حلول ماه ربیع الاول
1396/04/16 10:22:44
سرویس اجتماعی
عابدی مطرح کرد:

بخشی از قصور پزشکان کشف و ثبت نمی شود/کاهش آمار قصور پزشکی با اجرای پرونده الکترونیک سلامت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه درصدی از قصورپزشکی کشف و ثبت نمی شود،گفت: تک روی برخی پزشکان درطول مسیردرمانی بیمار موجب قصورپزشکی می شود.
بخشی از قصور پزشکان کشف و ثبت نمی شود/کاهش آمار قصور پزشکی با اجرای پرونده الکترونیک سلامت عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه درصدی از قصورپزشکی کشف و ثبت نمی شود،گفت: تک روی برخی پزشکان درطول مسیردرمانی بیمار موجب قصورپزشکی می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201701104210992570.jpg بخشی,از,قصور,پزشکان,کشف,و,ثبت,نمی,شود/کاهش,آمار,قصور,پزشکی,با,اجرای,پرونده,الکترونیک,سلامت Icana

حیدرعلی عابدی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، درخصوص اظهارات رییس سازمان پزشکی قانونی مبنی براینکه پرونده های ارجاعی به پزشکی قانونی درباره قصورپزشکی به میزان 27 درصد افزایش پیدا کرده است،گفت: این آمار به آن معنا نیست که قصورپزشکی در کشور افزایش پیدا کرده است، بلکه کشف قصورپزشکی بیشترشده و مردم بیشتربه حقوق خود در مراکزدرمانی آشنا شدند؛ بنابراین تعداد گفته میزان واقعی از قصورپزشکی کشف شده نیست.

نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه به دلیل مراجعات بسیارمردم به مراکز درمانی و نبود سیستم های الکترونیکی درصدی از قصور پزشکی مشخص نمی شود، افزود: به دلیل حجم وسیع مراجعه به بیمارستان ها و وجود نقص درسیستم ها و البته نبود فعالیت های تیمی قصورپزشکی وجود دارد، اما این آمار تنها مربوط به آن بخشی است که مردم ازمشکلات شکایت کرده و قصورات را گزارش دادند؛ بنابراین هرچه مردم به حقوق خود بیشترآگاه شوند، به طورحتم آمار اعلامی برای پرونده های قصورپزشکی نیز افزایش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه به جای افزایش کشف قصورات پزشکی باید از این معضل جلوگیری کرد، تصریح کرد: درشرایطی که بیماری نیازبه اکسیژن داشته و دراین موضوع ازسوی کادردرمانی تاخیرمی شود، فرد دچارمرگ مغزی و یا مشکلات حادتنفسی می شود؛ بنابراین کشف قصور و برخورد با مقصران هیچ مشکلی را حل نمی کند، بنابراین باید سیستمی را درجلوگیری از قصورپزشکی طراحی کرد.

عابدی با اشاره به اینکه درگام اول برای کاهش میزان قصورپزشکی باید پرونده الکترونیکی را سریع اجرایی کرد،گفت: همه نیازهای بیمار درپرونده به طوردقیق ثبت می شود، ضمن اینکه باید فعالیت ها تیمی باشد، یعنی پزشک به تنهایی در روند درمانی بیمار تصمیمی را اتخاذ نکند؛ به عنوان مثال پزشکی که به جای جراحی دست راست دست چپ را عمل می کند؛ مشخص است که به گزارشات کادر پرستاری و تیم هیچ توجهی نداشته است؛ همچنین باید با استفاده از سیستم های مدرن از تغییر در دستگاه ها توسط افراد جلوگیری کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه دیده شده هشداردستگاه ها گاهی توسط برخی افراد درمراکز درمانی قطع می شود،افزود: طبق بررسی های انجام شده در یکی از بخش های درمانی قطع آلارم دستگاه منجر به ایجاد حادثه شد، بنابراین برای کاهش قصورات پزشکی باید به این موارد توجه کرد؛ البته هسته اصلی برای جلوگیری از قصورپزشکی بازرسی های منسجم و منظم است، یعنی یک سیستم مافوق باید عملکرد یک بیمارستان را تحت نظرداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نظارت دراین خصوص از وظایف نظام پزشکی نیست، تصریح کرد: بیمارستان های دولتی و آموزشی تحت نظر دانشکده های پزشکی هستند که نظارت براین مراکز بایدتوسط دانشکده ها انجام شود، همچنین بیمارستان های خصوصی و دولتی غیرآموزشی زیرنظرمعاونت درمان علوم پزشکی فعالیت می کنند که باید با  اعزام تیمی مشخص نوع خدمات پزشکی و پرستاری بازدید شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،گفت: همچنین وزارت بهداشت و درمان باید برعملکرد دانشکده ها درجهت طراحی سیستم های نظارتی نیز نظارت کند، بنابراین باید با سیستم هوشمند از میزان قصورات پزشکی جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: در میان پرونده‌هایی که در سال 95 ارجاع شده 7214 پرونده به کمیسیون‌های قصور پزشکی ارجاع شده که از این تعداد 3126 پرونده منجر به محکومیت و 4088 پرونده منجر به تبرئه شده است. مقایسه این آمار با سال 94 نشان می‌دهد که میزان محکومیت و تبرئه در کمیسیون‌های قصور پزشکی به ترتیب 24.2 و 29.6 درصد افزایش داشته و مجموع تعداد شکایات نیز افزایشی 27.2 درصدی داشته است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet