هدر موبایل
1396/04/14 13:59:53
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سالک:

برگزاری حج امسال منوط به نظر شورای عالی امنیت ملی است

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تغییرات اخیر حاکمیتی در عربستان گفت: برگزاری حج امسال منوط به نظر شورای عالی امنیت ملی است.
برگزاری حج امسال منوط به نظر شورای عالی امنیت ملی است نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تغییرات اخیر حاکمیتی در عربستان گفت: برگزاری حج امسال منوط به نظر شورای عالی امنیت ملی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105886785394.jpg برگزاری,حج,امسال,منوط,به,نظر,شورای,عالی,امنیت,ملی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ احمد سالک درباره برگزاری مراسم حج امسال گفت: کمیسیون فرهنگی در سالی که کشتار منا رخ داد پیش از آغاز مراسم حج به علت پیش‌بینی‌هایی که درباره روی دادن حوادث داشت از نماینده مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت و رئیس این سازمان دعوت کرد تا درباره تدابیرشان توضیحاتی را به این کمیسیون بدهند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امسال نیز از آقای قاضی عسگر و رئیس و معاون سازمان حج و زیارت دعوت کردیم تا به صورت شفاف مسائل مربوط به حج امسال را برای اعضای کمیسیون فرهنگی مطرح کنند چرا که امسال نیز ممکن است شاهد مسائلی باشیم به ویچه که تحولاتی در منطقه رخ داده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم به بحران یمن و احتمال امتیازگیری عربستان در این زمینه و نیز تغییر حاکمیتی در عربستان که منجر به موضع‌گیری‌های صهیونیستی از سوی ولیعهد جدید شده و بار سیاسی با خود خواهد داشت اشاره کرد و گفت: تضمین‌های عربستان برای امنیت حجاج ایرانی جهت انجام واجبات نیز از دیگر محورهایی بود که اعضای کمیسیون فرهنگی درباره آن از مسئولان سازمان حج و زیارت توضیحاتی شنیدند.

وی افزود: توضیحات آقای قاضی‌عسگر بر این منوال بود که همه موارد خواسته شده از سوی جمهوری اسلامی با مقامات عربستانی مطرح شده و البته در ابتدا مخالفت‌هایی با آن صورت گرفت که منجر به نگارش نامه به رهبر معظم انقلاب شد و ایشان نیز دستور دادند این موضوع در شورای عالی امنیت ملی به بحث گذاشته شود که در نهایت شورا با برگزاری حج امسال موافقت کرد.

سالک گفت: پس از موافقت شورای عالی امنیت ملی با برگزاری حج امسال رایزنی‌ها آغاز شد و عربستان به کلیه خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران برای انجام حج و تأمین امنیت زوار ایرانی تن داد، البته یکی دو مورد را در این میان مطرح کردند از جمله برگزاری دعای کمیل و مراسم دعای عرفه و نیز مراسم برائت از مشرکین.

این نماینده مردم در مجلس دهم در توضیح خاطرنشان کرد: توجیهات سعودی‌ها در این زمینه این است که نگران تحرکات داعش در هنگام برگزاری مراسم دعای کمیل هستند از این رو باید سیکل اجرایی برگزاری مراسم دعای کمیل تغییر کند.

سالک در پاسخ به این سوال که آیا با استقرار ولیعهد جدید نیز توافقات سابق با عربستان پابرجاست؟ گفت: مسئولان سازمان حج و زیارت معتقدند تعهدات نهادهای زیرمجموعه حاکمیتی عربستان منافاتی با تغییرات حاکمیتی ندارد اما درباره این موضوع جدید باید شورای عالی امنیت ملی نظر دهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برگزاری حج امسال منوط به ابراز نظر شورای عالی امنیت ملی است، عنوان داشت: بله، چرا که مسئولان به دستور رهبر معظم انقلاب به عربستان رفته و موضوع حج را بررسی کرده‌اند.

به گزارش فارس؛ نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره تردیدهای مردم در قبال حفظ امنیت زائران ایرانی در مراسم حج امسال گفت: این بحث‌ها در جامعه وجود دارد و برخی نیز تبلیغ می‌کنند که مردم به حج نروند اما باید حج را برگزار کرد البته تضمین‌های لازم در در باب امنیت حجاج باید داده شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet