هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کیان پور:

تفاوت حرف تا عمل در نحوه محاسبه نرخ سود وام/ بازپرداخت تسهیلات مسکن 65درصد درآمدخانوار را می بلعد

سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه در حال حاضر رقمی در حدود 65 درصد درآمد خانوار صرف بازپرداخت تسهیلات خانه اولی ها می شود، گفت: نرخ واقعی سود تسهیلات مسکن با احتساب کارمزد و ردیف هایی از این دست تا 16 درصد هم لحاظ می شود.
جمعه 23 تیر 1396 ساعت 11:11
تفاوت حرف تا عمل در نحوه محاسبه نرخ سود وام/ بازپرداخت تسهیلات مسکن 65درصد درآمدخانوار را می بلعد نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه در حال حاضر رقمی در حدود 65 درصد درآمد خانوار صرف بازپرداخت تسهیلات خانه اولی ها می شود، گفت: نرخ واقعی سود تسهیلات مسکن با احتساب کارمزد و ردیف هایی از این دست تا 16 درصد هم لحاظ می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606108611019907.jpg تفاوت,حرف,تا,عمل,در,نحوه,محاسبه,نرخ,سود,وام/,بازپرداخت,تسهیلات,مسکن,65درصد,درآمدخانوار,را,می,بلعد Icana

مجید کیان پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش رقم تسهیلات مسکن زوجین، گفت: هر چند افزایش رقم تسهیلات اقدامی مثبت بوده اما با توجه به اینکه گاهی هردوی زوجین شاغل نیستند، بازپرداخت این نوع تسهیلات سخت بوده و حتی بدهی های معوق به سیستم بانکی ایجاد می شود.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن خانه اولی ها لازم است، تصریح کرد: هر چند این نوع تسهیلات با نرخ سود 9.5 درصد ارایه می شود اما باز هم جای کاهش نرخ محفوظ است، زیرا برای خانه دار شدن خانه اولی ها باید تسهیلات ویژه و ارزان ارایه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها در حوزه تسهیلات دهی مسکن باید به گونه ای باشد که بازپرداخت‌وام نهایت 30درصد درآمد خانوار را به خود اختصاص دهد، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر با شیوه فعلی تسهیلات دهی بانک ها در حوزه مسکن برای خانه اولی ها بیش از 65 درصد درآمد خانوار صرف هزینه تامین مسکن می شود.

کیان پور با بیان اینکه باید سیاستی متناسب با دریافتی و درآمد ماهانه خانه اولی ها که عمدتا اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند برای تسهیلات دهی در پیش گرفته شود، گفت: سیاست بانک ها در تسهیلات دهی در بخش مسکن متاسفانه اکنون تناسبی با توان مالی اقشار متقاضی ندارد.

اقساط وام خانه اولی ها همسو با دریافتی آن ها لحاظ شود

وی ادامه داد: تنظیم اقساط تسهیلات مسکن خانه اولی ها همسو با درآمد آن ها برای کارآمد سازی این نوع وام دهی لازم است از این رو دولت باید تجدید نظری در این حوزه داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر ضرورت ارایه بسته حمایتی از سوی دولت در بحث خانه دار شدن خانه اولی ها، گفت: مطالبه جدی کمیسیون عمران مجلس در بحث تسهیلات مسکن در شرایط فعلی رکود حاکم بر بازار کاهش رقم سود وام ها و افزایش مدت بازپرداخت اقساط است که این موضوع مورد رایزنی با مسئولان مربوطه قرار گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه انتقاد دیگری که به تسهیلات دهی بانک ها در حوزه مسکن مربوط می شود نرخ غیرواقعی سود وام است، تصریح کرد: شاید در حرف رقم 9.5 درصد سود گفته شود اما در عملیات بانکی با لحاظ کارمز به رقمی بیش از 16 درصد می رسد که این موضوع نیز نیاز به بررسی و اصلاح دارد./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000