هدر موبایل
1388/04/09 00:44:00
سرویس بین الملل
لاریجانی پس از دیدار با رییس مجلس مردمی الجزایر

ما همچنان بر مسئله دموکراسی در ایران پافشاری می کنیم

**رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دموکراسی در ایران مسئله ای جدی است و ما همچنان بر این مسئله پافشاری می کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از الجزایر، علی لاریجانی در حاشیه دیدار با عبدالعزیز زیاری، رییس مجلس مردمی الجزایر، با بیان اینکه کمیته اجرایی کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو کنفرانس اسلامی به نیکی کار خود را سپری کرده است، افزود: لازم می دانم از مقامات الجزایری به ویژه رییس جمهور و رییس مجلس مردمی الجزایر تشکر کنم که نهایت تلاش خود را با کرامات انجام دادند.

وی افزود: سفر به الجزایر دو دستاورد مهم برای ما داشت. نخست آنکه در کمیته اجرایی مجالس کشورهای اسلامی شرکت کردیم و در مرحله بعد در خصوص مسائل مهم بین المللی با مقامات این کشور گفت و گو کردیم.

لاریجانی با بیان اینکه تاکنون مذاکرات سازنده ای با آقای عبدالعزیز زیاری و رییس جمهوری این کشور داشته ام، ادامه داد: ایران و الجزایر روابط بسیار نزدیکی در خصوص مسائل بین المللی و سیاسی دارند. به همین دلیل رایزنی های دو کشور در موضوعات مهم جهان اسلام بسیار تنگاتنگ است.

وی افزود: در مسئله فلسطین نگاه ما بسیار نزدیک است. در مورد غزه نیز الجزایر از اولین کشورهایی بود که درکنار ایران حاضر شد و این نشانه ای از تحرک فکری مردم این کشور با توجه به سوابق مبارزات ضد استعماری آنها است.

لاریجانی تصریح کرد: در دیدار با آقای زیاری در خصوص زمینه ها و موضوعات مختلف مسائل جهان اسلام و حوزه های فلسطین، عراق، افغانستان و لبنان مباحث دقیق داشتیم و امیداوریم تحرک دو جانبه دو کشور در مسائل مختلف همچنان پوینده باشد.

وی افزود: ایران و الجزایر در شرایط حساس امروز جهان اسلام می توانند پایه خوبی برای همگرایی بین کشورهای اسلامی باشند.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "آیا جریانات اخیر ایران ریشه در مسائل داخلی دارد یا ریشه در اختلاف غرب با شما دارد؟"، گفت: رسانه های گروهی غرب مسائل داخلی ایران را طور دیگری جلوه دادند.

لاریجانی با طرح این سوال که "مسئله اصلی چیست؟" تاکید کرد: در ایران مسئله دموکراسی یک موضوع جدی و پایه ای برای حکومت ماست. تمام مقامات جمهوری اسلامی ایران به نحوی از سوی مردم انتخاب می شوند. هیئتی هم که از مجلس ایران به الجزایر آمده است، همگی توسط مردم انتخاب شده اند.

وی با اشاره به اینکه، تمام مقامات ایرانی، از جمله رهبری و رییس جمهوری توسط مردم انتخاب می شوند، افزود: بنابراین دموکراسی پایه حکومت ماست.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دموکراسی در ایران مانند برخی کشورها تصنعی نیست. در برخی از این کشورها شکلی از دموکراسی وجود دارد اما بر پایه رای مردم نیست.

وی با اشاره به اینکه ما شاهد هستیم که در برخی از این کشورها یک نفر رییس جمهور می شود و تا سالها نیز رییس جمهور باقی می ماند، گفت: اما شرایط در ایران اینگونه نیست. گردش قدرت در ایران جدی است. همگان شاهد هستند که در طول 30 سال بعد از انقلاب 6 رییس جمهور عوض شده است و ما همچنان روی مسئله دموکراسی در ایران پافشاری می کنیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه رقابت ها در ایران جدی است، به تفاوت عقاید جریان های سیاسی اشاره کرد و گفت: در انتخابات اخیر نیز رقابت بسیار جدی بود، حتی مقداری جدی تر از گذشته؛ به طوری که 85 درصد از مرد پای صندوق های رای آمدند.

وی افزود: برخی از کشورهای غربی که دلسوزانه در مورد مسائل ایران حرف می زنند به ما اعلام کنند که تاکنون کدامیک از آنها 85 درصد از مردمشان در انتخابات شرکت کرده اند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این گفتگو های سیاسی در داخل کشور متعارف است و این موضوع داخلی و خانوادگی است و خودمان هم می توانیم آن را حل کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: نمی توان این مسئله را نقض کرد که برخی دسیسه های جریان هایی که می خواستند در ایران خرابکاری کنند، ارتباطی با برخی کشورها داشتند. البته این مشکل را نیز ما حل خواهیم کرد.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مواضع الجزایر در خصوص مسائل اخیر ایران چه بود، گفت: شما مواضع رییس جمهوری الجزایر را در ساعات اولیه پس از انتخابات مشاهده کردید. ایشان از این انتخابات با شکوه ایران استقبال کردند و ما همیشه الجزایر را در شرایط مختلف و مسائل مهم منطقه ای در کنار خود داشته ایم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مواضع ایران نسبت به اسراییل و فلسطین گفت: آیا شما از کره مریخ آمده اید؟! ما مرتب در مورد مسائل فلسطین بحث می کنیم و شما می دانید ما از ملت فلسطین به طور جد حمایت می کنیم و این را وظیفه اسلامی و انسانی خود نیز می دانیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: رژیم نژاد پرست صهیونیستی را محکوم می کنیم و از دولت قانونی حماس حمایت می کنیم به این دلیل که آنها از حقوق مردم خود دفاع می کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet