آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
آقابابائی:

آغاز صدور روادید زائران اربعین از 11 شهریور/ احتمال استفاده از مرز خسروی

سرویس دیگر رسانه‌ها
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور و دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی، با اشاره به توافق‌های صورت گرفته میان هیات ایرانی و عراقی برای برگزاری مراسم اربعین حسینی امسال گفت: از 11 شهریورماه سفارت و کنسولگری‌های عراق در ایران صدور روادید برای زائران کشورمان را آغاز می‌کنند.
چهارشنبه 21 تیر 1396 ساعت 11:04
آغاز صدور روادید زائران اربعین از 11 شهریور/ احتمال استفاده از مرز خسروی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور و دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی، با اشاره به توافق‌های صورت گرفته میان هیات ایرانی و عراقی برای برگزاری مراسم اربعین حسینی امسال گفت: از 11 شهریورماه سفارت و کنسولگری‌های عراق در ایران صدور روادید برای زائران کشورمان را آغاز می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608108767975011.jpg آغاز,صدور,روادید,زائران,اربعین,از,11,شهریور/,احتمال,استفاده,از,مرز,خسروی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ مجید آقابابائی درخصوص سفر هیات عراقی به تهران برای مذاکره درباره نحوه برگزاری مراسم اربعین امسال اظهار کرد: هیاتی با مسئولیت معاون وزیر کشور عراق و همراهی مسئولان امنیتی و نظامی و وزارت امور خارجه این کشور وارد تهران شدند.

وی با بیان اینکه مراسم اربعین حسینی یک موضوع مهم و کلان و دارای ابعاد گسترده است و نیاز دارد تعامل و همکاری مناسبی برای برگزاری این سفر وجود داشته باشد افزود: پس از مذاکرات انجام شده بین هیات ایرانی و عراقی قرار شد کمیته‌ مشترک دائمی اربعین حسینی با مسئولیت وزارت کشور ایران و عراق تشکیل شود که وظیفه این کمیته رصد موضوع های مربوط به اربعین و تصمیم‌گیری در این زمینه باشد. همچنین اگر لازم باشد این کمیته موضوع هایی را که در حوزه تصمیم گیری مراجع بالاتر قرار دارد ارجاع می‌دهد تا آن مراجع تصمیم های لازم را اتخاذ کنند.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ادامه داد: در مذاکرات صورت گرفته قرار شد کمیته دیگری به نام کمیته امنیتی مشترک با مسئولیت وزارت کشور عراق و وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در سفارت کشورمان در بغداد تشکیل شود تا تعامل دو کشور در حوزه مسایل امنیتی و اطلاعاتی دنبال شود.

همچنین قرار شد سفیران دو کشور هم موضوع های مربوط به برگزاری اربعین را به طور مرتب رصد و پیگیری کرده و به مسئولان دو کشور اطلاع دهند.

بعید است طرف عراقی مبلغ روادید را کاهش دهد

آقابابابی درباره مذاکرات انجام شده در خصوص روادید میان دو کشور خاطرنشان کرد: به طرف عراقی اعلام کردیم که برای صدور روادید الکترونیکی آماده همکاری و کمک به عراق هستیم تا سفارت این کشور در تهران روادید الکترونیکی صادر کند.

وی ادامه داد: در این مذاکرات قرار شد نحوه تعامل در این زمینه و همچنین زیرساخت‌های مورد نیاز بررسی شود و اگر دولت عراق پیشنهاد ما درباره روادید الکترونیک را پذیرفت، برای صدور این روادید به عراق از لحاظ فنی خدمات لازم را ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه تعیین مبلغ روادید در اختیار نخست وزیری عراق است، گفت: قرار شد هیات مذاکره کننده عراقی نظر نخست وزیری عراق را جویا شده و به اطلاع ایران دهد.

وی تصریح کرد: هزینه پرداخت مبلغ روادید یک رفتار متقابل است. در حال حاضر عراق مبلغ 40 دلار از زائران ایرانی دریافت می کند و ما هم همین مبلغ را از اتباع عراقی دریافت می کنیم، اما در موضوع اربعین تاکید داریم که مبلغ روادید را کمتر کنند که اگر طرف عراقی این مبلغ را کاهش دهد، وزارت امور خارجه ایران نیز آمادگی دارد همین اقدام را انجام دهد.

وی گفت: به هر حال تصمیم نهایی با نخست وزیری عراق است و بعید به نظر می‌سد و با توجه به وضعیت اقتصادی عراق، مبلغ روادید را کاهش دهند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: البته قرار شد در مورد نیروهای خدماتی و امدادی و کسانی که در مواکب کمک می کنند، سفارت عراق همکاری کرده و و اگر مبلغ روادید رایگان نشد، روادید با حداقل مبلغ برای این افراد صادر شود.

همچنین توافق شد برای ارسال کمک‌های مردمی و پشتیبانی از مواکب مبلغی از سوی عراق دریافت نشود.

16 مرکز صدور روادید در نظر گرفته شده است

وی درباره نحوه صدور روادید از سوی عراق اظهار کرد: سال گذشته علاوه بر سفارت عراق در تهران و سه کنسولگری این کشور در شهرهای مشهد، اهواز و کرمانشاه صدور روادید را بر عهده داشتند، همچنین با هماهنگی به عمل آمده در 12 شهر دیگر که تعداد زائران ما زیاد بود، نمایندگان کنسولگری عراق حضور یافته و روادید را صادر کنند، امسال هم این روند ادامه می یابد.

وی خاطرنشان کرد: البته قرار شد چهار تیم اضطراری هم در اختیار سفیر عراق باشد که اگر برای صدور روادید مشکلی پیش آمد این تیم ها وارد کار شوند و در صورت نیاز به استانها اعزام شوند همچنین با توجه به تعداد روادید صادر شده توسط دفاتر 12 گانه در سال 1395 و میزان جمعیت زائران هر استان در اربعین گذشته، با همکاری سفارت عراق آمایش جدیدی را برای این دفاتر تعیین خواهیم کرد.

آقابابایی گفت: ما به این توافق رسیدیم که از 11 شهریور سفارت و کنسولگری های سه گانه عراق صدور روادید را آغاز و دفاتر 12 گانه از دوم مهرماه پیش رو مستقر شده و صدور رواید را اجرا کنند. اعتبار ماندگاری روادید در خاک عراق را هم امسال از 20 روز به 30 روز افزایش دادیم.

وی ادامه داد: یعنی کسی که روادید ورود به عراق را داشته باشد، از زمان ورود به خاک این کشور به مدت 30 روز می تواند در عراق حضور داشته باشد. سال گذشته استفاده از روادید مدت زمان محدودی داشت که ما امسال این زمان را به سه ماه افزایش دادیم، یعنی کسی که روادید ورود به عراق را در هر زمانی دریافت می‌کند، تا سه ماه فرصت دارد وارد عراق شود.

این موضوع برای کسانی که احتمالا به هر دلیلی در زمان اربعین امکان حضور در خاک عراق و زیارت عتبات عالیات را ندارند، فرصت مناسبی ایجاد می کند و طبیعتا مدیریت زمان زائران را نیز افزایش می دهد.

احتمال اینکه امسال از مرز خسروی استفاده شود وجود دارد

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور با بیان اینکه قرار شد در مرزهای زمینی، شلمچه، چذابه و مهران برای تردد برقرار باشد گفت: در خصوص مرز خسروی قرار شد تیم مشترکی تا بیست روز آینده، با در نظر گرفتن مسایل امنیتی برای فعال کردن این مرز تصمیم بگیرند. به نظر می‌رسد امسال بتوانیم از ظرفیت مرز خسروی استفاده کنیم. کشور عراق تصمیمی برای ایجاد گذرگاه‌های جدید مرزی غیر از مرزهای یاد شده ندارد. از سویی قرار شد زیرساخت‌ها و تعداد گیت‌ها در مرزها همسان شود تا زائران راحت‌تر در مرز تردد کنند.

برای ورود به عراق گذرنامه و روادید لازم است

آقابابایی با اشاره به اینکه دو طرف بر جلوگیری از ورود افراد بدون گذرنامه و روادید به کشور عراق تاکید دارد، و افراد معدودی سال گذشته برای دولت ایران و عراق مشکل درست کرده بودند، تاکید کرد: امسال به جد دنبال این هستیم که اجازه ندهیم زائران بدون گذرنامه و روادید به مرزها نزدیک شوند و اگر این افراد به مرزها آمدند، پلیس اجازه نگهداری از آنها را خواهد داشت، زیرا آنها برای یک اقدام غیرقانونی تلاش کرده‌اند. عراق هم جرایم سنگینی برای ورود افراد غیرمجاز به خاک خود داشته و آنها را زندانی می‌کند. هموطنان توجه کنند که برای ورود به عراق گذرنامه و روادید نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: بحث همکاری مشترک و تعامل استانداری‌های مرزی کشورمان با استانداری‌های مرزی کشور عراق و همچنین استانداری‌های کربلا و نجف انجام گرفت. همچنین درباره مشکلات فرودگاه نجف و بغداد مذاکره انجام و قرار شد نماینده سازمان هواپیمایی کشوری در فرودگاه نجف و بغداد حضور داشته باشد.

زائران ایرانی به مساله بیمه توجه کنند تا در خاک عراق دچار مشکل نشوند

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ادامه داد: هر دو کشور بر بیمه زائران تاکید دارند. بنابراین توافق شد شرکت‌های عامل در حوزه اربعین با شرکت‌های بیمه عراقی همکاری کنند. زائران توجه داشته باشند که هزینه‌های پزشکی و درمانی در عراق بالاست. بنابراین به موضوع بیمه توجه کنند تا در خاک عراق دچار مشکل نشوند. تجربه سال گذشته در دو حادثه تروریستی و برخی تصادفات که متاسفانه برخی هموطنان بدون بیمه عزیمت کرده بودند، مشکلات خاصی را برای خانواده های آنها ایجاد کرده است.

به اتباع افغانستان دفترچه اقامت و به عراقی‌های رانده شده روادید داده می‌شود

وی درباره اتباع افغانستان و عراقی های رانده شده از این کشور که خواهان حضور در مراسم اربعین هستند اظهار کرد: در مورد اتباع افغانستان که به صورت مجاز در ایران هستند همانند سال های قبل عمل می‌کنیم یعنی ما یک دفترچه اقامت به آنها می دهیم که مورد تایید سفارت عراق است. درباره اتباع عراقی رانده شده که در خاک جمهوری اسلامی ایران حضور داشته ولی هیچ سند عراقی ندارند، توافق شد سفارت عراق برای آنها روادید صادر کند و اسامی آنها را به ما ارائه دهد تا ما تایید کنیم که آنها عراقی هستند.

کمیته های بانکی، ارتباطات و پزشکی تشکیل می‌شود

آقابابایی همچنین با بیان اینکه طبق توافق به عمل آمده هر یک از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ایران که در موضوع اربعین حضور دارند، با ناظران خود در دولت عراق مشکلات را دو جانبه حل کنند افزود: در این راستا کمیته بانکی، ارتباطات و کمیته بهداشت نیز توسط وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دو کشور تشکیل می‌شود.

خواهان پوشش رادیو اربعین در عراق هستیم

به گزارش ایرنا، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور و دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی، در پایان گفت: ما از طرف عراقی این درخواست را داشتیم که به لحاظ فنی کمک کنند تا رادیو اربعین در خاک عراق هم قابل دریافت باشد که طرف عراقی در حال بررسی درخواست ما است./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر