هدر موبایل
1388/04/09 07:43:00
سرویس بین الملل

دیدار لاریجانی با نخست وزیر الجزایر

**رئیس مجلس شورای اسلامی آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای برگزاری نخستین کمیسیون عالی مشترک ایران و الجزایر در تهران اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" در دیدار با "اوی یحیی" نخست وزیر الجزایر گفت: با توجه به ارتقاء سطح کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور می‌توان بسیاری از مسائل دو جانبه را در قالب این کمیسیون بررسی کرد.

گفتنی است که تاکنون کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و الجزایر در سطح وزرای دو کشور بوده و سومین جلسه این کمیسیون نیز تیر سال گذشته در تهران به میزبانی سعیدی کیا برگزار شد، ولی با ارتقاء سطح این کمیسیون به کمیسیون عالی، این کمیسیون با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر الجزایر  تصمیم گیری خواهد کرد.

لاریجانی در دیدار با نخست وزیر الجزایر گفت: متاسفانه باوجود اینکه مناسبات دو کشور روند خوبی را در سطح عالی طی کرده است ولی مناسبات اقتصادی از رشد خوبی برخوردار نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های ایرانی آماده‌اند که در پروژه‌های الجزایر مشارکت کنند و این امر مستلزم رفع موانع از جمله مشکلات بانکی است.

وی افزود: همجنین بخش‌های خصوصی ایرانی آماده سرمایه گذاری در الجزایر هستند که دولت‌های دو کشور باید بسترهای این سرمایه گذاری را فراهم کنند‌.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: موضع ایران و الچزایر در قبال بسیاری از تحولات بین المللی و به ویژه مسئله فلسطین نزدیک است و این نزدیکی دیدگاه باعث خرسندی ماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی بار دیگر تاکید کرد: ظرفیت‌های بسیار زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرد.

در این دیدار "اوی یحیی"، نخنست وزیر الچزایر نیز با تبریک انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: دو کشور مایلند از فناوری‌های نوین بهره‌مند شوند‌.

وی افزود: ما و شما در مجامع بین المللی برای نیل به این اهداف تلاش می‌کنیم‌.

اوی یحیی در توضیح دوستی و برادری دو کشور ایران و الجزایر گفت‌:  در زمان جنگ ایران و عراق باوجود اینکه الجزایر روابط دوستانه‌ای با صدام حسین داشت ولی اعتقادات اصولی الچزایری باعث شد که در کنار صدام نایستیم بلکه در کنار برادران ایرانیمان بمانیم.

نخست وزیر الجزایر در ادامه سخنانش با تایید اظهارات علی لاریجانی مبنی بر وجود ظرفیت‌های مناسب برای گسترش روابط اقتصادی دو جانبه میان دو کشور ابراز امیدواری کرد بسترها و زمینه‌های لازم برای تحقق این هدف فراهم شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet