ایام محرم 1398
1396/04/17 16:24:54
سرویس اجتماعی
وحدتی مطرح کرد:

تاثیرات منفی کمبود جسد بر کیفیت آموزش علوم تشریحی/ تامین نظر مراجع برای استفاده از اجساد مجهول الهویه راهکارهای کمبود رفع جسد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری تاثیرات منفی کمبود جسد بر کیفیت آموزش علوم تشریحی، گفت: واردات جسد و تامین نظر علما برای استفاده از اجساد مجهول الهویه از راهکارهای رفع بحران کمبود جسد است.
تاثیرات منفی کمبود جسد بر کیفیت آموزش علوم تشریحی/ تامین نظر مراجع برای استفاده از اجساد مجهول الهویه راهکارهای کمبود رفع جسد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری تاثیرات منفی کمبود جسد بر کیفیت آموزش علوم تشریحی، گفت: واردات جسد و تامین نظر علما برای استفاده از اجساد مجهول الهویه از راهکارهای رفع بحران کمبود جسد است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607109361025187.jpg تاثیرات,منفی,کمبود,جسد,بر,کیفیت,آموزش,علوم,تشریحی/,تامین,نظر,مراجع,برای,استفاده,از,اجساد,مجهول,الهویه,راهکارهای,کمبود,رفع,جسد Icana

محمد وحدتی هلان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با اظهارات رئیس سازمان پزشکی قانونی مبنی بر بحران کمبود جسد با بیان اینکه کمبود جسد تاثیر منفی بر کیفیت آموزش علوم تشریح می گذارد، گفت: تربیت پزشکان زبده، ماهر و متخصص نیازمند پیش‌نیازها و ابزار آموزشی است که جسد در بخش علوم تشریح یکی از مهمترین این نیازها است.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه حفظ مسائل شرعی در مراحل تحویل اجساد و استفاده آموزشی از آنها باید به طور کامل از سوی دانشگاه های علوم پزشکی رعایت شود، تصریح کرد: برای استفاده از اجساد ایرانی مشکلات شرعی وجود داشته بنابراین در کشور هر جسدی مورد استفاده قرار نمی گیرد و با مشکل کمبود جسد روبرو می شویم.

وی افزود: البته برای رفع کمبود جسد می توان از اجساد مجهول الهویه استفاده کرد و برای این کار باید نظر علما تامین شود؛ در این رابطه تا اواخر دهه 70 با استفتایی که از حضرت امام و مقام معظم رهبری شد دانشگاه های علوم پزشکی از اجساد مجهول الهویه استفاده می کردند اما بعد از مدتی این اجساد دفن شده و سازمان پزشکی قانونی همکاری لازم را با دانشگاه ها به عمل نیاورد.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس دهم، یادآور شد: از آنجایی که کمبود جسد از مشکلات گروه آناتومی است بنابراین دانشگاه های علوم پزشکی باید با بکارگیری و اجرای روش ها و متدهای پیشرفته به گونه ای عمل کنند که اجساد دیرتر از بین بروند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه مباحث دینی و شرعی و همچنین منع قانونی از مشکلات و چالش‌های سد راه اهدای جسد است، گفت: برای رفع مشکلات شرعی سد راه استفاده از اجساد مجهول الهویه علما باید حکم داده و از احکام ثانویه استفاده کنند؛ از سویی این مشکل را می توان از طریق واردات جسد مرتفع کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet