خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/09 09:31:00
سرویس صحن

گزارش ابوترابی‌فرد از فعالیت هیات ویژه حل اختلاف

**نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گزارشی از فعالیت‌های هیات ویژه حل اختلاف برای بازشماری ۱۰ درصد صندوقهای اخذ رای در روزهای اخیر به نمایندگان ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد" در جلسه علنی روز سه‌شنبه در نطق پیش از دستور خود گفت: شورای نگهبان با هدف مهم و کلیدی نخست ارتقاء قانون‌مداری، صیانت کامل از آراء، احترام به حقوق شهروندان و با هدف افزایش سطح اعتماد عمومی، اعتماد کاندیداهای دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و هواداران آنان از رهبر معظم انقلاب اسلامی درخواست کردند که مهلت رسیدگی به شکایات انتخابات ریاست جمهوری را تمدید نمایند.

وی تصریح کرد: این درخواست با استقبال و موافقت رهبر انقلاب روبرگردید. بلافاصله و در اولین فرصت شورای نگهبان هیات ویژ‌ه‌ای را برای بررسی روند انتخابات و بازشماری حداقل ده درصد صندوق‌های رای تعیین نمودند.

وی افزود: علاوه بر اعضاء هیات که اسامی آنها به استماع مردم ایران رسیده است، شورای نگهبان با عضویت دو نفر از نمایندگان مجلس که در فضای سیاسی اقلیت مجلس تعریف می‌شوند نظر موافق خود را اعلام نمود.

نایب رییس مجلس در ادامه گفت: برای ارتقاء سطح اعتماد مذاکراتی با این دو نفر صورت گرفت که اظهار داشتند که مناسب است این عضویت با موافقت کاندیداها و به عنوان نمایندگی آنان انجام شود.

وی به مذاکرات صورت گرفته با نامزدهای انتخابات اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان نامه‌ای را برای نامزدهای معترض به روند برگزاری انتخابات ارسال نمود.

ابوترابی فرد ادامه داد:پس از آن هیات ویژه بررسی اعتراضات به این نتیجه رسید که هرگونه اقدامی از سوی این هیات برای بررسی روند انتخابات و یا بازشماری صندوق‌ها متوقف است بر حضور نمایندگان کاندیداهای معترض که اولاً به صورت شفاف اعتراضات را دریافت کنیم و با توافق آنان راهکارهای مناسب را برای رسیدن به حقیقت و اعمال کامل قانون به دست بیاوریم و با حضور آنان در جهت تحقق این راهکارها حرکت نماییم، خصوصاً در مورد بازشماری صندوق‌ها ملاک هیات و شورای نگهبان حضور نمایندگان کاندیداهای معترض در بازشماری صندوق‌ها بود.

وی تاکید کرد: ما نظر نمایندگان کاندیداهای معترض را ملاک رای هیات قرار دادیم. به همین جهت بدون حضور این نمایندگان انجام مسئولیت هیات به نتیجه مطلوب نمی‌رسید.

نماینده قزوین اظهار داشت: برای رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری طولانی صورت گرفت که به صورت فشرده در گزارش مکتوب هیات ویژه که امروز تهیه خواهد شد در اختیار مردم شریف قرار خواهد گرفت و در صورت نیاز، مشروح‌تر به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی با بیان این که شورای نگهبان تا ظهر دیروز در انتظار نمایندگان کاندیداهای معترض بود گفت: شورای نگهبان با دعوت از نمایندگان مقام معظم رهبری در استان‌ها، ائمه جمعه و روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا، برای افزایش اعتماد بازشماری صندوق‌ها را متوقف نگاه داشت و بعد از یاس از حضور نمایندگان کاندیداها، کار شمارش را مستقیماً انجام داد و گزارش آن را نیز دبیر اجرایی شورا به اطلاع مردم رساند.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: باتوجه به این که نقش مجلس در تمدید مهلت نقش برجسته‌ای بود لازم می‌دانم از همکاران و شورای نگهبان تشکر ویژه‌ای را در این راستا داشته باشم.

وی خاطر نشان کرد: امروز که با عنایات خدای سبحان و حضور شهروندان و مردم عزیز آرامش کامل در کشور و در تهران مشاهده می‌شود و شاید بهترین گواه برای این آرامش برگزاری کنکور سراسری در اقصی نقاط کشور در اوج امنیت و کمترین حادثه بود.

نماینده قزوین ضمن تشکر از سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، دستگاه‌های امنیتی و وزارت اطلاعات در برقراری آرامش گفت: اگر در برقراری آرامش و حفظ امنیت احیاناً خطای ناخواسته‌ای رخ داده باشد به نحو مقتضی و مطلوب آن گونه که اقتضای نظام اسلامی است و براساس قانون پیگیری شود و افرادی که احتمالاً خطای ناخواسته‌ای نسبت به آنها رخ داده مورد دلجویی کامل قرار گیرند.

ابوترابی همچنین تاکید کرد: با کسانی که در حال حاضر در بازداشت هستند با رافت کامل اسلامی و با قانون‌مداری به معنی واقعی کلمه که شان نظام اسلامی را ارتقاء می‌بخشد، برخورد گردد و با این رافت اسلامی زمینه آرامش خانواده‌های محترم و بازگشت کسانی که با تفهیم اتهام و یا در موارد لازم با وثیقه امکان بازگشت‌شان به آغوش خانواده وجود دارد، فراهم گردد.

نایب رییس اول مجلس در ادامه سخنان اظهار داشت: امروز که به لطف خدای متعال شاهد این آرامش وامنیت ستودنی برآمده از اقتدار نظام و پیوند ناگسستنی مردم با نظام و رهبری هستیم، شاهد سرور آحاد ملت عزیز و خانواده‌های آنها نیز باشیم.

وی همچنین گفت: خساراتی که در این فتنه‌ها به شهروندان وارد شده باید به نحو مقتضی جبران نماییم و جایگاه و منزلت نظام اسلامی را آن گونه که شایسته است به جامعه جهانی نشان دهیم.

وی ادامه داد: کسانی که در این عرصه فتنه آفریده‌اند و امنیت اجتماعی را برهم زدند طبیعتاً قانون نحوه برخورد با آنها را مشخص کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet