هدر موبایل
1396/04/18 08:15:19
سرویس استان ها
جمالی نوبندگانی تاکید کرد:

استان فارس در مواجهه با شرایط بحرانی آب در کشور/ تعداد چاه های غیرمجاز در استان به هزاران حلقه می رسد

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: استان فارس در کنار بوشهر،هرمزگان و گلستان جزء چهار استانی است که با بحران آب مواجه هستند.
استان فارس در مواجهه با شرایط بحرانی آب در کشور/ تعداد چاه های غیرمجاز در استان به هزاران حلقه می رسد نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: استان فارس در کنار بوشهر،هرمزگان و گلستان جزء چهار استانی است که با بحران آب مواجه هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611100842571947.jpg استان,فارس,در,مواجهه,با,شرایط,بحرانی,آب,در,کشور/,تعداد,چاه,های,غیرمجاز,در,استان,به,هزاران,حلقه,می,رسد Icana

محمد جواد جمالی نوبندگانی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بحران آب در استان فارس گفت:به طورکلی کشور ما در منطقه گرم و خشک و بیابانی و نیمه بیابانی واقع شده است و زمانی که وضعیت بارش هاخوب بوده  است، به طور میانگین  بیش از 200 میلی متر بارندگی داشته ایم که این عدد نیز از نرم جهانی بسیار پائین تر است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استان فارس در کنار بوشهر،هرمزگان و گلستان جزء چهار استان بحرانی در کشور قرار داشته که با کمبود آب مواجه هستند،خاطرنشان کرد: متاسفانه از سیاست های اعلام شده از جمله عدم وجود دشت ممنوعه، تعداد تلمبه ها و چاه های غیرمجاز و عدم رعایت قانون و فواصل باعث برداشت های بی رویه آب شده است.

وی افزود: متاسفانه چاه ها و تلمبه های غیرمجاز در استان فارس بسیار زیاد است و سر به هزاران تلمبه غیرمجاز و حلقه چاه می زند.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس تصریح کرد:از سوی دیگر،تبلیغاتی همچون اول بودن استان فارس در تولید گندم و ذرت، هندوانه و صیفی جات که بسیار آب بر است ،تشویقی برای برداشت بیشتر آب از سفره های آب زیر زمینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در 12 سال اخیر میزان بارش ها در استان فارس بسیار کم بود و رودخانه ها خشک شده و برف نداشتیم و  به همین دلیل به سمتی رفتیم که نه تنها برای کشاورزی که برای آب شرب نیز مشکل داشته باشیم.

جمالی نوبندگانی افزود:به عنوان مثال آب شرب شهر فسا  از مناطق اطراف تهیه می شود و حتبی بعضی از این مناطق  40 کیلومتر با شهر فاصله دارد که تمام ابن مسیر لوله کشی شده است اما بعضی از آنها مربوط به 30 سال گذشته است.

وی ادامه داد:چاهای مهدی آباد که در فسا تعبیه شده است؛برای تامین آب شرب فسا و حومه متعلق به 30 سال گذشته و باید لوله های فرسوده انتقال آب با لوله های جدید تعویض شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: سال گذشته مجبور شدیم از نزدیکی های شهر استهبان،10  اینچ آب را وصل کنیم اماامسال بارش ها نسبتا خوب بود، اما باز هم این تضمینی برای عدم مواجه شدن با شرایط کم آبی نخواهد بود.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین درخصوص احداث سد تنگ خمار برای تامین  آب فسا گفت: علاوه بر سیستم آبخوان داری و آبخیزداری در منطقه گربایگان که امسال 18 میلیون متر مکعب آب را در خود جای داده و ذخیره کرده است برای سد تنگ خمار نیز که در بخش های مرکزی،شیب کوه و نوبندگان است، قریب به چند میلیارد تومان هزینه شده است که در صورت تکمیل این سد،بخشی از آب مورد نیاز شهرستان فسا را تامین خواهد کرد./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet