شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/09 14:00:00
سرویس صحن

دهقان: پاسخ‌گویی قوه قضاییه به مجلس زمینه رفع اشکالات این قوه را فراهم می‌سازد

**نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس به دلیل ارتباطات وسیع مردمی و نظارت بر دستگاه‌های مختلف اجرایی و قضایی بیشترین اطلاعات و اخبار را از مسائل مختلف کشور دارند، پاسخ‌گویی قوه قضاییه به مجلس زمینه رفع برخی از اشکالات را در این قوه فراهم می‌سازد.

"محمد دهقان" نماینده چناران در مجلس شورای اسلامی ناطق میان دستور جلسه علنی روز سه شنبه ضمن گرامی‌ داشت یاد شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی که در راه تحقق عدالت در برابر جریان وابسته لیبرال ایستادگی کرد و به دست منافقین به شهادت رسید، هفته قوه قضائیه را به قضات و مدیران قضایی که راه شهید عدالت را ادامه می‌دهند و برای احقاق حقوق عامه و تحقق عدالت، مقاومت و مجاهدت می‌کنند تبریک گفت.

دهقان همچنین با تشکر از آیت‌الله شاهردوی که در طول این 10 سال با علم و روشن‌بینی خدمت بزرگی به قوه قضائیه ارائه کرد و در انجام برخی تحولات در این قوه توفیقات خوبی داشته و تصریح کرد: اعلام می‌دارم رفع اشکالات باقی مانده قوه قضائیه مستلزم اتخاذ چند رویکرد اساسی است.

وی ادامه داد: باید نظارت درونی و بیرونی در قوه قضائیه با رعایت استقلال قضات نهادینه شود و با تقویت دیوان عالی کشور نظارت قضایی و علمی بر قضات سامان یابد و با تقویت دادسرا و دادگاه انتظامی قضات که اکنون با خلا قانونی مواجه است، نظارت در رفتار و عملکرد قضات صورت گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر قوه قضائیه باید در چارچوب قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس که به تایید شورای نگهبان رسیده است خود را در برابر مجلس شورای اسلامی با رعایت استقلال قضات پاسخگو بداند از آنجا که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل ارتباطات وسیع مردمی و نظارت بر دستگاه‌های مختلف اجرایی و قضایی بیشترین اطلاعات و اخبار را در خصوص مسائل مختلف کشور دارند و نسبت به همه امور حکومتی در معرض سوالات مردم قرار می‌گیرند، پاسخ‌گویی قوه قضاییه به مجلس شورای اسلامی زمینه رفع برخی از اشکالات را در این قوه فراهم می‌سازد.

دهقان اضافه کرد: ضمن احترام به مدیرانی که تاکنون خدمت کردند و با تاکید بر اینکه بسیاری از این عزیزان لیاقت و سلامت لازم را برای تداوم خدمت در جایگاه خود دارند تاکید می‌کنم استفاده از بی مسئله‌ترین و تواناترین مدیران در ستاد قوه قضائیه و در راس سازمان‌های وابسته و دادگستری‌ها و دادسراهای کشور و بازبینی وضع موجود ضرورتی انکارناپذیر است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: لازمه برقراری عدالت این است که از انسان‌های سالم و جازم و خداترس در راس استفاده شود زیرا اگر افرادی که در جایگاه خطیر مدیریت قضایی قرار دارند از سلامت و صلابت لازم برخوردار باشند نسبت به بروز برخی مفاسد و نابسامانی‌ها در زیر مجموعه حساسیت لازم را نشان می‌دهند و زمینه را برای ارتقای عدالت قضایی بیش از گذشته فراهم می‌کنند.

نماینده چناران در مجلس افزود: ثالثا موضوع مهم دیگر که قوه قضائیه باید به آن اهتمام ورزد برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی به ویژه مجرمان صاحب قدرت و زورگویان است که این امر از مشکل‌ترین وظایف دستگاه قضایی است در این خصوص علی‌رغم تشکیل مجتمع جرایم اختصاصی هنوز با خواست مقام معظم رهبری و توقعات مردم جهت برخورد با مفاسد اقتصادی و اعلام قانونی اسامی مفسدان اقتصادی فاصله زیادی وجود دارد.

دهقان افزود: اگر اصل 142 قانون اساسی به صورت کامل اجرا می‌شد برخی اتهامات و ابهامات به وجود نمی‌آمد و زمینه ایجاد تنش در بین مسئولان عالی رتبه کشور به ویژه در مسائل اخیر فراهم نمی‌گردید.

این نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری با تقدیر از ملت ایران به خاطر خلق حماسه 22 خرداد و اعتماد مجدد به احمدی‌نژاد تاکید کرد: امیدواریم رئیس جمهور محبوب ملت ایران بتواند با اتکا به خداوند منان و پیروی محض از رهبری مقام انقلاب و تعامل مثبت با مجلس شورای اسلامی و سایر دستگاه‌های حکومتی و با پشتیبانی 70 میلیونی ملت ایران گام‌های بلندی برای تحقق دولت اسلامی در دهه چهارم انقلاب که دهه پیشرفت و عدالت است بردارد.

وی ادامه داد: همچنین جا دارد از زحمات وزارت کشور و شورای نگهبان، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و همه هیئت‌های نظارتی و اجرایی و نیروهای انتظامی و بسیجی که در برگزاری این انتخابات عظیم و سالم و به یاد ماندنی تلاشی شبانه‌روزی داشتند قدردانی کنیم.

عضو هیات رییسه مجلس خاطرنشان ساخت: ملت می‌دانند هیئت‌های اجرایی و نظارتی که بار اصلی انتخابات را به دوش می‌کشند از بزرگان و معتمدان و ریش سفیدان و فرهنگیان هر محل و منطقه هستند و با سازوکار مردمی برگزیده می‌شوند و آنهایی که 30 سال گذشته در جریان نحوه انتخابات بودند به خوبی تصدیق می‌کنند که در کشور ما با وجود انسان‌های متدینی از هیئت‌های اجرایی و نظارت و نیروهای انتظامی و بسیجی و نمایندگان کاندایدها سر صندوق رای امکان تقلب کلی در انتخابات وجود ندارد و مایه تاسف است که برخی برادران به جای تشکر از برگزارکنندگان انتخابات بدون ارائه مستندات و بدون اعتراض قانونی به شورای نگهبان به عنوان مرجع قانونی برای رسیدگی به شکایات تهمت بزرگ تقلب را متوجه نظام‌انتخاباتی کشور نمودند و جفای بزرگی را در حق برگزارکنندگان انتخابات و ملت ایران و نظام اسلامی مرتکب شدند و بدین سان عملا تلاش ناکامی برای سلب اعتماد مردم نسبت به انتخابات انجام دادند.

وی افزود:البته هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند در 45 هزار صندوق رای با مشارکت وسیع مردمی هیچ خطایی وجود نداشته است اما از کسانی که خود را آماده می‌کردند تا در راس ملت ایران قرار گیرند حداقل این انتظار وجود داشت برای ادعاهای خود دلیل ارائه کنند و راه قانونی را برای رسیدگی به اعتراضات خود ارائه کنند.

نماینده چناران در مجلس اضافه کرد: اگر خوش‌بینانه قضاوت کنیم می‌توانیم بگوئیم این دوستان محاسبه نادرستی از خود و اکثریت مردم داشتند و با ورود به عرصه انتخابات و مشاهده برخی اجتماعات چند هزار نفری در شهرهای بزرگ و القای ترور هنگام توسط عناصری از جریانات سیاسی تندرو و نیز حمایت برخی چهره‌های شاخص از آنها، تصور پیروزی را در ذهن آنها شکل داده و صدمه این تصور بر واقعیت باعث شده بود خیل عظیم مردمی که در اجتماع کاندیدای رقیب حاضر می‌شدند و انبوهی از طرفداران که در شهرهای کوچک‌تر و روستاهای سراسر کشور و مناطق محروم‌تر شهرهای بزرگ طرفدار کاندیدای پیروی بودند و گفتمان مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و گفتمان خدمت‌گذاری و ساده‌زیستی را باور کرده بودند در ذهن این دوستان چندان به حساب نیاید.

وی اظهار داشت: یکی از کاندیدا که بیش از دیگران به قانون و قانون‌گرایی تاکید می‌کرد و عدم پایبندی به قانون را زمینه دیکتاتوری اعلام می‌نمود پس از انتخابات و اعلام پیروزی رقیب زمام امور خود را در اختیار رهبران یک جریان سیاسی تندرو سپرد که قبلا به ویژه در مجلس ششم با تحصن‌های اغتشاش طلبانه و استعفاهای دسته جمعی و نامه‌های دشمن شادکنی به مقام معظم رهبری مبارزه خود را با نظام نشان داده بودند.

عضو هیات رییسه مجلس تصریح کرد: پشت کردن به قانون و اعلام دروغ بزرگ تقلب به نظام انتخاباتی کشور و در پیش گرفتن مسیر غیرقانونی اعتراضات خیابانی و تحریک تعدادی از جوانان و طرفداران خواسته یا ناخواسته زمینه را برای حضور سازمان یافته منافقین در خیابان فراهم کرد.

وی افزود: آنان خود را در بین جوانان تحریک شده معترض قرار داده و با مجروح کردن نیروهای انتظامی و بسیجی و با به شهادت رساندن برخی از بسیجیان عزیز علیه نظام اسلامی‌عقده گشایی کردند.

نماینده چناران و طرقبه با اشاره به اغتشاشات اخیر اظهار داشت: رهبران این اغتشاشات که تداوم تحریک جوانان و فشار آوردن به نظام را مستلزم جاری شدن خون بر سنگ‌فرش‌های خیابان می‌دانستند و قبل از انتخابات این موضوع را صراحتا بیان کرده بودند با حمله به پایگاه بسیج و قتل مشکوک برخی از افراد عادی و بی‌گناه و با ارائه بیانیه‌هایی که با امضای برخی کاندیداها منتشر می‌کنند آرامش کشور را به هم می‌ریزند.

وی در ادامه افزود: برای افرادی که در این اغتشاشات شهید شدند از خداوند متعال علو درجات را خواستارم و از نیروی بسیجی و نیروی انتظامی به دلیل ایجاد آرامش درکشور تشکر می‌کنم.

دهقان از نیروی انتظامی خواست برای ابراز همدردی قاتلان آنها را دستگیر و معرفی کند و توطئه‌ بیگانگان و رسانه‌های خارجی را خنثی کنند.

این نماینده مجلس با یادآور شدن فراز و فرودهای انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد:‌ افرادی که از راه امام و شهدا فاصله گرفته‌اند، باید تلاش کنند که به این مسیر باز گردند در غیر این صورت از دست هیچ کسی کاری ساخته نیست.

دهقانی ادامه داد: با توجه به اینکه کناره‌گیری از نظام به زیان نظام است اما زیان بیشتر را جدا شدگان ‌خواهند دید.

نماینده چناران و طرقبه در پایان نطقش خواستار ایجاد قطار شهری برای حوزا نانتخابیه خود شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet