ولادت حضرت امام رضا (ع)
1396/04/20 10:05:44
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی:

جدایی کردستان از عراق برای ترکیه تبعات ناخوشایندی دارد/سیاست رسمی ایران حفظ تمامیت ارضی عراق، سوریه و ترکیه است

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: بحث استقلال اکراد بیشترین لطمه را به عراق و ترکیه وارد خواهد کرد زیرا این دو کشور بخش های استراتژیک از خاک خود را از دست می دهند.
جدایی کردستان از عراق برای ترکیه تبعات ناخوشایندی دارد/سیاست رسمی ایران حفظ تمامیت ارضی عراق، سوریه و ترکیه است رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: بحث استقلال اکراد بیشترین لطمه را به عراق و ترکیه وارد خواهد کرد زیرا این دو کشور بخش های استراتژیک از خاک خود را از دست می دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/201701102367357177.jpg جدایی,کردستان,از,عراق,برای,ترکیه,تبعات,ناخوشایندی,دارد/سیاست,رسمی,ایران,حفظ,تمامیت,ارضی,عراق،,سوریه,و,ترکیه,,است Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل مخالفت تند اردوغان با همه پرسی استقلال کردستان عراق ، گفت: تجزیه کردستان عراق و کردستان سوریه برای ترکیه تبعات کشنده ای در پی خواهد داشت.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی گفت: رقمی بین 15 تا 17 میلیون کرد در استان های همجوار عراق و سوریه زندگی می کنند که تحت تاثیر جدایی کردهای این دو کشور برای ترکیه اتفاقات ناخوشایندی رخ خواهد داد.

وی در ادامه افزود: نوع رویکرد رجب طیب اردوغان در رابطه با جنگ سوریه مسئله ای بود که امروز به موضوع استقلال طلبی اکراد دامن زده است.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: بحث استقلال اکراد بیشترین لطمه را به عراق و ترکیه وارد خواهد کرد زیرا این دو کشور بخش های استراتژیک از خاک خود را از دست می دهند.

وی تصریح کرد: ایران به عنوان کشوری که چند استان کردنشین دارد علی رقم وجود حساسیت های لازم درباره استقلال کردهای عراق احساس ناامنی نمی کند زیرا ایران به عنوان خواستگاه اصلی اکراد محسوب می شود.

رحیمی جهان آبادی گفت: مدیریت صحیح دولت ایران مسائل مناطق کردنشین باتوجه به شرایط پیش آمده باید جدی تر از گذشته مورد توجه قرار گیرد و قطعا سیاست رسمی جمهوری اسلامی حفظ تمامیت ارضی عراق ، سوریه و ترکیه  است.

این نماینده مجلس دهم گفت: تهران دغدغه هایی جدی درباره استقلال طلبی کردهای عراق و سوریه دارد زیرا این اتفاق التهاب خاورمیانه را در شرایطی که گروه های تروریستی فعالیت می کنند ، تشدید خواهد کرد.

وی در انتها گفت: حفظ تمامیت ارضی کشورهای عراق ، سوریه و ترکیه موضوعی است که تنها با همکاری های مشترک و برقراری آرامش قابل تحقق است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از العالم ، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه روز دوشنبه ضمن تاکید بر اهمیت روزافزون یکپارچه ماندن عراق در همسایگی ترکیه، گفت: همه پرسی استقلال منطقه کردستان عراق نباید برگزار شود.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر اعلام کرد که اردوغان در کنفرانسی در استانبول گفت:"اهمیت تمامیت ارضی عراق روز به روز بیشتر می‌شود.. آنها باید از برداشتن گام های یکجانبه، مانند برگزاری همه پرسی استقلال، خودداری کنند."

مقام های اقلیم کردستان عراق اعلام کرده اند همه پرسی استقلال این منطقه روز 25 سپتامبر آینده برگزار می شود. مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق هفته گذشته در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: تشکیل یک کشور مستقل کُرد راه برگشت ندارد. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet