هدر موبایل
1396/04/19 07:12:41
سرویس سیاسی
وکلای ملت مطرح کردند؛

تغییر ولیعهد سعودی و نگرانی‌ها درباره اعزام حجاج/اخذ تصمیم نهایی برای اعزام حجاج در شورای عالی امنیت ملی

نمایندگان مجلس معتقدند تغییر در دربار سعودی خللی در تضمین امنیت حجاج ازسوی عربستان ندارد.
تغییر ولیعهد سعودی و نگرانی‌ها درباره اعزام حجاج/اخذ تصمیم نهایی برای اعزام حجاج در شورای عالی امنیت ملی نمایندگان مجلس معتقدند تغییر در دربار سعودی خللی در تضمین امنیت حجاج ازسوی عربستان ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201707103172151658.jpg تغییر,ولیعهد,سعودی,و,نگرانی‌ها,درباره,اعزام,حجاج/اخذ,تصمیم,نهایی,برای,اعزام,حجاج,در,شورای,عالی,امنیت,ملی Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی- فائزه ظهیری؛ پس از فاجعه منا در سال 94 بود که حج تمتع در سال 95 تعطیل شد و جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم ضمانت عربستان برای تأمین امنیت حجاج ایرانی اجازه اعزام حجاج را نداد درواقع عربستان باعث شد ایرانیان برای یک سال از حضور در مناسک حج تمتع محروم شوند.

بعد از آن دولت عربستان از جمهوری اسلامی دعوت به مذاکره کرد تا درباره اعزام مجدد حجاج به بیت الله الحرام تصمیم گیری شود. بر این اساس سازمان حج و زیارت در این خصوص از مقام معظم رهبری اذن گرفت که ایشان فرمودند شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیرنده نهایی باشد از این رو این موضوع به شورا ارجاع شد.

شورای عالی امنیت ملی نیز بعد از جلساتی اجازه به برقراری مذاکره میان مسئولان دستگاه دیپلماسی و سازمان حج و زیارت داد و بعد از آن بود که مذاکرات با عربستان آغاز شد که در نهایت جمهوری اسلامی ایران توانست با بیان شروط خود و دریافت نظرات عربستانی ها به توافقنامه ای دست یابد که بر اساس آن حج تمتع به صورت آزمایشی امسال اجرا شود.

بعد از امضای توافقنامه، مسئولان حج و زیارت در چند نوبت دعوت به مجلس و حضور در کمیسیون های مربوطه و جلسه غیرعلنی، درخصوص موضوعات مورد توافق گزارش هایی ارائه کردند.

اخیرا اتفاق جدیدی افتاد مبنی بر تغییر ولیعهد عربستان که پیش از این بن نایف بود و هم اکنون محمد بن سلمان جایگزین آن شده است. وی بعد از تصدی این جایگاه در نخستین دقایق ولایت عهدی خود اقدام به اظهاراتی ضد ایرانی کرد تا جایی که قصد دارد جنگ را به مرزهای ایران بکشاند. این اظهارات نگرانی هایی برای مسئولان جمهوری اسلامی به خصوص نمایندگان به وجود آورد که آیا در این شرایط که ولیعهد مسئول رده بالای برگزاری مناسک حج است، آیا باز هم ضمانتی برای جان حجاج ایرانی وجود دارد یا خیر.

نمایندگان مجلس در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند به بیان نظرات خود در این زمینه پرداختند و معتقد بودند تغییراتی که در دربار سعودی رخ داده است ارتباطی به توافقنامه‌ها نداشته و نگرانی از بابت اعزام حجاج وجود ندارد و علیرغم تمام این مسائل در نهایت شورای عالی امنیت ملی است که تصمیم گیرنده نهایی برای اعزام حجاج است. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

کوهکن: تغییرات دربار سعودی مانع برگزاری حج نیست / نگرانی از بابت اعزام حجاج وجود ندارد

محسن کوهکن در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه جمهوری اسلامی به انجام فریضه واجب حج تأکید داشت، گفت: عمره امری مستحب است و می توان آن را تعطیل کرد اما فریضه حج تمتع برای افراد مستطیع واجب بوده و به راحتی نمی توان مانع آن شد.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: به همین علت حاکمیت تصمیم به بررسی موضوع برگزاری حج گرفت و بنا به درخواست عربستان جلساتی برگزار شد که در آن زمان امیرالحاج در عربستان یعنی محمد بن نایف ولیعهد سابق، مسئولیت آن را برعهده داشت.

محسن کوهکن ریزی 3406752/28/2017 10:01:19 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/02/201702109150009590_Thum.jpgمحسن کوهکن محسن کوه کن
محسن کوهکن ریزی

وی افزود: امروز محمد بن سلمان که فردی نپخته، بی منطق و احساسی است ولایت عهدی عربستان را برعهده دارد که البته نمی تواند نتیجه مذاکرات حج را تغییر دهد و قطعا جمهوری اسلامی که قرار است حدود 80هزار حاجی را برای انجام مناسک حج به عربستان بفرستد حتی اگر در لحظه آخر احساس ناامنی برای حجاج کند، تصمیم گیری جدیدی خواهد کرد.

کوهکن ادامه داد: تا کنون نیز دولت عربستان چیزی خلاف آنچه در تعهدات گذشته داشته مطرح نکرده و هنوز موردی را نقض نکرده است اما اگر حتی بدون نقض مفاد مذاکره مسئولانه شورای عالی امنیت ملی طی بررسی هایی احساس کنند سران سرزمین حجاز نمی توانند امنیت حجاج را تأمین کنند، تجدیدنظر می کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تا حال حاضر طبق گزارش های واصله موردی مبنی بر عدم اجرای تعهدات ازسوی عربستان به دست نرسیده و نگرانی از بابت اعزام حجاج به این کشور وجود ندارد.

پژمان فر: تغییر ولیعهد سعودی لطمه‌ای به اعزام حجاج ایرانی نمی‌زند

نصرالله پژمان فر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تغییر ولیعهد در عربستان سعودی و احتمال تغییر نظر عربستان در نتیجه مذاکرات حج با ایران گفت: این تغییرات حکومتی لطمه‌ای به نتیجه مذاکرات و اعزام حجاج ایرانی نمی زند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: مسئولان اجرایی در همه حوزه ها مسئولیت دارند تا مراقبت های لازم را انجام دهند و موضوع حج موضوع مهمی است که باید به شدت از آن پاسداری کنیم.

وی افزود: مسئولان برگزاری حج مسئولیت جان و مال مردم را دارند و هدف آنها برگزاری مناسک حج با عزت و اقتدار است.

پژمان فر ادامه داد: پیش از این نیز مسئولان حج با حضور در کمیسیون فرهنگی و صحن غیرعلنی مجلس گزارش هایی ارائه کردند که حکایت از بازگشایی مسیر برای اعزام حجاج ایرانی داشت و قانع کننده بود لذا امروز ثبت نام ها انجام شده و کاروان ها آماده اعزام حجاج ایرانی در تاریخ معین هستند.

نصرالله پژمان فر نصرالله پژمان فر34067511/17/2014 11:25:18 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/11/85123_Thum.jpg
نصرالله پژمان فر

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر نیاز به تصمیم گیری در زمینه اعزام حجاج باشد متولی آن شورای عالی امنیت ملی خواهد بود که این مسئولیت پیش از این از سوی مقام معظم رهبری برعهده آنها گذاشته شده است.

یوسفیان ملا: شورای عالی امنیت ملی تا پایان مناسک حج متولی اجرای آن است

عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تغییر ولیعهد سعودی در عربستان گفت: علیرغم اینکه این تغییر باعث اختلافات بسیاری در حکومت عربستان شده است نمی تواند تأثیری روی نتیجه مذاکرات حج با ایران داشته باشد.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: ولیعهد سعودی از زمانی که به این سمت منصوب شده موضع گیری های تندی علیه جمهوری اسلامی داشته و حتی در جایی مدعی شده جنگ را به مرزهای ایران می کشاند اما این ادعاها صرفا بر زبان یک ولیعهد جوان بی تجربه رانده شده در غیر این صورت سعودی ها می دانند چنین تفکری را هم نمی توانند از ذهن بگذارنند.

عزت الله یوسفیان ملا 3406757/3/2016 9:34:58 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607107936838634_Thum.jpgعزت الله یوسفیان ملا
عزت الله یوسفیان ملا

وی افزود: مسئولان برگزاری حج جمهوری اسلامی و دستگاه دیپلماسی زمانی وارد مذاکره با عربستان شدند که اذن آن از مقام معظم رهبری گرفته شد و ایشان هم موضوع را به شورای عالی امنیت ملی سپردند و این شورا نیز در نهایت موافقت کرد و مذاکرات آغاز شد و نتیجه آن این شد که امروز کاروان ها آماده اعزام به حج هستند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: عربستان سعودی تمام ضمانت های لازم برای برقراری امنیت جان و مال حجاج به خصوص ایرانیان را داده است و تنها با برگزاری دعاها در فضای باز مخالفت کرده که در هتل ها برگزار می شود لذا سعودی با هیچ تغییری در حاکمیت نمی تواند نتیجه مذاکرات را تغییر دهد و شورای عالی امنیت ملی نیز تا پایان برگزاری حج مسئول و متولی حج است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet