه تروریسم فردی جمعی و دولتی که دولت اسرائیل در حق دولت فلسطین اعمال می‌کند محکوم شد.

در بیانیه الجزایر هرگونه قومی‌گری که باعث تفرقه میان ملل مسلمان می‌شود را محکوم و ملل مسلمان را به گفتگو بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها برای دوری کردن از تعصب گرایی دعوت شد.

اعضای کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس اسلامی همچنین ضمن تاکید بر برقراری نظام همبستگی بین کشورهای دارای نفت خواستار ایجاد بازار مشترک اسلامی شدند.

اعضای کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی در بیانیه الجزایر ضمن محکوم کردن سیاست یک بام و دوهوای برخی کشورها و حتی مجامع بین المللی، از بابت نحوه پیگیری‌های دادگاه بین المللی لاهه نسبت به وضعیت "عمرالبشیر" رئیس جمهور سودان ابراز نگرانی و جامعه بین الملل را به پایان دادن به اختلافات در دارفور سودان دعوت کردند.

همچنین از کشورهای اسلامی در خواست کردند مسولیت‌هایشان را در برابر آوارگان گرسنه سودان انجام دهند.

کمیته اجرایی همچنین خواستار ادامه گفتگوها در شمال قبرس و پایان یافتن محاصره این بخش از قبرس شده و از نیروهای ارمنستان نیز خواستند حاکمیت ارضی کشور آذربایجان را برسمیت بشناسد.

در بیانیه الجزیره همچنین برتقویت استقلال سیاسی و گسترش حاکمیت دولت کومور تاکید شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet