هدر موبایل
1396/04/19 11:41:50
سرویس دیگر رسانه‌ها
اکبری:

خرید تضمینی محصولات کشاورزی اقدامی راهبردی است

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس، با تاکید بر اینکه خرید تضمینی محصولات کشاورزی یک اقدام راهبردی است، اظهار داشت: در کمیسیون کشاورزی با تشکیل جلسات هماهنگی با دستگاه مرتبط، بر روی این فرایند نظارت داریم.
خرید تضمینی محصولات کشاورزی اقدامی راهبردی است عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس، با تاکید بر اینکه خرید تضمینی محصولات کشاورزی یک اقدام راهبردی است، اظهار داشت: در کمیسیون کشاورزی با تشکیل جلسات هماهنگی با دستگاه مرتبط، بر روی این فرایند نظارت داریم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109791653479.jpg خرید,تضمینی,محصولات,کشاورزی,اقدامی,راهبردی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی اکبری با بیان اینکه خریدهای تضمینی به نفع بازار کشاورزی است، گفت: بعضی از محصولات کشاورزی کشور استراتژی هستند و نمی توانیم آنها نادیده بگیریم مانند گندم و ذرت که این حمایت ها بر اساس قانون است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی،  افزود: البته به تازگی قرار شد به صورت آزمایشی چند استان خریدهای گندم هایشان از طریق بورس صورت بگیرد اما به هر حال به این دلیل که نیاز کشور است، باید ذخیره سازی شود و همچنین کشاورزان محصولات شان را نباید به ثمن بخل بفروشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، به روش های خرید گندم و دیگر محصولات استراتژیک اشاره کرد و اظهار داشت: برای بعضی از کشاورزان به صورت مستقیم از طرف دولت، محصولات شان خریداری می شود و بعضی دیگر قیمت تضمینی برای محصولات شان تعیین شده که در بورس مابه التفاوت آن توسط دولت تامین می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه خرید تضمینی محصولات کشاورزی اقدامی راهبردی است که توسط قانون مشخص شده است، اظهار داشت: در کمیسیون کشاورزی جلسات هماهنگی با دستگاه هایی که نسبت به خریداری و پرداخت به کشاورزان اقدام می کنند، برگزار می کنیم و به این شکل روی این فرایند نظارت انجام می دهیم. گاهی نیز مشکلات در روند کار به وجود می آید که سعی می کنیم از طریق دولت آن را حل کنیم زیرا اگر کار را رها کنیم، هم کشاورزی ضرر می کند و هم اینکه این ذخیره استراتژی دچار خطر می شود.

در ادامه علی نیلی با تاکید بر اینکه زمان خرید تضمینی محصولات کشاورزی اهمیت زیادی دارد، اشاره کرد: وقتی خرید تضمینی توسط سازمان تعاونی روستایی صورت می گیرد، باید در یک محل نگهداری شود تا قیمت آن افزایش پیدا کند اما این سازمان بلافاصله محصولاتی را که خریداری کرده است، وارد بازار می کند و مجددا قیمت افت پیدا می کند.

وی با اشاره به برخی ناهمواری ها در صادرات محصولات کشاورزی، تصریح کرد: مسئله ای که در این زمینه بیش از هر چیزی به چشم می آید، سیاست گذاری دولت و مجلس است زیرا در این برنامه های قانونی اصلا بخش خصوصی دیده نمی شود.

دبیر انجمن ملی سیب زمینی ایران اشاره کرد: در سال ۱۳۹۳ صادرکننده سیب زمینی در حالی که قیمت پایین بود شروع به فعالیت کرد اما بعد قیمت افزایش پیدا کرد و دچار مشکل شده است. در مرز لطف آباد سیب زمینی صادراتی تازه را کد سیب زمینی شیرین زدند که این تغییر کد باعث شده است صادرکنندگان سیب زمینی نتوانند از یارانه آن سال استفاده کنند.

به گزارش رادیو گفت و گو، وی در عین حال خرید تضمینی را یک نوع حمایت از کشاورز دانست و گفت: البته با توجه به سیاست گذاری هایی که در بخش کشاورزی صورت می گیرد، عملا این موضوع با مشکل مواجه است.

گفتنی است برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع خریدهای تضمینی دولت در بازار کشاورزی و با حضور علی نیلی دبیر انجمن ملی سیب زمینی ایران و علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet