خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/04/09 09:50:00
سرویس بین الملل

مرندی: مجالس شاخص‌های سلامت و عدالت را مشخص نمایند

**عضو کمیسیون عوامل اجتماعی سلامت در سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: مجالس کشورها باید شاخص‌های سلامت و عدالت را مشخص نمایند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علیرضا مرندی" روز سه شنبه در دومین روز اجلاس کمیته فرعی تحقق عدالت در سلامت مجمع مجالس کشورهای آسیایی با بیان اینکه اقشار کم درآمد، شهرهای کوچک، مناطق محروم در سطح مطلوبی از سلامت برخوردار نیستند، تاکید کرد: باید منابع به آنها تخصیص پیدا کند و در تقسیم منابع مالی و انسانی آنها در نظر گرفته شوند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: از حدود سی سال پیش نسبت به عوامل اجتماعی غفلت شده و از آن زمان تاکنون نیز نگرانی‌هایی در مورد این عوامل اجتماعی وجود داشته است.

وی افزود: باید به عوامل اجتماعی توجه کنیم، شرایط زندگی را تغییر دهیم تا افراد بیمار نشوند.

مرندی یادآور شد: حتی کشورهایی نظیر آمریکا که از نظر فنی بالا هستند شکایت می‌کنند که سیستم سلامت آنها با توجه به هزینه‌های زیاد با بحران مالی مواجه است و معتقدند که عدالت در سلامت وجود ندارد.

عضو کمیسیون عوامل اجتماعی سلامت در سازمان جهانی بهداشت با تاکید بر این که باید هزینه فکری بیشتری انجام دهیم تا سلامت ارتقاء یابد خاطرنشان کرد: باید شرایط زندگی افراد را بررسی کرد؛ زمان کودکی، شرایط کار و رشد آنها، تولد آنها مسایلی است که بسیار مهم است.

مرندی در ادامه با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر روی سلامت افراد گفت: سلامت مادر بر روی جنین تاثیر می‌گذارد. با سواد بودن مادر نیز بسیار مهم است و تنها سلامت فیزیکی مطرح نیست.

وی همچنین نحوه ارتباط والدین با فرزندان خود را از جمله محورهای تاثیرگذار بر روی کودکان برشمرد و گفت: نحوه برخورد والدین بر روی آینده کودک و نیز سلامت وی تاثیرگذار خواهد بود.

مرندی تصریح کرد: اگر بتوانیم در این مراحل اولیه هزینه کرده تاثیر آن را در آینده خواهیم دید، مهمترین و ساده‌ترین راه این است که سیکل فقر را از بین ببریم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدرسه و آموزش‌ها در کودکان تاثیرگذار است افزود: شغل، امنیت شغلی، استرس در سلامت روانی افراد تاثیرگذار خواهد بود.

مرندی همچنین عدم توازن در تنظیم خانواده را یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی افراد دانست و گفت: ممکن است شرایط بر علیه زنان باشد و بر آنها و اقشار کم درآمد نیز فشار مضاعفی وارد شود.

وی در ادامه گفت: مجالس باید به این موارد توجه یابند و شاخص‌های سلامت در کشورها و عدالت را اندازه گرفته و پایش نمایند تا مشکلات مشخص شده و آنها را رفع نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet