هدر موبایل
1396/04/18 09:28:35
سرویس استان ها
آقاپورعلیشاهی در یادداشتی مطرح کرد؛

وضعیت آب های زیرزمینی در شبستر بسیار بحرانی است/ تشکیل کمیته بحران آب در آذربایجان شرقی

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت:وضعیت آبهای زیرزمینی در شبستر بسیار بحرانی بوده و به هیچ وجه بهتر از دریاچه ارومیه نیست ولی چون برای مردم قابل مشاهده نیست تصور درستی از میزان بحران ندارند.
وضعیت آب های زیرزمینی در شبستر بسیار بحرانی است/ تشکیل کمیته بحران آب در آذربایجان شرقی نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت:وضعیت آبهای زیرزمینی در شبستر بسیار بحرانی بوده و به هیچ وجه بهتر از دریاچه ارومیه نیست ولی چون برای مردم قابل مشاهده نیست تصور درستی از میزان بحران ندارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606107329145641.jpg وضعیت,آب,های,زیرزمینی,در,شبستر,بسیار,بحرانی,است/,تشکیل,کمیته,بحران,آب,در,آذربایجان,شرقی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، معصومه آقاپورعلیشاهی در یادداشتی بر لزوم جدی گرفتن هشدار بحران آب تاکید کرد، که متن پیام به شرح ذیل است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

 بحران آب؛ هشداری که باید جدی گرفته شود با وجود اینکه نزدیک به 70 درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است ولی بحران آب در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای واقع در کمربند خشک زمین مثل ایران، روز به روز ابعاد پیچیده تری به خود می گیرد .

جنگ آینده جنگ آب است؛ در جهان حدود یک میلیارد نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند روزانه 50هزار نفر در جهان بر اثر مصرف آب غیربهداشتی جان خود را از دست می دهند تا سال 2050 میلادی بیش از نیمی از کشورها در سراسر دنیا در تامین آب آشامیدنی با بحران روبرو خواهند شد.

 تمام این جمله های هشدار دهنده، بیانگر آن هستند که بحرانی جدی با نام بحران آب  در حال گسترش و پیچیده تر شدن است.

حمید چیت چیان وزیر نیرو درخصوص آخرین وضعیت آب و برق در ایران، با بیان اینکه در شرایط بحران آبی قرار داریم، بیان کرد: خشک شدن تالاب ها، کاهش سطح سفره های زیرزمینی و کاهش روان آب رودخانه ها از مهم ترین نمودهای شرایط بحرانی وضعیت آب در کشور عنوان کرد.

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته، افزود:طی 10 سال گذشته متوسط بارش ها از 250میلیمتر به 212 میلیمتر کاهش یافته و کشور با مسایل بسیار جدی در منابع آب روبروست .

به گفته چیت چیان میزان مصرف آب در ایران 69 میلیارد مترمکعب است و این در مقایسه با 120 میلیارد مترمکعب از کل منابع آب تجدیدشونده نشان دهنده وضعیت بحرانی آب در کشور است .

وزارت نیرو امروز با انتشار گزارشی، افزود: بر اساس آخرین آمار، از ابتدای مهرماه سال گذشته که زمان آغاز سال آبی 95 الی 96 نیز محسوب می شود، در مجموع 13میلیمتر بارش گزارش شده که این میزان در دو ماه اول سال قبل آن، 69میلیمتر بوده است که خود گویای بحران جدی در این مسئله است.

بر این اساس، شرکت مدیریت منابع آب ایران با تعریف شاخص های مختلفی همچون روند بارش استان، حجم ذخیره سدها و میزان روان آبهای سطحی، موجودی منابع آب استانهای مختلف کشور را بر اساس دسترسی و تامین آب رتبه بندی می کند که در این میان، هفت استان کشور از جمله، اصفهان، بوشهر، خراسان شمالی، زنجان، قزوین، هرمزگان و یزد با کمبود شدید آبی روبرو هستند و وضعیت نامناسب تری نسبت به سایر استانهای کشور دارند.

از سوی دیگر 31 استان کشور شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، تهران، البرز، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کردستان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان، گیلان، لرستان، مرکزی و همدان نیز با تنش آبی شدید روبرو هستند. سال گذشته در چنین روزهایی، از ابتدای مهرماه تا پایان آبانماه فقط 3 استان در وضعیت کمبود و ۸ استان در وضعیت تنش شدید آب بودند؛ ولی در سال جاری با افزوده شدن 17 استان دیگر به این لیست، تعداد استانهای دارای تنش آبی شدید و کمبود آب به 28 استان رسیده است.

تشکیل کمیته بحران آب در آذربایجان شرقی 

بر طبق گزارش فوق استان آذربایجان شرقی در راس21استان جدید در زمینه تنش آبی قرار دارد که آینده نگری و رویکرد مسئولان و نمایندگان استان در این باب در ادامه رشد و توسعه پایدار استان بسیار حیاتی خواهد بود.

این درحالی است که، با توجه به افزایش دما و کاهش نزولات جوی در سالهای اخیر و بروز خشکسالی و محدودیت منابع آب شرب در مناطق مختلف کشور و به تبع آن در استان و روند افزایش میزان مصرف آب توسط شهروندان آستان آذربایجان شرقی، احتمال بروز نوسانات مصرف و کمبود آب به بالاترین حد ممکن خود رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی مصرف سرانه آب در استان برای هر نفر در شبانه روز را 190لیتر دانست و گفت: میانگین استاندارد مصرف سرانه 150لیتر بوده و آذربایجانی ها 40 لیتر در شبانه روز بیشتر مصرف میکنند.

مدیر کل بحران استانداری آذربایجان شرقی در ارتباط با این موضوع می گوید: کمیته ای با عنوان بحران کم آبی به ریاست استاندار آذربایجان شرقی در خصوص بحران آب شرب شهری و روستایی تشکیل یافته و تاکنون چندین جلسه این کارگروه تشکیل یافته است. بخش کشاورزی87 الی 90 درصد مصرف آب را به خود اختصاص داده است و بخش صنعت و مصارف خانگی تنها 10درصد مصرف آب را به خود اختصاص داده است و بیشترین تلاش ما در بخش کشاورزی است که با ارایه راهکارهایی مصرف آب را در این حوزه کاهش داده و کنترل و مدیریت کنیم.

مدیر کل بحران استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به راهکارها برای مدیریت مصرف آب گفت: جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز و نصب کنتورها بر روی چاه های حفر شده مجاز می تواند در کاهش مصرف آب نقش زیادی داشته باشد و از طریق صدا و سیما جهت مصرف بهینه آب اطلاع رسانی های لازم را در تمام فصل ها به خصوص فصل پر مصرف آب به صورت تیزرهای تبلیغاتی انجام می دهیم. 

منطقه شبستر و شیب تند کم آبی 

وضعیت آبهای زیرزمینی در شبستر بسیار بحرانی بوده و به هیچ وجه بهتر از دریاچه ارومیه نیست ولی چون برای مردم قابل مشاهده نیست تصور درستی از میزان بحران ندارند.

شبستر یکی از شهرستانهای پیشرو در امر استفاده از آب به ویژه آبهای زیرزمینی است و وجود بیش از 250رشته قنات قدیمی و بسیار قدیمی دلیل بر این مورد است.

استعداد فوق العاده دشت شبستر برای کشاورزی که از موهبت های خداوند است و نابهنگام بودن جریانات سطحی در شهرستان شبستر و نبودن رودخانه دائمی از دلایل استفاده زیاد از آبهای زیرزمینی است.

متاسفانه در این منطقه آب دائمی سطحی وجود ندارد و آن آبها و روان آبهایی که اتفاق میافتند به صورت فصلی از آنها بهرهبرداری میشود و عمده فشار و بهرهبرداری از منابع آبی منطقه از ناحیه آبهای زیرزمینی است. در همین رابطه، رئیس اداره منابع آب شبستر، با اشاره به اینکه بالغ بر 1300 حلقه چاه نیمه عمیق و عمیق در طی دهها سال در شهرستان شبستر حفر شده و پروانه صادر شده است گفت: در طول سالیان سال به دلیل محدودیت و کمبود آبهای سطحی به آبهای زیرزمینی فشار آمده است و متأسفانه باعث افت شدید سطح آب زیرزمینی شده است.

وی ادامه داد: مجموع دشت های صوفیان و شبستر که یک دشت هستند و دشت تسوج که دشت مجزایی حساب می شود در مجموع شهرستان 500میلیون مترمکعب کسری مخزن آب زیرزمینی اتفاق افتاده است.

بارندگی هایی که به صورت نزولات جوی اتفاق میافتد چه برف و چه باران، یک بخش عظیمی از آنها آبهای زیرزمینی را تغذیه می کند و از طرف دیگر ما از کاسه آبهای زیرزمینی برداشت می کنیم این در حالی است که باید طبق استاندارد و نُرمهای جهانی به گونهای آب برداشت کنیم که افتی اتفاق نیفتد و برداشت ما کمتر از تغذیه باشد .

متأسفانه به دلیل شرایط و اقتضائات زمان یا عمدت ا به جهت همدل و زبان نبودن مردم و مسئولین امر در سالهای گذشته، اتفاق ناگواری افتاده است و 500میلیون متر مکعب بیلان دشت ها منفی است. از سوی دیگر، بیش از 400حلقه از چاه هایمان یا کلا خشک شده یا از حیّز انتفاع خارج شده است یعنی کشاورز اصلا نمیتواند آب بردارد یا کیفیتش آنچنان اسیدی یا شور شده است که نمی تواند از آن در کشاورزی استفاده کند و شهرستان شبستر به شهرستانی بحرانی در این مورد تبدیل شده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان شبستر افزود: با توجه به شرایط موجود و از سوی وزارت نیرو دشتهای شبستر، صوفیان و دشت تسوج بهعنوان دشت پایلوت انتخاب شده تا بیشتر توجه شده و با رصد و پایش اعتبارات بیشتری داده شود.

نکته قابل تامل این است که در استفاده از آب های زیرزمینی خط قرمز در منطقه شبستر رد شده است و آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که در کل استان کسری مخزن آب،یک میلیارد و 300میلیون متر مکعب است آن هم در کل 31شهرستان استان و متأسفانه به تنهایی 40 درصد بحران آب زیرزمینی استان در شهرستان شبستر اتفاق افتاده است که گویای فاجعه ایی تاسف بار است که باید راهکاری فوری برای کنترل آن اخذ شود. آمار های زیر به خوبی میزان افت و کاهش شدید بارندگی را در سال های اخیر در استان آذربایجان شرقی و منطقه شبستر و حومه بخوبی نشان می دهد.

 

جدول 10777177/8/2017 5:05:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707103233443288_Thum.jpgجدول
جدول

 

جدول 10777177/8/2017 5:05:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/07/201707102583308965_Thum.jpgجدول
جدول

 

تشدید بحران و تنش آبی در منطقه شبستر مانع جدی توسعه پایدار منطقه

 شهرستان شبستر از لحاظ جغرافیایی، در غرب آذربایجان شرقی و با مرکز استان، تبریز 72کیلومتر فاصله دارد.این شهرستان از شهرستانهای واقع در جاده ترانزیت تبریز – ارومیه بوده و در مسیر خط آهن ایران - ترکیه واقع شده است. ارتفاعات میشو با جهت شرقی–غربی با طول بیش از یکصد کیلومتر و عرض سی کیلومتر مانند دیواری سرتاسر شمال منطقه را می پوشاند و این شهرستان را از شهرستان مرند و خوی جدا میکند ولی متاسفانه، شهرت و درآمد منطقه شبستر در ادوار تاریخ به صنعت این منطقه نیست بلکه از دیرباز این شهرستان به مرکز خشکبار و میوه سردرختی کشور و بندر زیبای شرف خانه و ساحل شیخ ولی که موردتوجه گردشگران و اهل ذوق بود، معروف است.

توجه به بخش صنعت در این منطقه که با پتانسیل بالایی چه در زمینه نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده و چه در بستر موقعیت جغرافیایی مذکور، این شهر را در جایگاه بسیار استراتژیکی قرار دارد.

متاسفانه در طول سالیان گذشته و بالطبع هشدارهای جهانی،کشوری و استانی در مورد کاهش منابع آب زیرزمینی در ایران و استان آذربایجان شرقی، هیچ برنامه و نقشه راه مدونی برای جایگزین نمودن منبع درآمد و اشتغالزایی مردمان این منطقه از بخش کشاورزی به سایر بخش ها بویژه صنعت و گردشگری صورت نگرفته است و آمار جرم و بیکاری و شاخص فلاکت در شهرستان شبستر به هیچ عنوان زیبنده مردمان، ولایتمدار، مومن و فرهیخته این خطه شهیدپرور نیست.

امسال که به یُمن واقع بینی رهبر معظم انقلاب، سال تولید و اشتغال نامیده شده است اهمیت ایجاد اشتغال در جامعه را با توجه به مشکلات اقتصادی ناشی از عدم شغل مناسب دوچندان می کند. از این رو با همت و درایت دولت و مجلس و تصویب 10 هزار میلیارد بودجه اختصاصی از سوی دولت و تصویب آن از سوی نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی برای دادن تسهیلات به بنگاه های اقتصادی و صنعتی کوچک و متوسط می توان از این فرصت گامی مهم و جدی در تغییر بسته های درآمدی مردم در منطقه شبستر برداشت تا شهر از شکل درآمد سنتی خود به شکل صنعتی و اشتغالزایی تغیر چهره دهد.

متاسفانه، لازم به ذکر است که نماینده پیشین شهرستان که عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم بوده است هم نه تنها نتواسته است در بخش صنعت شهرستان شبستر، فضای جدیدی را باز نماید، بلکه از ورشکستگی و تعطیلی بنگاه های موجود نیر نتوانست جلوگیری نماید. حال، برهمگان مبرهن است با توجه به کاهش منابع آب های زیرزمینی، دیر یا زود بخش کشاورزی منطقه دچار بحران بسیار شدیدی خواهد شد و متعاقبا مشکلات عدیده ایی را برای سبدهای خانوارها بوجود خواهد آورد.

از این رو ضمن نظارت، مدیریت، کنترل و بهینه سازی روند آبرسانی به مزارع کشاورزی و باغات در راستای حفظ منابع موجود، لزوم بازنگری و تغییر رویکرد به سمت صنعتی شدن منطقه شبستر و شهرستان های تابع در راستای تولید اشتغال و ایجاد صنایع جدید در بستر اعطای تسهیلات به بنگاه های مذکور، اجتناب ناپذیر بوده تا امهال و بی توجهی مدیران و مسئولان پیشین تا حدودی جبران گردد تا مردم منطقه بیش از بیش دچار آسیب از این ناحیه نگردند.

از همین رو تلاش اینجانب و همکارانم در همه بخش های استان و شهرستان بر تغییر رویکرد صنعت محور معطوف شده است تا ان شالله بتوانیم عقب ماندگی تاریخی شهر را جبران نموده و قدم هایی ریشه ایی و ساختارمند در ایجاد اشتغال برای جوانان این خطه مستعد برداریم.

ان شاالله

معصومه آقاپورعلیشاهی نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet